• Konya27 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya siyasetinde Davutoğlu dönemi

26 Nisan 2011 13:22

    Türkiye’nin yetiştirdiği çok önemli bilim adamı ve diplomatının Konya’da siyaset yapacak olması gerçekten Konya için son dönemlerin en büyük kazancı olarak görülmeli.

Konya’nın bu kazancı sadece siyasi arenada değil, oldukça büyük çarpanla şehrin hemen hemen her yönüne etkisi yüksek düzeyde olacaktır.

Ak Parti Konya Teşkilatı tarafından düzenlenen aday tanıtım programı ile hayatında ilk kez siyasi platforma çıkan Bakan Davutoğlu için, bu işte en heyecan verici yön şüphesiz doğduğu şehre hizmet verecek olması.

Konuşmasındaki satır aralarında “Böyle bir şehrin Bakanı değil, hizmetkarı olunur” cümlesi aslında Bakan Davutoğlu’nun Konya’ya bakışının iyi bir özeti gibi. Hemen her konuşmasında Mevlana ile ilgili örneklemeleri ise hem beslendiği bilgi kaynağı açısından hem de istikameti bağlamda sağlam işaretler taşıyor.

Gerek AB, gerek diğer bölge ülkeleri ve dünyada olup biten tüm gelişmeler çerçevesinde Ahmet Davutoğlu isminin önemi artık çok iyi biliniyor. Şimdi şehrin bu bilge isim etrafında geleceğini çok iyi şekillendirmesi gerekiyor.

Aynı program içinde Konya milletvekilliğinde son günlerini geçiren Sami Güçlü’nün konuşması da unutulmayacak türdendi. Belki de Güçlü siyasi hayatının en etkileyici konuşmasını böyle finalle yapmış oldu.

Konuşmasına il başkanı ve belediye başkanına sitemle başlamasını kimse beklemiyordu. Ancak olaya geniş bir şekilde bakıldığında haklılığı ortaya çıkıyor Sami Güçlü’nün. Özellikle yeni adaylara ve partililere verdiği mesajı oldukça önemsedim eski Bakanın. Milletvekili adayı gösterilmeyen bir partili, bir aday tanıtım programında çıkıyor ve diyor ki; “Bana sorsalardı,  8,5 yıl önce Türkiye bu günlere gelebilir mi diye?. Böyle bir şey beklemezdim. İnanın hayal edemezdim. Bu süreçte Türkiye inanılmaz bir şekilde büyüdü ve değişti. Bundan sonrası içinde aynı heves ve heyecanda olmak gerekiyor, kendinizi böyle önemli bir görevin sorumlusu hissedin”  Başka bir motivasyona gerek var mı?. Türkiye’yi büyütecek güç sizde var, bunu kullanın demek istiyor Sami Güçlü.

Ak Parti’nin kurumsal yapısı işte bunu sağlamış, değişim-yenilenme var ancak küskünlük kızgınlık, başka hesap kitap yok. Bu iş, büyük oranda ülke ve millet sevgisiyle de ilgili. Sami Güçlü’nün, bu hassasiyeti gerçekten takdire şayandı.

Diğer taraftan Konya ile ilgili söylediği, Kayserili bir vekilin itirafları da önemli. “Konya, şehircilik konusunda Kayseri’yi baya geçti, bunu itiraf zor ama gerçek bu”. Diyen vekili anımsatarak Konya’ya övgüleri tek tek sayan Sami Güçlü’nün, Başkan’a yaptığı iltifatlara, daha nazik bir karşılık görmeliydi.
Bakan Ahmet Davutoğlu’nun sadece kendisinin ev sahibi olduğu, aynı gece Konya’nın buluştuğu yemek programı ise dilden dile anlatılıyor. Hemen her kesimden katılımcıların bulunduğu bu programda Bakan Davutoğlu’nun çok etkileyici konuşması herkesin üzerinde önemli izler bırakmış. Nasıl bırakmasın ki. Çünkü O adaleti herkes için isteyen gerçek bir bilge.
İşte o yüzden Konya’nın bu dönemi çok farklı olacak.
Herkes hazırlığını bu yeni döneme göre yapsın.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kasaplarda kıyma çektirme mesaisi
  • Artık güneş altında değil fırınlarda kurutuluyor
  • Çaldıkları paralarla tatile gittiler! Otelde yakayı ele verdiler
  • Acemi kasaplar hastanelik oldu
  • Konya’da balkondan düşen çocuk yaralandı
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA