• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Selçuklunun mirasına sahip çıkıyor
29 Ekim 2010 Cuma 21:04

Konya Selçuklu'nun mirasına sahip çıkıyor

Konya'da geçmişten geleceğe ışık tutan Kılıçarslan Köşkü, Müze-i Hümayun, Sırçalı Medrese, Karatay Medresesi restore edilemeye başlandı.
Anıtlar ve Rolöve Konya Bölge Müdürü Gülgün Atalay, tarihi binaların korunması için ayrılan bütçenin arttırılması ile çalışmaların hızlandırıldığını söyledi. Anıtlar ve Rolöve Konya Bölge Müdürlüğü, Konya Büyükşehir Belediyesi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışma ile binaların yeniden tarihe kazandırıldığını belirten Atalay, "Birçok tarihi binada çalışmalar tamamlandı. Şu an aralarında Kılıçarslan Köşkü, Kültür ve Turizm Varlıklarını Koruma binasının da bulunduğu birçok tarihi eserde çalışmalar sürüyor." dedi.

Tarihi yapıların gün yüzüne çıkarılması için gerekli çalışmaların yapılmaya devam ettiğini belirten, Atalay, bölge müdürlükleri dahilinde Konya, Karaman, Aksaray ve Afyon illeri ile ilçelerindeki tarihi binaların onarımını yaptıklarını ifade etti.

Son yıllarda bütçeden tarihi eserler için ayrılan payın artırılması ile birlikte tarihi binalarda tadilat işlerinin daha da hızlandığını aktaran Gülgün Atalay şunları kaydetti: "Görev aldığımız tarihi yapıların tadili ve restorasyonu biz kontrol ediyoruz. Kaynak İl Özel İdaresi'ne geliyor. Buradan ihale ediliyor. İhaleyi kazanan yüklenici firma bizim denetimimiz altında çalışmalarını sürdürüyor. Restorasyon bittikten sonra Anıtlar Kurulu'nun onayından geçerek restorasyonu yapılan bina teslim alınıyor. Konya'da Mevlana Müzesi, Karatay Müzesi, İnce Minare Medresesi, Sırçalı Medrese Müzesi gibi tarihi binalarda yapılan restorasyon çalışmaları tamamlandı. Kısa bir süre önce Karatay Medresesi'nin teşhir ve tanzimini yaptık. Şu an yaklaşık 7-8 ay önce yanan Kültür ve Turizm Varlıklarını Koruma Müdürlüğü binasında çalışmalarımız devam ediyor. Aslına uygun olarak onarıyoruz. Yine aynı şekilde Atatürk Müzesi'nde onarım ve teşhir tanzim çalışmalarımız devam ediyor."

MEVLANA MÜZESİ'NİN MİHRABI DEFORME OLMUŞ

Restorasyonu yapılan binalardan birinin de Mevlana Müzesi olduğunu hatırlatan Atalay, "Müzenin mihrap kısmında deformasyon var. Bu deformasyonu bertaraf etmek için burada bir çalışma yapmak istiyorum. Burada çalışma yapmak için öncelikle izleme ihalesi yapılacak. Bunun sonucuna göre de mihrapta yapılacak güçlendirmeyle ilgili proje hazırlanıp aslına uygun şekilde uygulanacak. Projemiz Koruma Kurulu'ndan onay aldıktan sonra çalışmalara başlanılacak." dedi.

İlçelerde ve çevre illerde yapılan çalışmalarla ilgili bilgi de veren Atalay, "Beyşehir'e giden Kütür ve Turizm Bakanımız buradan çok etkilenmiş. Tescilli eski evlerin sokağa bakan kısımları yeniden tanzim edilecek ve sokak sağlıklaştırma çalışması yapılacak. Yine aynı şekilde Eflatunpınar'da ve İvriz Kaya Anıtları çevresinde düzenlemeler yapılacak. Karaman, Afyon ve Aksaray'da yaptığımız çalışmalar da devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Restore çalışmalarını yürüten Arkeologlar, Kılıçarslan Köşkünde yapılan çalışmalarda burada yaptıkları kazı çalışmalarında sur duvarlarına ulaşmanın yanında tandır, sikke, su kuyusu, çanak, çömlek, çini parçaları ve benzeri eşyalara ve paralara ulaştıklarını belirtiyor
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA