• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Şekerden üreticiye 17 Milyon TL daha
05 Ekim 2010 Salı 15:29

Konya Şekerden üreticiye 17 Milyon TL daha

2010-2011 yılı pancar ekimi döneminde çiftçilere 3ü nakdi, 2si de ayni (motorin) olmak üzere toplam 5 avans desteği sağlayan Konya Şeker, üreticilerine yaklaşık 17 Milyon TL. tutarındaki 6 milyon litre motorini dağıtmaya başladı.

2010-2011 yılı pancar ekimi döneminde çiftçilere 3’ü nakdi,2’si de ayni (motorin) olmak üzere toplam 5 avans desteği sağlayan Konya Şeker,üreticilerine yaklaşık 17 Milyon TL. tutarındaki 6 milyon litre motorini dağıtmayabaşladı.


Konya Şeker’in bu dağıtımla kampanya dönemindeki motorindesteği sayısı 3’e çıkarken, Haziran ve Temmuz aylarında dağıtılan motorindensonra Ekim ayında yapılacak bu dağıtımla üreticiye verilen toplam motorinmiktarı 17 milyon litreye ulaşırken, sadece motorin dağıtımıyla çiftçilere yapılandesteğin maddi karşılığı da yaklaşık 50 milyon liraya çıkacak. Bu seneki pancarekim döneminde üreticilerine üç kerede 128 Milyon Lira nakdi avans dağıtanKonya Şeker’in son ayni avans uygulamasıyla birlikte üreticilere desteği de toplamda178 Milyon Liraya ulaşacak.

 

Bir üretici kuruluşu olan Konya Şeker’in, birinciönceliğinin tarlaya ve üreticiye sahip çıkmak olduğunu ve Konya’dakiüreticilerle birlikte ülke nüfusunun yaklaşık dörtte birini oluşturan çiftçiailelerini de hiçbir zaman akıllarından çıkarmadıklarını, onlar adına da birmisyonun bayraktarlığını yaptıklarını belirterek, sanayileşme yaklaşımlarınınmerkezine üretici ile üretimi oturttuklarını, üretim için sanayi, sanayi içinüretim kavramını Türkiye’de yerleştirdiklerini vurgulayan Pankobirlik GenelBaşkanı, AB Holding ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, “Ülkemiznüfusunun yaklaşık dörtte birinin tek geçim kaynağı tarım” diyerek,açıklamasını şöyle sürdürdü;

 

“Bu kadar büyük ve geniş bir kitlenin ekonomik faaliyetinindevam edebilmesinin, kalkınmadan emeğiyle orantılı pay alabilmesinin yegâneyolu ürünün ticarileşmesinden geçiyor. Yani ürünün talebi olacak, kıymetiartacak. Bunun da yolu tarımsal sanayi tesislerinin hem sayısının hemniteliğinin artmasından geçiyor. Çiftçimizin daha iyi şartlarda yaşayabilmesi,evlatlarına daha iyi imkânlar sunabilmesi için de Konya Şeker gibi güçlütarımsal sanayi kuruluşlarının sayısının artmasına ihtiyaç var. Tarımsal sanayikuruluşları güçlü olacak ki, hem yatırım yapacak hem üreticiyi destekleyecek.

Tarımsal sanayinin bana göre en önemli özelliği şudur,üreticisi ile büyüyen, büyüdükçe üreticisini de büyüten sektör. Biz buyaklaşımın Türkiye’de hem öncüsüyüz hem de başarısı teyit edilmiş uygulama modeliyiz.Bu modelin merkezinde insan var. Yani üretici var. Biz de yatırım, yani sanayitesisi üretim için yapılır. O üretimi de üretici yapar ve üretim her aşamasındadesteklenir, desteklenmelidir. Bilançolar, yatırım finansmanı gibi mazeretlerüretimin desteklenmesi zorunluluğu karşısında mazeret teşkil etmez. Bizimyaklaşımımızın özü budur. Bu yaklaşım sözde değil özde bir yaklaşımdır.”

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA