• Konya-20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Şeker’den Suriyeli Türkmenlere 4 tır gıda yardımı
24 Kasım 2015 Salı 13:40

Konya Şeker’den Suriyeli Türkmenlere 4 tır gıda yardımı

Suriye’de özellikle son günlerde artan ve Türkmenlerin yaşadığı bölgeleri hedef alan kara ve hava saldırıları karşısında bir yandan hayatta kalma mücadelesi verirken diğer yandan temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda imkânsızlıklarla boğuşan Türkmenlere Konya Şeker’den yardım eli uzandı. 

Konya Şeker, bir yandan ağır silahlı saldırılara maruz kalan diğer yandan ise açlık ve susuzlukla mücadele eden Türkmenlere Türk Kızılay’ı aracılığıyla ulaştırılmak üzere hazırladığı 4 tır dolusu gıda malzemelerini yola çıkardı.

Konya Şeker’in Suriye’deki Türkmenlere ulaştırılmak için bugün yola çıkardığı 2 tırdaki yardım malzemesi süt ve süt ürünleri ile et ve et ürünlerinden oluşurken, diğer 2 tır ise unlu ve şekerli mamullerden oluşan yardım malzemesini Türkmenlere ulaştıracak.  

Türkmenlerin son günlerde ağır saldırılara maruz kaldığını, Türkmenlere yönelik artan bu saldırılara rağmen Türkmenlerin geri adım atmadığını, on binlerce Türkmen’in evini barkını kaybettiğini, bir yandan silahlara karşı direnirken bir yandan da açlık başta olmak üzere imkânsızlıklarla boğuşan Türkmenlerin yanında yer almanın millet olmanın gereği, kendi tarihimizin bize yüklediği bir mesuliyet olduğunu vurgulayan AK Parti Karaman Milletvekili ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi;

“Bu topraklarda yaşayan hiç kimsenin kabuğuna çekilip Suriye’de yaşananları görmezden, duymazdan, bilmezden gelme lüksü yoktur. Bu toprakların hiçbir sakini neme lazımcılık yapamaz, yapmamalı. Yüzlerce yıl aynı bayrak altında yaşadığımız Suriyeliler bizim hem kardeşimiz hem akrabalarımızdır. Kaldı ki bugün ölümler ve dramlarla anılan o toprakların asli unsurlarından biri de Türkmenlerdir. Türkmenlerin Suriye’deki tarihi bizim tarihimiz, Anadolu’daki bizim tarihimiz Türkmenlerin tarihidir. Milleti, bir bedene benzetirsek Türkmenler bu bedenin bir parçası, hayati bir parçasıdır. Onlar Orta Asya’dan birlikte yola çıkan bizim ailemizin Suriye’yi yurt tutmuş evlatlarıdır. Onların yaşadığı acı bizim ailemizin acısıdır. Onların yaşadığı dram bu ailenin ortak dramıdır. Onlara yönelen husumet bize yönelen husumettir. Onları hedef alanın asıl hedefinde bizim milletimiz vardır.  Onlar bizim milletimizin bekası ve geleceği için bin yıldır o topraklardadırlar ve o topraklarda onların huzuru kaçarsa bu topraklarda bizim de huzurumuz kaçar. O topraklarda onların canı yanarsa bizim canımız onlardan daha çok yanar. Onların tek umudu Türkiye’dir ve Türkiye’deki kardeşlerinin hassasiyetidir. Onlara desteğimize zeval verecek her hareketin, her kaosun, her tezviratın binlerce Türkmen’in kaderini etkilediğini, yeni acılara sebep olduğunu bu topraklarda yaşayan vicdan sahibi hiç kimse unutmamalıdır. 

Suriye’de yangın başlayalı 4 yılı geçti bu yangında yüzbinlerce insan hayatını kaybetti. Bunların arasında binlerce Türkmen de var. Her Türkmen ölümü bu topraklar için aileden birinin kaybıdır. Her Türkmen’e değen kurşun bu topraklara atılan kurşundur. Suriye’deki her Türkmen ailesinin yaşadığı acı hepimizin ortak acısıdır. 1.000 yıl önce aynı yola çıktık, biz Anadolu’yu mesken tuttuk, onlar Suriye’yi. Selçuklu ve Osmanlı Bayrağı altında aynı tarihi ve aynı kaderi paylaştık. Yeni bir devlet kurarken de onlarla bağımızı ne hukuken ne de manen koparmadık. Onlar şimdi bir dramla karşı karşıya. Zorluklarla boğuşuyorlar. İmkânsızlıkların da Türkmen yurduna yönelik saldırıların da üstesinden gelmeye çalışıyorlar. Ata yurduna sahip çıkıp, tarihimize, ortak tarihimize sahip çıkıyorlar. Onların bu mücadelesinde hem dualarımızla onların yanındayız hem de imkânlarımızı seferber ederek elimizden gelenin, yapabildiklerimizin bir fazlasını yaprak onların yanında yer almalıyız. Bu bize tarihimizin yüklediği mesuliyettir. Bu aile olmanın, millet olmanın gereğidir. Biz Konya Şeker olarak Türkmen kardeşlerimizin yanında yer almanın millet olmanın gereği olduğunu biliyor ve Suriye’deki aile fertlerimize elimizi uzatıyoruz. Anadolu’daki milyonların kalbi Suriye’deki kardeşlerimiz için atıyor ve atmaya devam edecek.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Zemin Temizleme Makinesi
  • Antalya-Konya karayolu 21 saat sonra trafiğe açıldı
  • Kombinlere Eşlik Eden Altın Bileklik Modelleri
  • Konya’da apartmanın çatı katında yangın
  • Konya’da kuraklıkla mücadele sürecek
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA