• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Şekerden çiftçiye destek
28 Eylül 2011 Çarşamba 15:42

Konya Şeker'den çiftçiye destek

Üretimi ve üreticisini her aşamada destekleyen Konya Şeker, pancar alım kampanyasının başlamasından hemen önce çiftçilere 25.5 milyon liralık avans dağıtmaya başladı.
Üreticilere sağladığı ekonomik desteklerle onların tek ve gerçek dostu olduğunu her fırsatta gösteren ve çiftçiler için hayati önem taşıyan üretim faaliyetlerini sürdürebilmeleri için sürekli onların yanında yer alan Konya Şeker, 2011-2012 kampanya döneminde, dağıtımına başladığı avansla birlikte çiftçilere bugüne kadar 186 milyon liralık ayni ve nakdi avans desteği verdi.
Üretimi ve üreticisini her aşamada destekleyen Konya Şeker, pancar alım kampanyasının başlamasından hemen önce çiftçilere 25.5 milyon liralık avans dağıtmaya başladı.
 
Pancar tesellümü öncesi dağıtımına başlanan ve söküm öncesi üreticilere rahat bir nefes aldıracak olan 25,5 milyon liralık nakdi avans ile birlikte Konya Şeker bu kampanya döneminde 61.5 milyon lirası gübre, tohum, zirai ilaç, şeker ve yaş küspe, 124.5 milyon lirası da motorin ve nakdi avans olmak üzere, üreticilere toplamda 186 milyon liralık ekonomik destek vermiş oldu. Ayni ve nakdi avanslarla birlikte yeni kampanya döneminde üreticiden alınacak olan pancar bedelinin yaklaşık yarısının parası ödenmiş oldu.
 
Üreticilere sağlanan ekonomik destek ve dağıtılan avanslarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Konya Şeker, son 11 yıldır üreticisinin hep yüzünü güldüren bir kurum oldu. Üreticinin gerçek dostu olduğunu hep onların yanında yer alarak gösterdi” diyerek şu açıklamayı yaptı;
 
“Konya Şeker olarak kooperatif üyesi çiftçilerimize sahip çıkıyor, şartlar ne olursa olsun verilebilecek azami desteği veriyoruz. Çiftçilerimizin ekonomik anlamda mağdur olmamaları için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Bunlardan biri de bizim ısrarla uyguladığımız ve artık bir standardı olan avans uygulamasıdır. Çiftçinin pancarını fabrikaya teslim etmeden alacağı bedelin yaklaşık yarısından fazlasını, artık düzenli maaş gibi ödüyoruz. Yani bizim çiftçimiz ne zaman ve ne kadar avans alacağını bilir hale geldi.
 
Ayni ve nakdi avans desteğiyle de kalmayarak, çiftçilerimizin diğer tarımsal faaliyetlerini de destekliyoruz. Pancarın münavebe ürünleri olan arpa, buğday, patates, mısır gibi ürünleri onlara ektiriyor ve bizim diğer tesislerimizde işlenmesini sağlıyoruz. Ürün fiyatlarını da piyasa şartlarında üretici lehine regüle ediyoruz. Tüm bu çalışmalarımız çiftçilerimizin lehine olan çalışmalardır. Çiftçinin tek ve gerçek dostu vardır. O da Konya Şeker’dir. Çünkü, biz üreticilerin ihtiyacı olan tarımsal girdileri ucuzlatıyor, kurutulmuş ve paketli küspeyle yem ile hayvancılığı destekliyor, üreticilerin damla sulama, gübre gibi girdilerini de temin ederek onların yanında olduğumuzu her fırsatta gösteriyoruz.”
 
Şartların ve beklentilerin sürekli değiştiğini, hayatın dinamik akışı içinde üreticilerin ihtiyaç ve beklentilerinin de değiştiğini vurgulayan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Çiftçilerimiz 11 yıl önce alıştıkları düzenin iyi işlemesini yeterli görüyordu. Emanete sahip çık, çaldırıp çırptırma, ürünümüzün bedelini zamanında ve eksiksiz öde, yaşadığımız sıkıntıları çöz yeter diyorlardı” dedi.
 
Konuk açıklamasını şöyle sürdürdü;
“Biz göreve geldiğimizden itibaren hem emanete sahip çıktık, hem de alışılmış düzeni değiştirdik. Çiftçilerimizin pancar alım kantarları kapısında günlerce beklemesinin önüne geçtik. Günün 24 saati alım yapılmasını sağladık. Allaha şükür çaldırıp çırptırmadık ve göreve geldiğimizde tek bir fabrika olan Konya Şeker’in yanına yeni yeni fabrikalar ekledik. Çiftçilerimizin ürün bedellerini hep gününden önce ödedik. Onlara avans desteğini arttırarak, ekonomik krizlerin ve ekonominin çarklarının onları öğütmesine izin vermedik. Tefecilerin önünde boyunlarını eğmelerine müsaade etmedik. Banka kapılarında mağdur ettirmedik ve tüm sorunlarının çözümünü sağlamak için gece-gündüz demeden koştuk. Bunları yaparken tek bir amacımız vardı. Üreticimiz daha çok üretsin ve daha çok para kazansın istedik. Konya Şeker’in tek bir amacı vardır; çiftçiye hizmet. Burada söz çiftçi ile başlar, son cümle çiftçi ile biter. Her uygulamayı, her hizmeti, her yatırımı çiftçilerimiz için yaptık ve yapmaya devam ediyoruz, devam da edeceğiz.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA