• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Şekerden bayram hediyesi
04 Kasım 2011 Cuma 15:21

Konya Şeker'den bayram hediyesi

Konya Şeker, Pankobirlik Genel Başkanı Dr. Recep Konukun başlattığı Bayram desteği geleneğini bu Kurban Bayramında da sürdürdü.
Üretici ortaklarını, tarlaya tohumu atmadan önce vermeye başladığı ayni ve nakdi avanslar ile yıl boyu destekleyen Konya Şeker, Pankobirlik Genel Başkanı Dr. Recep Konuk’un başlattığı Bayram desteği geleneğini bu Kurban Bayramında da sürdürdü.
 
Verdiği ayni ve nakdi avanslar ile üreticilerin ürettiği şeker pancarının bedelinin yarısından fazlasını pancarı teslim almadan önce maaş öder gibi düzenli şekilde peşin ödeyen Konya Şeker, çiftçinin bayram alışverişini gönül rahatlığıyla yapabilmesi ve bayramlarda paraya sıkıştığı için burukluk yaşamaması için dini bayramlar öncesi çiftçisine vermeye başladığı Bayram desteği çerçevesinde bu bayram öncesinde de üreticilere toplam 5.5 milyon Lira ödeme yaptı.
Perşembe günü ödenmeye başlanan Bayram desteği kurbanlık almak isteyen veya çocuklarına bayram sevinci yaşatmak isteyen çiftçilerin elini rahatlatırken, bayram alışverişlerini canlandırarak esnaf içinde can suyu oldu.
Üreticiler ile yapılan pancar ekim sözleşmelerinde yer almamasına rağmen her yıl, her dini bayramda çiftçilere Bayram desteği verilmesi geleneğini Konya Şeker’de başlatan Pankobirlik Genel Başkanı Dr. Recep Konuk, bu bayramda da üreticinin beklentisini boşa çıkarmadı ve yüzleri güldürdü. Bayram alış verişi için Konya Şeker’in desteğini bekleyen üreticilere önceki gün (Perşembe) başlayan destek ödemesi kapsamında 5.5 milyon liralık desteğin dağıtımı gerçekleştirildi.
Her, bayram öncesi kamuda çalışan devlet memurları ve işçiler ile emeklilerin maaşlarının erken ödendiğini, hatırlatan Pankobirlik Genel Başkanı Dr. Recep Konuk, şu açıklamayı yaptı;
 “Bu uygulama bence çok doğru bir uygulama. Her yokluğa katlanılabilir. Her sıkıntıya da dayanılır. Ancak bir çocuğun bayram öncesi yüzüne yansıyan burukluğa hiçbir ana baba katlanamaz. Evladının bayram beklentisine cevap veremeyen her ananın, her babanın yüreği sızlar, parçalanır. Ben bir çiftçi babanın oğluyum. Çiftçinin düzenli bir gelirinin olmadığını en iyi ben bilirim. Çiftçi her ay maaş almıyor. Cebinde onlarca kredi kartı da yok. Olsa bile kaldırdığı üründen ne alacağı belli değil. Biz de çocuk olduk. Biz de bayram öncesi buğday, pancar parası eve gelmediğinde bayram burukluğu yaşadık.
Bayram alışverişi de hasat parasına ertelenecek bir alışveriş değil. Onun için nasıl memur, işçi maaş günü olmadığında bile maaşını Bayram öncesi erken alıyorsa, çiftçi de bundan mahrum olmamalı. Biz böyle düşünüyoruz. O’nun için de her yıl bayram öncesi çiftçimize bayram desteği veriyoruz. Vermeye de devam edeceğiz. Biz üreticimizin imkânları elvermediği için ya da nakde sıkıştığı için gönlünce kurban ibadetini yerine getirememesine sessiz kalamayız. Biz üreticimizin, evlatlarının karşısında boynunun bükülmesine izin veremeyiz. Bizim üreticimiz de memur, işçi, işadamı kısaca herkes kadar, kurban ibadetini yapmayı, paraya sıkışmadan yapmayı hak ediyor. Bizim çiftçilerimizin çocukları da herkesin çocukları kadar kıymetli ve onlar da bayramlarda sevinmeyi, sevindirilmeyi hak ediyor. Çünkü çok çalışıyor, çok üretiyor ve bu ülkeye herkesten çok değer katıyorlar.”
Bayramların barış, kardeşlik, hoşgörü ve dayanışma günleri olduğunu ve yardımlaşmanın bayramların mana ve anlamı ile bütünleştiğini söyleyen Pankobirlik Genel Başkanı Dr, Recep Konuk, “Üreticilerimizin gönül rahatlığı ve huzur içinde bayramı geçirmeleri bizim en büyük arzumuzdur. Onların mutluluğu bizim mutluluğumuzdur. Konya Şeker’in bizzat varlık sebebi üretici refahı ve mutluluğudur. O nedenle biz destek vermekle asli vazifemizi yerine getirmiş olmanın huzurunu yaşıyoruz. Konya Şeker için üreticilerimizin yüzündeki tebessüm ile onların evlatlarının yaşadığı bayram coşkusu ve üreticilerimizin hanelerinde bayramların bayram gibi geçmesi her türlü ticari başarıdan kıymetlidir. Bu desteğin de hem üreticilerimizin hem de ailelerinin bayram sevincine coşku katmasını, mutluluk katmasını diliyorum” diye konuştu.

Pankobirlik Genel Başkanı Dr. Recep Konuk, Kurban Bayramı öncesi dağıtımı yapılan 5.5 milyon Liralık bayram desteğiyle birlikte bu kampanya döneminde üreticilere ayni ve nakdi olarak toplamda 238.2 milyon liralık ekonomik destek verildiğini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA