• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Şekerden baklava ve kadayıf şerbeti
31 Mart 2011 Perşembe 14:14

Konya Şekerden baklava ve kadayıf şerbeti

Ağız Tadımız Baklava da Konya Şekerin Sağlık Güvencesiyle Sofralarımızda Olacak
Türk tarımına ve tarımsal sanayiye sağladığı katkılarla adından övgüyle söz ettiren Konya Şeker’in, innovatif ürünler alanında da ülkemizin dışa bağımlılığını azaltacak ürünlere yönelmesi ve üretimini yaparak piyasaya sürmesi dikkat çekmeye devam ediyor.
Konya Şeker’in innovatif ürünlerinden oluşan ve tamamen bir AR-GE çalışması olan sıvı şekerden elde edilen baklava ve tel kadayıf şerbeti, merkezi İstanbul’da bulunan Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği üyelerine tanıtıldı. Kısa adı BAKTAT olan Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği üyelerinin katılımıyla Bakırköy Titanic Otel’de gerçekleştirilen organizasyonda, Konya Şeker’in Çumra Şeker Entegre Tesisleri’nde üretimini yaptığı baklava ve tel kadayıf şerbeti hakkında detaylı bilgiler verildi.

Titanic Otel’de düzenlenen tanıtım yemeğinde baklava ve tel kadayıf şerbeti hakkında bilgi veren PANEK Genel Müdürü Haluk Kayaaslan, “Panek, Konya Şeker ürünlerinin satış ve pazarlama faaliyetlerinin yapılması için kuruldu. Ürün yelpazemizi, endüstriyel şeker, paketli kristal ve küp şeker, çikolata çeşitleri ve dondurulmuş patates oluşturuyor. Baklava ve tel kadayıf şerbeti de bunlardan biri. Yüzde 100 pancar şekerinden üretilen, GDO içermeyen baklava ve tel kadayıf şerbeti Türkiye’de bir ilk. Doğal oluşu, kullanım ve saklama koşullarının kolaylığı sayesinde baklava üreticilerinin işini kolaylaştıracak ve vazgeçilmez bir ürün olacak.” dedi.

 Baklava ve tel kadayıf şerbeti ile ilgili BAKTAT üyelerine detaylı bilgiler veren Sıvı Şeker Üretim Şefi Fuat Akay ise, “Şerbetin üretildiği sıvı şeker tesisi, Mayıs 2006 tarihinden beri faaliyet gösteriyor. Tesisimiz ilk kurulduğunda, günlük 220 ton sıvı şeker üretim kapasitesi vardı. Ürünlerimize gelen yoğun talep nedeniyle kapasite artırımına gittik ve tesisin sıvı şeker üretim kapasitesini günlük 450 ton, invert şeker üretimini de günlük 50 tona çıkardık” diye konuştu.

2010 yılında Karaköy Güllüoğlu ve Nadir Güllü ile birlikte yürütülen AR-GE çalışmaları sonucunda baklava ve tel kadayıf şerbetini geliştirdiklerini belirten Üretim müdürü Akay konuşmasını şöyle sürdürdü;
 “Baklava ve tel kadayıf şerbeti, sıvı şeker tesisinde elde edilen sıvı şeker ve invert şekerin belli oranlarda karıştırılmasıyla elde ediliyor. Sıvı şeker, içinde  yüzde 67 kuru madde olan tamamı sakkaroz olan bir üründür. İnvert şeker, içinde yüzde 72 kuru madde olan yüzde 66’sı invert olan üründür. Baklava ve kadayıf şerbeti, kullanıcılara büyük avantajlar sağlıyor. Müşteri için kullanım kolaylığı sağladığı gibi enerji ve zaman tasarrufu sağlamaktadır ve üretimin hiçbir aşamasında katkı maddesi kullanılmaktadır.”

Baklava ihracatı artıyor
Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği 2001 yılından beri, baklavayı uluslararası alanda tanıtmak, baklava üretiminin kalitesini ve miktarını arttırmak için faaliyet gösteriyor. BAKTAT Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım, baklavayı geleneksel Türk mutfağının vazgeçilmez bir parçası ve tatlıların sultanı olarak nitelendirdi. Baklavanın günlük tüketiminin İstanbul’da 150 ton, Türkiye genelinde ise 500 ton olduğunu sözlerine ekleyen Yıldırım, ”Baklava ihracatı her geçen gün artıyor. 2001 yılında 292 bin dolar olan baklava ihracatı, 2008’de 2,5 milyon dolara ulaştı, 2009’un ilk yarısında ise 234 bin dolardı. Baklava ihracatının en çok yapıldığı ülke ise Yunanistan’dır” şeklinde konuştu.

Sağlık mı, ağız tadı mı ikilemine son, hem ağız tadı hem sağlık
Bu arada, toplantıda ülkemizde de kullanılan nişasta bazlı (NBŞ) tatlandırıcıların insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğine dair bilim adamlarının açıklamalarının tüketicilerde bir hassasiyet oluşturduğu, konunun gündeme gelmesi sonrası tüketicilerin aldıkları baklava ve şerbetli tatlılarda pancar şekeri mi, NBŞ mi kullanıldığını özellikle sordukları belirtildi. Bu açıdan Konya Şeker tarafından üretilen ve şeker pancarından üretilen sıvı şekerin, tamamen doğal olması nedeniyle nişasta bazlı tatlandırıcılar nedeniyle geleneksel tatlılarımıza karşı sektörde ve tüketicide oluşan tedirginliği gidererek, sağlık mı, ağız tadı mı ikilemine son vereceği katılımcılarca vurgulandı. Meşrubat ve tatlı sanayinde kullanılan sıvı şekerin hem sağlıklı ve doğal bir ürün olması hem de kullanım kolaylığının olması nedeniyle daha çok tercih edildiğinin deli getirildiği toplantıda, doğal, kaliteli, hijyenik, pastörize ve mikroorganizmalardan arındırılmış sıvı şekerin kısa süre içerisinde şerbetli tatlı imalatında tatlandırıcıların önüne geçeceği belirtildi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA