• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Şeker’den dev bir yatırım daha…
24 Ocak 2011 Pazartesi 22:34

Konya Şeker’den dev bir yatırım daha…

Recep Konuk, kente 2011 yılı içerisinde dünyanın en büyük 3ü arasına girmesi planlanan et ve süt entegre tesisini kuracaklarını açıkladı...
Et fiyatları yaklaşık bir buçuk yıl boyunca Türkiye’nin gündemindeydi… Birçok senaryo ortaya atıldı. Hayvan sayısı az denildi, besiciler her geçen gün bir adım daha geriye çekildi. Öyle ya da böyle bütün ülkede fiyatlar rekor kırdı. Bu duruma el koyan Tarım Bakanlığı angusları ülkeye getirdi. İthal ettiği anguslarla et üretimine katkı sağlayan Konya Şeker, hafta sonu da tam bin 300 holstein ırkı süt ineğini kente getirdi.
Konya Şeker şimdi de dev bir yatırıma daha imza atacak. Kente kurulacak olan et ve süt entegre merkezi, dünya’nın en büyük 3 tesisinden biri olacak.
 
PANKOBİRLİK Genel Başkanı, AB Holding ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, tesisle önemli bir ihtiyacının karşılanacağını belirterek şunları söyledi:
 
"Et ve süt üretiminin esasen işlenmesiyle ilgili ülkemizde problemler var. Özellikle üreticinin ürettiği üretimin değer bulması, üretiminin geriye dönüşümünün garanti edilmediği sıkıntılar yaşanıyor. Özellikle et ve balıktaki sıkıntı ve özelleştirilmeden sonra bu sorun biraz daha kendisini fazla göstermeye başladı. Özellikle üretici ürünün değerlendirileceği, parasının garanti döneceği yerlere ihtiyaç duyuyor. Bununla ilgili Konya Şeker bir üretici kuruluşu olarak, üreticinin özellikle et üretiminin de bir anlamda garanti döneceği aralıkları oluşturmak adına, tüketicinin sağlıklı ürünleri tüketmesi, adına zannediyorum dünyanın ilk üçü arasında yerini alacaktır. O büyüklüğü taşıyacaktır bünyesinde. Büyük bir et ve süt entegre tesisini "Kırmızı Beyaz" markasıyla, "Kırmızı et - Beyaz süt" veya "Al-Beyaz" markasıyla inşallah yakın bir zamanda 2011 yılı içerisinde üretime alacağız. Buradaki üretimle ürünün kalitesi yükselecek. İşte o çiftliklerde özellikle kısa süreli şoklanmış sütlerin veya sağlıklı hayvanların taşınmasıyla hem et ve sütün kalitesi artacak, hem de üreticinin daha çok kazanacağı, tüketicinin uygun ve kaliteli fiyatlarla tüketeceği doğru bir sanayi tesisi kazandırılacak."
 
Konuk, yeni tesiste markanın neden "kırmızı – beyaz" olacağına ilişkin olarak ise şöyle konuştu:
 
"Kırmızı-beyaz milletimizin çok sevdiği, bayrağımızın da rengi tabiyatı gereği etin rengi kırmızı, sonra sütün rengi beyaz. Kırmızı beyaz bu anlamda bir bütünlüğü de oluşturuyor. Dolayısıyla kırmızı beyazla çıkmayı hedefliyoruz."
 
Yeni yatırımla birlikte hem üreticinin hem de tüketicinin yüzünün güleceğini ifade eden Konuk,
100 milyon liraya yapılacak tesisin, 25 bin metre kare kapalı alana sahip olacağını kaydetti.
 
konhaber
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA