• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Şeker’den 3 dev proje
02 Şubat 2011 Çarşamba 15:14

Konya Şeker’den 3 dev proje

Konya Bölgesi Sulama Kooperatifleri Birliğinin 2011 yılı eğitim toplantısına katılan Konuk, Türk tarımının sorunlarına yönelik çözüm önerilerini sıraladı ve Konya Şekerin 3 dev projesi hakkında..

Konya Bölgesi Sulama Kooperatifleri Birliği’nin 2011 yılı eğitim toplantısına katılan Pankobirlik Genel Başkanı Dr. Recep Konuk, Türk tarımının sorunlarına yönelik çözüm önerilerini sıraladı ve Konya Şeker’in 3 dev projesi hakkında bilgi verdi.

‘Yoksulluk üreticilerin kaderi olmamalıdır” Konuk, Türkiye’nin zengin yeraltı ve yer üstü kaynaklarının harekete geçirilmesi gerektiğini söyledi. Ülke genelinde tarıma elverişli 28 milyon hektar arazinin çok az bir bölümünün sulanabildiğini belirten Pankobirlik, AB Holding ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Recep Konuk, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 "Geçtiğimiz günlerde TÜİK yoksulluk rakamlarını açıkladı. Yoksulluk sınırının 4 kişilik ailede 825 TL  olduğu belirtildi. Türkiye’nin yüzde 18’inin yoksul olduğu ortaya çıktı. Yüzde 18’lik bölümün yüzde 40'ını maalesef üreticiler oluşturuyor. Yani Türkiye’nin yoksulluk sınırı altında kalan en büyük kesimi çiftçiler. Peki yoksulluk üreticilerin kaderi mi olacak? Bu böyle mi sürmeli? Bunu hep beraber değiştirmeliyiz. Çok zengin, müthiş bir coğrafyaya sahibiz. Bugün yeraltı ve yer üstü kaynaklarımız fevkalade güçlü ve büyük... Yeter ki biz bunları harekete geçirebilelim. Bakın bugün Türkiye, dünyadaki 12 bin endemik tür arasında, bütün Avrupa 2 bin 400 endemik bitki türüne sahipken, 3 bin 900 endemik türe sahiptir. Ülkemizde 1.100 rakımında tarım yapılabilecek arazilerimiz vardır. Türkiye’de tarıma elverişli arazi, yaklaşık 28 milyon hektardır. Bunun 8,5 milyon hektarı sulanabilir arazi, 4,7 milyon hektarı da sulanan arazidir. Sulamayı mutlaka arttırmalıyız. Çöldeki vahayı arayan insan gibi biz Konya’da su arıyoruz" 
Pankobirlik, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi, AB Holding ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Recep Konuk, konuşmasının sonunda Konya Şeker’in 3 önemli projesi hakkında bilgi verdi. İlk olarak 2011 yılında tamamlanması planlanan Et ve Süt Entegre Tesisine değinen Dr. Konuk, hayvancılığa sahip çıkmak zorunda olduklarını, kuracakları tesisin dünyadaki ilk 3'e girecek büyüklük ve kalitede olacağını kaydetti.
 
Konya’ya mutlaka bir tarım üniversitesinin de kazandırılacağını ifade eden Pankobirlik Genel Başkanı Dr. Recep Konuk "Üretimdeki zafiyetlerimizi giderecek, hepimize vizyon oluşturacak çok nitelikli bir ihtisas üniversitesini Allah nasip ederse Konya’mıza kuracağız. Ziraate, tarımsal üretime, işletmelere yön verecek, marka değerleri oluşturacak dünyanın sayılı üniversitelerinden biri olacak. Bunu yaparken, Japonya’nın Kyoto, Birleşik Devletlerin Kuzey Dakota,  Hollanda'nın Wageningen Üniversiteleriyle anlaşmalar yaptık. Almanya ve İsrail’deki üniversitelerle de görüşmelerimiz sürüyor. Bizim sorunlarımızı çözecek, bizim çocuklarımızın, çiftçi çocuklarının doktora ve master yapacağı bir üniversiteyi inşallah sizlere kazandırmış olacağız" dedi. 
 
Pankobirlik Genel Başkanı Dr.Konuk’un açıkladığı bir diğer proje ise Karapınar’da kurulması planlanan ve 3 bin kişinin istihdam edilmesinin öngörüldüğü termik santralle ilgiliydi. Tarımsal alanda kullanılacak olan enerjinin çok daha iyi fiyatlarla üretileceği bir tesis üzerinde çalıştıklarını ifade eden Dr. Konuk "yaklaşık 2 milyar dolara mal olacak Karapınar havzasındaki termik santrali de ülkemize kazandıracağız. Bununla ilgili başvurumuzu yaptık. Finansal konsorsiyumu kurduk, iş hükümete kaldı. İnşallah ruhsat verildiği zaman, biz de orayı bu memlekete kazandırmış olacağız" şeklinde konuştu.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA