• Konya12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Şeker yükselişini sürdürüyor
21 Mayıs 2012 Pazartesi 16:19

Konya Şeker yükselişini sürdürüyor

Türkiye geneli ilk 100 vergi rekortmeni şirket arasındaki "tek kooperatif iştiraki" olan Konya Şeker, ödediği kurumlar vergisini 9 buçuk milyon TL artırarak 15 sıra birden yükseldi.
Türkiye geneli ilk 100 vergi rekortmeni şirket arasındaki "tek kooperatif iştiraki" olan Konya Şeker, ödediği kurumlar vergisini 9 buçuk milyon TL artırarak 15 sıra birden yükseldi.
 
Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), 2011 vergilendirme dönemi Yıllık Kurumlar Vergisi beyanlarına ilişkin olarak Nisan 2012 tarihinde Kurumlar Vergisi mükelleflerince verilen Yıllık Kurumlar Vergisi beyannamelerinin değerlendirilmesi sonucunda Türkiye genelinde en yüksek beyanda bulunan ilk 100 mükellef listesini açıkladı.
Enerji sektörü şirketleri ile bankaların damgasını vurduğu vergi rekortmenleri arasında "tek kooperatif iştiraki" Konya Şeker Sanayi ve Tic. A.Ş. oldu. Türkiye geneli ilk 100 mükellef listesi içinde İstanbul'dan 56, Ankara'dan 23, İzmir'den 4, Konya ve Kocaeli'den 3'er ve Bursa, Kahramanmaraş, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Manisa, Muğla, Rize, Sakarya, Zonguldak'tan da birer mükellef yer aldı.
 
Yatırımlarına hız kesmeden devam eden ve istikrarlı büyümesini sürdüren Konya Şeker, geçen yıla göre kurumlar vergisi ödemesini 9 buçuk milyon TL artırarak 15 sıra birden yükselerek rekortmenler listesinde 71. sırada yer aldı. Geçen yıl 24.326.516 TL ile 86. sırada yer alan Konya Şeker, 2011 yılında ödediği 33.792.535 TL Kurumlar Vergisi ile ilk 100 içinde 71. sırada yer alarak listenin "tek kooperatif iştiraki" oldu.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ödediği vergilerle ülke ekonomisine katkıda bulunan, başta 2011 yılı Kurumlar Vergisi Türkiye geneli ilk 100 sıralamasına girmiş mükellefler olmak üzere, tüm mükelleflere teşekkür etti. Bakan Şimşek, açıklamasında Türkiye'nin ekonomik ve sosyal yönden gelişmesinde en önemli gelir kaynağının mükelleflerin ödediği vergiler olduğunu belirterek, amaçlarının herkesten geliri oranında vergi toplamak olduğunu kaydetti. Şimşek, bu çerçevede, vergiye gönüllü uyumun arttırılmasını ve verginin tabana yayılmasını önemsediklerini ifade etti.

Konya Şeker’in ödediği vergi ile bir yılda 15 basamak birden yükselerek ilk 100'de 71. sırada yer almasını değerlendiren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’in bu önemli başarısını geçekleştirirken hem üretici ortaklarına, hem de ülkesine karşı yükümlülüklerini yerine getirdiğini ifade etti. İlk 100 de yer alan tek kooperatif iştiraki ve gıda sanayinde Anadolu’nun en önemli temsilcisi olmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen Recep Konuk, "Ülkemize karşı görevimizi yapmanın haklı gururunu ve vergimizi eksiksiz ödeyerek helalinden kazanmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Vergi rekortmenleri listesine baktığımızda 56 mükellefin İstanbul'dan olduğunu görüyoruz. Anadolu'dan daha çok şirketin, tarım sektöründen daha çok kurumun bu onur listesinde yer almasını arzu ediyoruz. Biz Konya Şeker olarak tam bir tarım-sanayi entegrasyonu sağlayarak istikrarlı büyümemizi sürdürüyoruz. Önümüzdeki yıl inşallah daha yüksek sıralarda yer alacağız, büyümemizi sürdüreceğiz, karlılığımızı ve istihdamımızı artırmaya devam edeceğiz. İleriki yıllardaki hedefimiz, üretici ortaklarımıza ve tarıma karşı sorumluluklarımızı yine eksiksiz yerine getirerek Türk çiftçisini bu gurur tablosunda daha üst sıralara taşımaktır" dedi.
 

YORUMLAR
büyük insan
esra kara
büyük insan demeyle olunmaz boş lafla hiç olunmaz büyük insan bırakılan eserlerle olunur doyurduğu insanlarla olunur işte büyük insan Recep Konuk'tur... Tebrikler..
212.174.172.2
Gurur Duyduk
yorumsever
Recep Konuk Başkan bu kadar yatırım yap hemde vergide rekor kır Allah nazardan saklasın seni
212.174.172.2
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA