• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Şeker üreticilerin imdadına yetişti
29 Mayıs 2012 Salı 15:12

Konya Şeker üreticilerin imdadına yetişti

Konya Ovasında bu yıl yeterli yağışların olmaması, yaşanan fırtına ve çöl tozları nedeniyle ekili alanların zarar görmesi yüzünden ciddi sıkıntılar çeken üreticinin imdadına yine Konya Şeker yetişti.

Konya Ovası’nda bu yıl yeterli yağışların olmaması, yaşanan fırtına ve çöl tozları nedeniyle ekili alanların zarar görmesi yüzünden ciddi sıkıntılar çeken üreticinin imdadına yine Konya Şeker yetişti. Olumsuz hava şartları nedeniyle zor günler geçiren üreticilerin ferahlaması için avans ödemelerini yapan Konya Şeker, motorin avansından sonra 26.8 milyon liralık nakit avans ödemesine bugün başladı.

Geçtiğimiz günlerde yerel bir TV kanalında canlı yayına katılan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, program esnasında üreticilerden gelen motorin avansının erkene alınması talebini karşılıksız bırakmamış, üreticilerden gelen talebin yaşanan iklim koşulları nedeniyle haklılığına işaret ederek motorin avansının erkene alınması konusunda kurum bürokratlarına canlı yayında talimat vermişti.  Konuk’un, “biz üreticinin yanında olmayı ibadet sayarız” diyerek bir hafta içinde mazot dağıtılacağına dair verdiği söz üzerine Konya Şeker, motorin avansı ödemesini normal zamanından 15 gün önceye alarak 24 milyon lira tutarındaki 6 milyon litrelik motorinin üreticiye dağıtımını Mayıs Ayı başında gerçekleştirmişti.

Kuraklık nedeniyle ektiği tohumlar çimlenmediği ya da yaşanan fırtına nedeniyle ekili alanları çöl tozları ve kum altında kaldığı için ikinci ekim yapmak zorunda kalan üreticilerin, Motorin desteğinin ardından bu kez de çapa avansı verilmesine yönelik teleplerine kayıtsız kalmayan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, nakdi avansların ödenmesi talimatını verdi. Üreticilerin zor günlerinde her zaman yanlarında olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini belirten Konuk, üreticilere yapılan avans ödemelerinin belli bir standarda bağlandığını, ödemelerin üreticilerin artık ezbere bildiği bir takvim çerçevesinde yapıldığını, ancak bu yılki iklim koşulları sebebiyle bu ödemelerin öne alındığını söyledi ve “bu sene iklim koşulları maalesef beklendiği gibi gitmedi. Üretici yağmur beklerken, kum yağdı. Fırtına üreticinin ekili arazisine zarar verdi. Mevsim normallerinden sapmalar oldu. Üretici açısından bu kadar olumsuzluğun yaşandığı bir yılda Konya Şeker olarak biz de kendi avans takvimimizde bazı sapmalar yaptık. Takvimi üretici lehine değiştirdik. Üreticinin ihtiyacına bir an önce çözüm üretmek için avans ödemelerimizi öne aldık. Biz, üreticilerimiz için buradayız. Onların derdi ve sıkıntısı bizim derdimiz ve sıkıntımızdır” dedi.

Bu arada, avansların gününden önce ödenmesine sevindiklerini belirten üreticiler, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un kendilerine gösterdiği yakın ilgiye teşekkür ederek, “Sayın başkanımız bizi hep destekledi. Kendisinden Allah razı olsun. Bir yandan bizim geleceğimizin daha aydınlık olması için yatırım yapıyor, diğer yandan da bizlerin mağdur olmaması için çaba gösteriyor ve destek ödemelerini ödeyerek bizi sıkıntıdan kurtarıyor” şeklinde konuştular.
 
ÜRETİCİLERE BU YIL 107.6 MİLYON LİRA ÖDENDİ-

Konya Şeker tarafından 2012-2013 yılı kampanya döneminde üreticilere, 47.8 milyon lirası gübre, 9 milyon lirası pancar tohumu olmak üzere toplamda 56.8 milyon liralık ayni avans desteği verilirken, 24 milyon liralık motorin avansından sonra ödenen 26.8 milyon liralık  nakit avansla birlikte toplam 107.6 milyon liralık avans ödemesi gerçekleştirildi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA