• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Şeker modeli örnek olacak
07 Ekim 2011 Cuma 17:45

Konya Şeker modeli örnek olacak

Konya Şeker, tarım sektöründe uyguladığı üretici ve üretimle bütünleşmiş tarımsal sanayi modelinden sonra ilgi odağı oldu.
Tarım ve hayvancılığa yaptığı yatırımlarla sürekli büyüyen ve yakaladığı başarı ile Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında 34. sıraya yükselen Konya Şeker, tarım sektöründe uyguladığı üretici ve üretimle bütünleşmiş tarımsal sanayi modelinden sonra, hayvancılıkta geliştirdiği yeni üretim modeliyle Türkiye ile birlikte Avrupa Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın da ilgi odağı oldu.
 
Son yıllarda gerçekleştirdiği tarımsal sanayi yatırımlarıyla tarım sektörünün gündemine oturan Konya Şeker’i ziyaret eden Avrupa Kalkınma ve Yatırım Bankası yöneticileri birlikte proje üretebileceklerini söylediler. Kendi üretimlerini katma değerli hale getirmek için bir kooperatif şirketi bünyesinde bir araya gelen üreticilerin oluşturdukları modelle başka ülkelerdeki üretici gurupları için de örnek teşkil edecek, örnek alınacak işler yaptığını belirten Banka yetkilileri, modeli incelemek ve bu modelin know-how transferiyle başka ülkelere de yaygınlaştırılması için yapılabilecekleri görüşmek için Konya Şeker’i ziyaret ettiklerini vurguladılar.

Konya Şeker’in geliştirdiği üretimle ve üretici ile bütünleşmiş tarımsal sanayi modeli ve yatırımlarıyla yakından ilgilenen Avrupa Kalkınma ve Yatırım Bankası yöneticileri Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk ve Konya Şeker yöneticileriyle bir araya geldi. AB Holding’te yapılan görüşmede Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un dışında, AB Holding CEO’su Hamdi Bağcı ve Konya Şeker yöneticileri de hazır bulundu. Avrupa Kalkınma ve Yatırım Bankası adına ise toplantıya Amerika Direktörü James Hudson, Avrupa Birliği Direktörü Vasili Lelakis, İngiltere Temsilci Müdürü Alex Skinner ve Polonya, Bulgaristan. Arnavutluk Temsilci Müdürü Stefka Slavova, İspanya, Meksika Temsilci Müdürü Enrigue Bal, Fransa Direktörü Allain De Cointet, Türkiye, Romanya, Azerbaycan, Kırgız Cumhuriyeti Direktörü Memduh Akçay, Müdür Yardımcısı Şevki Acuner, Türkiye Direktörü Michael Davey ile Polonya, Bulgaristan. Arnavutluk Temsilci Müdürü Stefka Slavova katıldı.

Üst düzey yetkililerinden oluşan kalabalık bir heyetin katılımıyla Konya Şeker modelini yerinde inceleyen ve Avrupa Birliği’nin finansal kuruluşu olan Avrupa Kalkınma ve Yatırım Bankası,  kamu ve özel sektör kuruluşlarına uzun vadeli finansman sağlamak suretiyle Birliğin ekonomik ve politik hedeflerinin hayata geçirilmesinde kar amacı düşünmeden ve özellikle de kalıcı projelere finansman desteği sağlamak amacıyla kurulan bir kuruluş olarak hizmet üretiyor.

Konya Şeker’in hayata geçirdiği tarımsal sanayi yatırımlarını yerinde gören ve özellikle de Panagro ile yakından ilgilendiklerini belirten Banka yetkilileri, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un yatırımlarla ilgili verdiği bilgiler ile üretimden sanayiye uzanan süreçte modelin işleyişi hakkında yaptığı açıklamaları dikkatle dinlediler ve Konya Şeker’in sahip olduğu teknoloji ve entegre yatırım modelinin yaygınlaştırılması gerektiğini söylediler. Yabancı konuklar, Konya Şeker’in geliştirdiği ve üreticilerin sürece dahil olduğu, üretimle bütünleşmiş Tarımsal Sanayi modelinin, Konya Şeker’in de içinde yer alacağı ve buradaki bilgi ve birikim üzerine inşa edilecek bir işbirliği ile Kuzey Afrika ülkelerinde uygulanabilirliği üzerinde görüş ve tekliflerini sundular.

Yatırımcı bankanın yöneticileriyle verimli ve planlanan sürenin üzerinde bir görüşme gerçekleştirilirken, Konya Şeker’in tarımsal üretim organizasyonundan, sanayileşme stratejisine ve üreticilerin de sürece dahil olduğu hayvancılık modelinden, toplu bakımla verim artışını hedefleyen Danabank ve Tosunbank  modelleri ile et-süt sektörüne yapılan yatarımlar da dahil pek çok konu masaya yatırıldı ve detaylı şekilde değerlendirildi. Yabancı konuklar, Konya Şeker ile her türlü işbirliğine açık olduklarını söylerken, birlikte çalışabileceklerini ifade ettiler.

Yatırımcı banka yöneticilerine kurdukları sistemi ve Konya Şeker’i anlatan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Avrupa Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın Avrupa Birliği’nin kurulduğu 1958 yılından bu yana hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde insanların refahını amaçlayan, sosyo-ekonomik kalkınma projelerine verdiği finansman desteğinden dolayı teşekkür ederken, sürekli proje üreten bir kurum olarak, başarılı projeleri destekleyen ve bunu yaparken kar amacı gütmeyen, sosyo-ekonomik kalkınmayı hedefleyen yatırımcı banka ile işbirliğini değerlendireceklerini olduklarını söyledi. “Bizim bu işbirliği için tek kriterimiz kurumumuzun, ülkemizin ve üretici ortaklarımızın menfaatleridir” diyen Konuk, “bu işbirliği bizi bulunduğumuz noktadan daha ileri bir noktaya taşıyacaksa, bilgi ve tecrübemizden dünyanın başka yerlerindeki insanlarda fayda elde edecekse ve bu bilgi transferi de kurumumuz açısından iktisadi bir anlam ifade edecekse biz bu işbirliğinden imtina edemeyiz” dedi.

Bu arada Başkan Recep Konuk, Konya Şeker’in ürettiği ürünleri de konukların dikkatine sunarken, paketli toz ve küp şekerden bonbon şekere, pudra şekerinden kandis şekerine, çikolatadan sürülebilir kremaya, kısa süre içerisinde pazarda söz sahibi olan Dondurulmuş gıdadan Damlama sulama borularına ve Türk mutfağı ile gıda sanayinde devrim yaratan sıvı şeker ve şeker damlasına kadar geniş bir pazarda söz sahibi olduklarını ve tüm bu ürünleri tüketiciye, güçlü pazarlama stratejilerinin ve pazarlama ağının ulusal ve uluslararası rekabette ön koşul olduğu inancı ile kendi bünyelerinde kurdukları pazarlama ağı “Panek” ile ulaştırdıklarını vurguladı.
Yabancı konuklara Kaşınhanı bölgesinde temeli atılan ve inşaatı devam eden Panagro Et-Süt Entergre Gıda Kompleksi hakkında da bilgi veren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, tek kampüste et ve süt ürünleri üretecek dünyanın en büyük tesisini inşa ettiklerini, tesislerin tamamlanmasıyla yaklaşık 50 bin çiftçiden et-süt alınacağını ve bu vesile ile 50 bin ailenin geçimini hayvancılıktan sağlayacağını belirterek, “Konya Ovası üretim deseni itibarıyla sadece Türkiye'nin değil dünyanın en önemli hayvancılık girdisini sağlama potansiyeline sahiptir. Hem yem bitkileri üretimindeki yüksek verimi, hem en önemli sanayi bitkisi ürünü olan şeker pancarının atıkları ile bugün Ova'da yapılanın üç beş misli hayvancılık yapmak mümkündür. İşte bu potansiyeli harekete geçirip üretici ortaklarının bitkisel üretim dışında da yeni ve daha standart bir gelir kaynağına kavuşmasını arzulayan Konya Şeker olarak hayvancılığı tek yönlü düşünen bir kurum değiliz.
 
Bizim, ‘biz fabrikamıza bakarız o karlı çalışıyorsa yeter gerisi bizi ilgilendirmez’ deme lüksümüz yok. Biz, üreticinin de nasıl karlı hayvancılık yapacağını düşünmek ve üretici ortaklarımızın üretirken kazanmasını sağlayacak önlemleri baştan geliştirmek zorundayız. Biz hayvancılığa üretimden tüketime kadar tüm sürece müdahil olmak için girdik. Yani hem az masrafla üretilmesini, hem de tüketicinin ucuz ancak kaliteli ve güvenilir gıda tüketmesini sağlamak için hayvancılık sektöründe yerimizi aldık. Bu tesis sadece tüketime cevap vermek için yapılan bir tesis değildir. Bu tesisin asıl hedefi hayvansal üretimi arttırmak ve desteklemektir. Biz sürekli şunu diyoruz, tüketirken tükenmeyelim. Bu tesis de tüketime ürün sunarken, tüketmeyecek. İnşaatını devam ettirdiğimiz Et-Süt Entegre Gıda Tesisi sürecin son halkasıdır. Bu tesisten önce biz, hayvan varlığının tüketilmemesini sağlayacak bir üretim döngüsünü kurduk. Eşzamanlı olarak, çiftlikler ve yem fabrikası inşa etmeye başladık. Çiftliklerimize hem et hem süt verimi yüksek verimli ırkları dahil ettik. Artan hayvan varlığının besin ihtiyacını karşılamak için nitelikli yem üreten bir yem fabrikası kurduk. Hem bu yem fabrikasının üretimini teminat altına almak hem de artan ve ileri de bölgede daha çok artacak olan hayvan varlığının ihtiyacına yetecek kadar üretim altyapısını oluşturmak için de sözleşmeli olarak yem bitkileri ürettirdik.
 
Şimdi son aşamaya geldik. Bizim damızlık çiftliklerimizde pedigrilerine göre seçtiğimiz ve yüksek verimli ırklardan elde edeceğimiz embriyolarla bölgedeki hayvan varlığını ve verimi arttırmak. Yani hem hayvan varlığını hem de et-süt verimini arttıracağız. Bu bölgede, bu tesis için yapacağı üretimle, yaklaşık 10 bin üreticinin süt hayvancılığı, yaklaşık 40 bin üreticinin de et hayvancılığı ile geçimini sağlamasını hedefliyoruz. Özellikle de şunu belirtmek istiyorum, bu tesis mevcudu tüketmek için kurulmadı. Önce üretim ayağına yatırım yaptık ve 50 bin üreticinin sistemin içinde yer alacağı bir üretim döngüsüne start verdik, tüketime yönelik bu tesis son aşamadır ve bunun da amacı artan üretimi değerli hala getirmek, üreticilerin kazançlarını arttırmaktır” dedi.
Sözlerinin sonunda daha çok üretmelerini ve daha çok tarımsal ürün ürettirmelerini, çiftçinin
de daha çok kazanmasını sağlayacak her türlü işbirliğine açık olduklarını kaydeden Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk şunları söyledi; “Çok değerli Avrupa Kalkınma ve Yatırım Bankası yöneticilerini burada ağırlamaktan, proje odaklı görüş alış verişinde bulunmaktan, somut tekliflerini ve önerilerini duymaktan son derece mutluyuz, tecrübe ve birikimlerini bizlerle paylaştılar. İnşallah bu işbirliği ve projeler konusunda daha somut sonuçları da önümüzdeki günlerde alacağımızı ümit ediyor,  kendilerine teşekkür ediyorum.”
 
 
 
 
 
 
 


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA