• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Şeker ham yağ üretimine başladı
11 Eylül 2012 Salı 16:37

Konya Şeker ham yağ üretimine başladı

Konya Şekerin yağ sektörüne girmesi ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konukun ayçiçeği avans fiyatını açıklamasının ardından bölge üreticisi ayçiçeğinde geçen yıllara göre altın yıllarını yaşıyor.

Konya Şeker’in yağ sektörüne girmesi ve Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un ayçiçeği avans fiyatını açıklamasının ardından bölge üreticisi ayçiçeğinde geçen yıllara göre altın yıllarını yaşıyor. Bu yıl ki ayçiçeği fiyatlarının Konya Şeker’e ait Ham Yağ Tesisleri’nin devreye girmesiyle birlikte tavan yaptığını söyleyen üreticiler, ”Konya Şeker bu tesisleri kurdu. Ürünümüz altın gibi değerlendi. Tefeciden de, önceki yıllarda ürünümüzün değerinin düşmesi için pusuda bekleyen bazı tüccarlardan da bizi kurtardı” diye görüş belirttiler.
Petrolden sonra en büyük ithalat kalemi yağlı tohum ve ham yağ olan ülkemizin ödemeler dengesini de pozitif yönde etkileyip cari açığın azaltılmasına katkı vererek, dışarıya yağlı tohum ve ham yağ bedeli olarak ödenen dövizin bölge üreticisinin geliri olmasını sağlayacak olan ve Konya Şeker tarafından Altınekin İlçesine kurulan, ilave yatırımlarla birlikte 110 milyon dolara mal olacak olan Ham Yağ Üretim Tesisleri, ilk ürün alımına başlar başlamaz üreticilerin yüzünü güldürdü. 8 ay gibi bir zaman diliminde tamamlayarak ürün alımına başlayan tesis sayesinde bölge üreticisine ekim dikimini gerçekleştirdiği ürünlere ilave olarak ayçiçeği ve kanola ile alternatif ürün ekme imkânı sunan Konya Şeker,  şeker pancarı ve patateste olduğu gibi ayçiçeği üretiminde de üreticilerin destekçisi olmayı sürdürürken, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un hasat sezonu başlarken açıkladığı avans alım fiyatları sayesinde de piyasada üretici lehine bir denge fiyatının oluşmasını sağlayarak üreticiyi tüccara ezdirmedi.
Konya Şeker’in iştiraklerinden Beta Ziraat A.Ş.’nin 2011 Yılının bitimine bir hafta kala temelini atıp hasat sezonuna yetiştirmek için süratle tamamladığı Ham Yağ Üretim Tesisleri ile birlikte bölgedeki ayçiçeği ekim alanları da genişledi. Geçen yıla göre beklenen üretim artışı % 70’ler civarında olmasına rağmen ayçiçeği fiyatı da yine geçen yıla göre % 20-25 arttı. Geçtiğimiz yıl Konya’da ayçiçeği üretimi ancak 110 bin tonu bulurken, Konya Şeker’in devreye girmesiyle birlikte ekim alanlarının artması sonucu beklenen rekolte yaklaşık % 70 arttı ve 180 bin tona çıktı.  Hasat sezonunun gelmesiyle birlikte Konya Şeker’in uygulamaya koyduğu fiyat politikası da üreticileri memnun etti. Geçen yıl 1.100 lira ile 1.250 lira arasında oluşan ayçiçeği fiyatı bu yıl Konya Şeker’in açıkladığı avans fiyat sayesinde yaklaşık %20-25 oranında arttı ve ayçiçeğinin borsa fiyatı 1600 TL/Ton’a kadar çıktı.

CARİ AÇIK AZALACAK
PARA ÜRETİCİNİN CEBİNE GİRECEK-
Ham Yağ Üretim Tesisleri ve bu yıl ilk kez alımı yapılan ayçiçeği ile ilgili değerlendirmede bulunan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’in Ham Yağ Fabrikası yatırımının ilk etabını tamamlayarak ilk kez alım yapılmasının bile üretim ve üretici açısından ülkede ve bölgede çok şeyi değiştireceğinin, daha büyük bir gelişmelerin yaşanacağının ilk, ancak çok güçlü bir işaretini verdiğini söyledi. Konuk, Konya Şeker’in yağ sektörüne girmesinin ardından bölgedeki ekim alanlarının arttığını, ülkemizin ihtiyacı olan ve milyonlarca dolar ödenerek ithal edilen ham yağ açığının kapatılmasına katkı verildiğini belirterek, “Konya Şeker’in sektöre girmesi ve ülkemiz ihtiyacının önemli bir kısmını yerli tarımsal üründen üretilecek ham yağ ile karşılayacak olması dış ödemeler dengemize bu seneden itibaren pozitif katkı vermeye başlayacak, daha az döviz sarf edeceğiz ve cari açığımız azalacak. Bu tesisin ülkemiz ekonomisine yapacağı bu katkının yanı sıra bölge üreticisine sağlayacağı fayda, yapacağı katkı, edeceği hizmet bu üretim ve hasat yılında zaten etkisini göstermeye başladı. Üreticilerimiz ekonomik değeri yüksek, bu topraklarda bizim üreticilerimizce üretilmesine ihtiyaç duyulan alternatif bir ürünü Konya’da Konya Bölgesinde daha çok ve satabilir miyim, ürün para eder mi kaygısını taşımadan ekme imkânına kavuştu. Bu sektörde bizim daha ilk yılımız, ürün alımı gerçekleştirdiğimiz ilk yılda bile üreticilerimize kazandırdık, üretimle birlikte ülkemizde kazanmaya başladı. Gelecek yıllarda hem ülkemiz, hem de üreticilerimiz daha çok kazanacak. Eğer Konya Şeker yağ sektörüne girmemiş olsaydı ekim alanları bu kadar genişlemez ve üreticilerin çoğu ayçiçeğine yönelmezdi. Biz, üreticilerimizin geleceği için kurum olarak her türlü tarımsal sanayi yatırımını yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

ÜRETİCİLER NE DİYOR-
Üreticinin ürününü teslimi sırasında zaman kaybetmemesi için her türlü önlemi alan Konya Şeker, ayçiçeği alımında hizmeti üreticinin ayağına götürmek için 5 ayrı yerde alım merkezi oluşturdu. Ürün alımına başladığı ilk yıl olmasına rağmen, üreticinin işini kolaylaştırmak amacıyla kurulan ve Altınekin Ham Yağ Üretim Tesisleri, Altınekin Oğuzeli Kasabası, İsmil, Çumra Şeker ve Seydibey Tarım Ürünleri İşleme Entegre Tesisleri’nde yer alan kantarlar, Konya Şeker’in ayçiçeği alımına başlamasıyla birlikte üreticiye hizmet vermeye başladı.
Alım merkezlerine gelerek ürünlerini veren üreticiler ise Konya Şeker’in yağ sektörüne girmesinden dolayı duydukları memnuniyeti ifade ederek, Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un mali genel kurulda ayçiçeği avans fiyatını açıklamasının ardından sektörde çok şeyin değiştiğini, geçmiş yıllarda fiyatların çok düşük olduğunu ve ürün satışında zorlandıklarını söylediler. Üreticiler, geçen yıl ayçiçeğini en son 1.060 liradan sattıklarını vurgulayarak, bu yıl Konya Şeker sayesinde ürünlerinin kıymetlendiğini kaydettiler.
Ham Yağ Tesisleri’ne ait alım merkezlerinde ürünlerini satışa getiren üreticiler, Recep Konuk’un Altınekin’e yaptığı tesislerle birlikte ürünlerinin değer bulduğunu, ödemelerin ise erken verildiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandılar;
“Başkanımız Sayın Recep Konuk’un fabrikayı yapmasıyla birlikte cebimize daha çok para girmeye başladı. Bu tesislere gelmeden önce tüccara götürdüğümüz ürünlerin nem oranı yüksek, yağ oranları düşük çıkıyordu. Altınekin’deki tesisler sayesinde ürünlerimize verilen nem ve yağ oranı gerçek değerini buldu. Sayın başkanımızın kendisi de bizim gibi çiftçi çocuğu. Bu yüzden bizim halimizden anlıyor ve sorunlarımızı çok iyi bildiği için de anında çözüm buluyor. Recep başkanımızın çalışmaları sayesinde Konya tarımın merkezi oldu ve başkanımızın elinin değdiği her yer altın oldu. Geçen yıl zorlanarak 1.100 liraya sattığımız ürünler burada gerçek değerini buldu ve şimdi hem düşük fireli, hem de erken ödemeli olarak ürünlerimizi, içindeki yağ oranına göre 1.600 liraya kadar ulaşan fiyatlarla verebiliyoruz.”

ÜRÜNLERİMİZ GERÇEK DEĞERİNİ BULDU-
Bu arada Konya Şeker’e ait Ham Yağ Tesisleri’ne Konya dışından Aksaray-Eskil’den ürün getiren üreticiler de görüşlerini şöyle açıkladılar;
“Ayçiçeği alımlarında nem ve yağ oranlarının en adaletli ölçümünü Altınekin Tesisleri’nde gördük. Geçen yıllarda yaşadığımız sıkıntılara bakarak, ürünlerimize gerçek değerini veren ve ödemeleri de en erken yapan Konya Şeker’i tercih ettik. Üreticilere güven veren Konya Şeker çatısı altında bulunan tesisler bizi de etkiledi. Konya Şeker sadece ayçiçeğinde değil şeker pancarı ve patateste de aynı uygulamayı yapıyor. Alımlar garanti altında, ürün bedelleri gecikmeden zamanında ödeniyor, avans, motorin gibi destekler var. Bu yüzden Pankobirlik çatısı altındaki üretici kardeşlerimiz çok şanslılar. Bu farkı yaratan Recep Konuk başkanımızı umarız bizim bölgemizdeki yatırımcılarımız kendilerine örnek alırlar.”

 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA