• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Şeker, Çiftçi güler
31 Mayıs 2011 Salı 17:02

Konya Şeker, Çiftçi güler

Geçen hafta dünyanın en büyük et-süt entegre tesisinin temelini atan ve ödediği kurumlar vergisi ile Türkiye 86ncısı ve Konyada vergi Şampiyonu olan Konya Şeker çiftçisini de unutmadı;

Geçtiğimiz günlerde ödediği kurumlar vergisi ile ülkemizdeki vergi mükellefleri arasında 86’ncı sırada yer alan ve Konya’da kurumlar vergisi sıralamasında birinciliği yine kaptırmayan Konya Şeker, Konya Meram’da 203 Milyon Liralık yatırım bedeli ile tamamlanacak dünyanın en büyük Et-Süt  Entegre Gıda Kompleksinin temelini atar atmaz, üreticisini de asla ihmal etmeyeceğini göstererek avans dağıtımına başladı. Büyük bir yatırıma start vererek üreticinin bitkisel üretiminin yanı sıra hayvansal üretimini de değerlendirerek çiftçiler için yeni bir gelir kapısı oluşturmak için harekete geçen Konya Şeker, üreticilerine ayırdığı kaynakta her hangi bir kısıntıya gitmedi ve çiftçisinin tarımsal üretimini desteklemek için artık standart ve zamanı belli bir ödeme haline gelen avans uygulamasını devam ettirdi.

Bugün(Çarşamba) üreticileri desteklemek ve tarımsal üretimin sürekliliğini sağlamak amacıyla 25 milyon liralık nakdi avans dağıtımına başlayan Konya Şeker, 2011-2012 kampanya döneminde bugüne kadar 43 milyon liralık da ilaç, tohum ve gübre gibi ayni avans desteği verdi.

Konya Şeker’in bir üretici kuruluşu olduğunun altını çizen, üreticilere karşı vazifelerini yerine getirmenin öncelikli görevleri olduğunu hatırlatan ve kurumun ülkesine kazandırdığı tarımsal sanayi yatırımlarının yanında devletine de katkısını sürdürdüğünü bildiren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Burada esas olan üretimin sürdürebilirliğini sağlamak, üretimle birlikte tarımsal sanayi yatırımlarını gerçekleştirmek ve aynı zamanda da ülke ekonomisine katkı vermektir” dedi.

Avans dağıtımıyla ilgili açıklamada bulunan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Biz bu gücümüzü üreticilerimizden alıyoruz” diyerek açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Bizim önceliğimiz tarlada üretimin devam etmesidir. Yapılan yatırımların hepsinin tek amacı tarlada üretimin sürmesini sağlamaktır. Biz her tesisi her yatırımı bu amaç için gerçekleştiriyoruz. Ancak bunun dışında bizim bir vazifemiz daha var. Ürünün işlenmesini teminat altına almakla iş bitmiyor. Tarlanın sürülmesini, tohumun tarlayla toprakla buluşmasını, toprağın çapalanmasını, gübrenin atılmasını da sağlamak gerekiyor. Bu işlerin hepsi para ile oluyor. Üreticinin tarlaya girmesini sağlamak, tarlayı işleyebilmesi için ihtiyaç duyduğu kaynağı temin etmek için biz avans uygulamasını artık standart olarak uyguluyoruz. Onları tefeciye muhtaç etmemek bizim birinci vazifemiz. O nedenle bizde yatırımlar için kaynak planlaması yapılmadan önce ilk yapılan iş çiftçimize yapılacak ödemelerin bir kenara ayrılmasıdır. Biz şunu biliyoruz her ödeme zamana yayılabilir, ancak çiftçiye yapılacak ödeme günü gününe yapılamazsa hiçbir anlamı kalmaz. Çiftçi tarlasını işlemek için ödeme yapılacak diye mevsimlere bekle diyemez. Çapaya girmek için pancara hele bi dur para gelecek diyemez. O nedenle çiftçinin avansı biz de günü gününe ödenir. Biz her yıl büyük yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar biz hiçbir zaman üreticimize yatırımları bahane ederek avans ödemesi yapmamazlık etmedik. O nedenle bu sene de ekstra bir durum yok. Et-Süt Entegre Tesisinin kaynağı ayrı, çiftçiye yapacağımız avans ödemesinin kaynağı ayrı. Konya Şeker olarak bizim mesuliyetimiz, üreticimizin omzundaki yükü hafifletmektir. O yüke omuz verip yükü paylaşmaktır. Biz avans uygulamasıyla o yükü omuzladığımızı düşünüyoruz.”

“Tabana yayılmış sermayenin ve üretici ortaklığıyla kurulmuş kooperatif şirketlerinin iyi yönetildiklerinde bir yandan yatırım yaparken, öte yandan varlıklarını borçlu oldukları topraklara karşı sorumluluklarını da ihmal etmeden ülke ekonomisine de büyük bir katkı verebileceklerinin ispatı Konya Şeker’dir” diyen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, daha sonra şunları söyledi;

“Biz yaptığımız yatırımlarla üretici ortaklarımızın tarımsal faaliyetlerinin sürekliliğini sağlarken, tarım sanayi entegrasyonu ile oluşturduğumuz katma değer sayesinde de hem üretici ortaklarımıza kar payı dağıtıyor, hem de çiftçilerimize üretim aşamasında verdiğimiz ayni ve nakdi avanslarla onların üretim faaliyetlerini desteliyoruz. Konya Şeker olarak biz, içinde yer aldığımız tarım sektörüne ve üretici ortaklarımıza karşı sorumluluklarımızı asla ihmal etmeden, yani tarımın geleceğine yatırım yaparak, tarımsal üretimde sürdürülebilirliği ve sürekliliği sağlayacak ekonomik realitelere uygun yatırımları gerçekleştirerek, kısaca üretici ortaklarımıza ve tarıma karşı sorumluluklarımızla ekonomik faaliyetlerimizi örtüştürerek faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bunun sonucunda da hem üretici ortaklarımıza karşı sorumluluklarımızı yerine getirmekte zorlanmıyor, hem yeni yatırımlarla istihdam alanları açıyor, hem de oluşturduğumuz ticari faaliyet sonucunda yaptığımız vergi katkısıyla ülke ekonomisine hizmet etmekten gurur duyuyoruz.”

 

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA