• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Şeker 2009da hız kesmedi
06 Ocak 2010 Çarşamba 11:58

Konya Şeker 2009'da hız kesmedi

Konuk, 2008 yılında tüm dünyada finans sektörü kaynaklı başlayan küresel krizin ülkemizde reel sektöre yansımasının 2009 yılında

PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, 2009 yılında yatırımlara hız kesmeden devam ettiklerini ve geçen yıl belirledikleri hedef ve yatırım planlarının tamamını gerçekleştiren ender şirketlerden birisi olduklarını söyledi.
     Konuk,  2008 yılında tüm dünyada finans sektörü kaynaklı başlayan küresel krizin ülkemizde reel sektöre yansımasının 2009 yılında gerçekleştiğini, talep daralmasıyla başlayan yıkıcı etkinin, kapasite kullanımlarını, üretim rakamlarını düşürdüğünü ve bazı işletmelerin ayakta kalamadığını belirtti.
     2010 yılının krizden çıkış yılı olacağı tahmininin yapıldığını ifade eden Konuk, ''Umarız öyle olur. Kriz dönemlerinde emek yoğun sektörlerin canlandırılarak istihdam yaratılmasını, krizin tabanda yaygın şekilde yıkıcı etki göstermemesi açısından önemsiyoruz'' dedi.
      
     Küresel krizin Konya Şeker'in yatırım ve üretim planlamasını etkilemediğini de aktaran Konuk, şunları kaydetti:
     ''Konya Şeker, 2009'da yeni üretim tesisleri açmış, hem tesislerini yüksek kapasiteyle çalıştırmayı başarmış hem de üretimini ve üretim kalemlerini artırmıştır. Yaklaşık 60 milyon dolar yatırım bedeliyle tamamlanan Seydibey Tarım Ürünleri Entegre Tesisi 2009'da hizmete açılmıştır. Dondurulmuş parmak patates üreten bu tesis deneme üretimlerine 2009 yılında başlamış ve elde edilen olumlu neticeden sonra üretime alınmıştır. Bu tesisin işletmeye alınması sayesinde binlerce üretici açısından ek istihdam olanağı kriz ortamında oluşturulmuştur. Yine bu kriz yılı içerisinde Çumra Şeker Kampüsünde yıllık 500 bin ton üretim kapasiteli Türkiye'nin en büyük Yem Üretim Tesisleri de faaliyete geçirilmiştir. Son olarak Altınekin Tohum Üretim ve İşleme Tesisi de işletmeye alındı. Kriz yılını yatırım açısından özetlersek 'Konya Şeker krizin aşılması için elinden geleni en mükemmel şekilde yapmıştır' diyebiliriz. 3 yeni yatırımım faaliyete başlaması hem moral değerler hem de üretici boyutu açısından önemlidir.''
     Konuk, yeni yatırımlar dışında Çikolata ve Sert Şeker Üretim Tesislerinin bir önceki yıla göre kapasite kullanım oranlarının arttırıldığını belirterek, özellikle gıda sanayinin ihtiyacı olan sıvı şeker üretiminin günlük 500 tona çıkarıldığını ifade etti.
     2009'da şirketi daha ileri noktalara taşıyacak Holding yönetim yapısına geçtiklerini anımsatan Konuk, şöyle devam etti:
     ''2009'da belirlediği hedef ve yatırım planlarının tamamını gerçekleştiren ender şirketlerden birisiyiz. Kriz yılı olan 2009, Konya Şeker'in ayakta kalma mücadelesi verdiği bir yıl olmamış, yeni ufuklara yöneldiği atılım yılı olmuştur. Şu kadarını söyleyebiliriz, krizi bahane ederek ötelediğimiz veya ertelediğimiz ne bir yatırımımız, ne de bir sosyal projemiz olmuştur. Ağaçlandırma çalışmalarımız, gençlerin kötü alışkanlıklara yönelmesini önlemek için yürüttüğümüz spora destek programı aynı şekilde devam etmiştir. En önemlisi de üreticiye sunduğumuz ayni ve nakdi avans uygulaması kriz döneminde de artarak sürdürülmüştür.''
              Konuk, 2010 yılında da yatırımlara devam edeceklerini anlatarak, Konya Şeker'in Türkiye'de öncü ve dünya ile eş zamanlı ilerlemesini sürdüreceğini kaydetti.
     2010 yılında üretim alt yapısının iyileştirilmesine ve alternatif ürün üretimiyle bunların işleneceği sanayi tesislerinin kurulmasına yönelik yeni atılımlar yapacaklarını dile getiren Konuk, ''2010 ve sonraki yıllara ait gündemimizde enerji ve gıda sektörleri var. Bu yıl hayvancılık sektörüne yönelik bir yatırımı başlatacağız. Bu sadece et ve süt entegre tesisi olarak yükselmeyecek. Bölge hayvancılığına da yeni ufuklar açacağız'' şeklinde konuştu.
     Konuk, 2010'dan hem şirket, hem sektör hem de ülke açısından ümitli olduğunu sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA