• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Şeb-i Arusa hazırlanıyor
20 Kasım 2013 Çarşamba 10:30

Konya Şeb-i Arus'a hazırlanıyor

Konyanın markasını oluşturan, maneviyatı ve hoşgörüsüyle Dünyanın ilgisini Konyaya yönelten Hz. Mevlananın 740. Vuslat yılı Şeb-i Arus törenleri için hazırlıklar yoğun bir şekilde devam ediyor.

Hz. Mevlana’nın felsefesi ve görüşlerinden etkilenen binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret için Konya’ya geliyor. Her yıl yaklaşık 55 bin kişiyi Sema Törenlerinde ağırlayan Konya bu yılda güzel bir şekilde gelen misafirleri ağırlamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Hz. Mevlana’nın 740. Vuslat yılı anma etkinlikleri çerçevesinde her yıl gerçekleştirilen tertip komitesi toplantıları Konya Valisi Muammer Erol başkanlığında yapıldı. Bu yıl geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi üniversiteler bilimsel faaliyetleri ile zaman dilimini anlamlandırmak için gayret gösterecek. Üniversitelerimiz uluslararası seviyede bir takım sempozyum, kongre ve sohbet toplantıları organize edecek. Bunun yanında Sivil Toplum Kuruluşları da programa katkı sağlayacak. Bir takım sanat etkinlikleri de bu çerçevede gerçekleştirilecek.

55 BİN KİŞİNİN İZLEMESİ BEKLENİYOR
Program hakkında bilgi alınan Kültür Müdürlüğü yetkilileri ‘‘Program 7 Aralık tarihinde Sevgi ve Hoşgörü yürüyüşü ile programımız başlayacak, çocuk semazenlerimizin sema töreni olacak onun dışında 1. Gün akşam sema törenimiz var diğer günler hem gündüz hem akşam olacak şekilde 21 sema töreni icra edilecek. Salon kapasitesine bağlı olarak yaklaşık 55 bin kişiyi bu yılda ağırlamış olacağız. Törenler sebebiyle Konya’ya hem yurt içinden hem yurtdışından gelen Hz. Mevlana dostları Konya’ya bereketleriyle geliyorlar. Oteller, restaurantlar, diğer esnaflar gelen misafirlerden nasiplerini alıyorlar. Bu misafirler Konya’ya ekonomik yönden büyük katkı sağlıyorlar. Hz. Mevlana vuslata kavuşmasının 739. Yılında Konya’ya hem manevi hemde maddi katkı sağlamaya devam ediyor.  Esnaflarımız ve Konya halkı bu zaman diliminde daha nitelikli daha hassas bir şekilde davranmalıdırlar. Gelen misafirlere Konya’nın hoşgörüsünü yansıtmalıdırlar’’ şeklinde konuştu

‘ŞEB-İ ARUS’DA OTEL SIKINTISI GÖRÜNMÜYOR’
Konu ile ilgili konuşan Dedeman Otel Satış ve Pazarlama Müdürü Ahmet Emin Ok, Turizmciler olarak Şeb-i Arus için bir takım hazırlıkların başladığını belirterek, ‘‘ Otel lobi alanında gelen misafirlere canlı ney dinletisi sunuyoruz. Arzu eden gruplara Türkçe, İngilizce ve Farsça mesnevi sohbetleri planlayabiliyoruz. Mevlevilik nedir? Hz. Mevlana Kimdir? Neler öğütlemiştir? Gibi soruların cevaplarını alacakları programlar düzenliyoruz. 17 Aralık Şeb-i Arus (Düğün günü) farklı sürprizler planlıyoruz. Her odaya aşure servisimiz oluyor. Misafirlerin Konya’ya dair kısa ve hızlı bilgi almalarını sağlamak için lobiye bir tablet yerleştirdik. Bundan faydalanıyorlar. Odalarda Konya ve Mevlana’yı tanıtıcı broşürlerde yer alıyor. Bu sene otelimizde halen yer var. Şeb-i Arus haftasında 1-2 gün dışında yer bulabilirsiniz. İnsanlara yer kalmadı denilerek yer probleminin olduğu konuşuluyor fakat Konya’da otellerde çok rahat yer bulabilirsiniz. Mevlana’yı ziyaret eden misafir gruplarını incelediğimiz zaman 1 yıl içerisinde 60 üzerinde ülkeden ziyaretçi Konya’ya geliyor. Bu aslında Mevlana’yı dünyanın ne kadar önemsediğinin bir göstergesidir. Buna ev sahipliği yapıyoruz. Bu anlamda Konyalılar olarak, karşılaştığımız turistlere bir Güleryüz ile selam verirsek bu bile imaj yönünden onlarda güzel bir intiba bırakır. SAMİ GEDİZ

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA