• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya sanayisinin gelişmesinde traktör önemlidir
18 Mart 2011 Cuma 16:36

Konya sanayisinin gelişmesinde traktör önemlidir

Türkiyedeki Traktör Üreticileri ile Konyalı Otomotiv Yan Sanayi firmaları Konya Sanayi Odasında ikili ticari görüşmeler yaptı.
Türkiye’deki Traktör Üreticileri ile Konyalı Otomotiv Yan Sanayi firmaları Konya Sanayi Odası’nda ikili ticari görüşmeler yaptı. Açılış konuşmasını yapan Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Acar,  Konya sanayisinin gelişmesinde ve yeni ufuklara kapı aralamasında traktör sektörünün önemli olduğunu söyledi
 
Konya Sanayi Odası Otomotiv Yan Sanayi İş Kümesi Derneği tarafından düzenlenen toplantıda Türkiye’deki traktör üreticileri ile Konya’daki otomotiv yan sanayi üreticileri ikili ticari görüşmeler yaptı. Konya Sanayi Odası’nda gerçekleşen ikili görüşmelere Türk Traktör, TÜMOSAN, BAŞKENT Traktör, ERKUNT ve HATTAT Traktör yöneticileri ile Konya’da faaliyet gösteren otomotiv yan sanayi üreticileri katıldı.
 
İkili görüşmelere başlamadan önce Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Döküm Kümelenme Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar ile Otomotiv Yan Sanayi İş Kümesi Derneği Başkanı Mehmet Tekelioğlu birer konuşma yaptı. Konya’da sanayinin gelişmesinde traktör sektörünün çok ciddi katkıları olduğunu ifade eden KSO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Acar, “Konya Sanayisinin gelişmesinde, yeni ufuklara kapı aralamasında Traktör sektörünün önemi büyüktür. 1975 yılında şehrimizde kurulan TÜMOSAN ile Konya’mızda otomotiv yan sanayinin gelişmesi ivme kazanmıştır. Bu yüzden traktör sektörünün Konya için önemi ve yeri çok farklıdır” şeklinde konuştu. Acar, Konya’nın endüstrinin merkezi olmaya aday olduğunu vurguladı.
 
Türkiye’nin en önemli kümelerinden birisi
Otomotiv Yan Sanayi İş Kümesi Derneği Başkanı Mehmet Tekelioğlu, Konya Sanayi Odası bünyesinde 2006 yılında başlatılan kümelenme çalışmaları kapsamında yürütülen Otomotiv Yan Sanayi Kümesinin önemli çalışmalar ile Türkiye’nin en önemli kümelerinden birisi haline geldiğini söyledi.
 
Uluslararasılaşma sürecinde özellikle Avrupa’daki merkezler ile önemli bağlantılar kurulduğunu bildiren Tekelioğlu,” Kümemiz sektördeki 189 firmanın ortak çıkarını korumak ve destek veren paydaşların gücü ile hareket etmekte, atılan adımlar ile bölgesel kalkınmanın aktörlerinden birisi olmayı hedeflemektedir. Sağlanan sinerjinin ve hedeflenen güvenin özellikle sanayimiz açısından önemini bilen kümemiz bu amaçla faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir.”diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından ikili görüşmeler başladı. Konya’da yan sanayi sektöründe faaliyet gösteren 33 firma, ana sanayi temsilcileri ticari görüşmeler yaptı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA