• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya sanayisi Anadolu’nun parlayan yıldızı
25 Nisan 2014 Cuma 18:19

Konya sanayisi Anadolu’nun parlayan yıldızı

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek, Konya’nın ihracat rakamlarında gösterdiği performansın 2023 hedeflerine ulaşma yolunda sağlam adımlarla yükseldiğini belirtti.

 Bir önceki yılın ihracat rakamlarına göre yüzde 30.5 oranında ihracat artışını gerçekleştirdik” dedi. 
30 Mart tarihinde halkın istikrardan yana tavır sergilediğini belirten MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek, “30 Mart seçimlerinde milli irade sandıkta yansımasını gösterdi. 2014-2015 yıllarının Türkiye açısından siyasi istikrar çerçevesinde geçeceğini bekliyoruz. 30 Mart tarihi seçim dışı yollarla hükümeti düşürme taleplerinin de başarısız olduğunun en önemli göstergesi oldu. Bundan sonra da ülkemizdeki siyasi istikrar ortamının tüm kesimlerce iyi benimsenmesi gerekli” dedi.
Ülkemizin 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine Konya’nın 15 milyar dolarlık katkı sağlamak istediğini belirten Lütfi Şimşek, “Şehrimiz sanayisinde Makine ve Otomotiv sektörü önemli bir yer tutmakta. Bu sektörlerin 2023 yılı için hedeflerinin yüksek olması Konya’yı da olumlu etkiledi. Geleneksel olarak başarılı olduğumuz bu sektörlerin önderliğinde 2023 hedeflerimize pozitif bir ilerleyiş kaydediyoruz. Diğer taraftan Gıda alanında sağlayacağımız sektörel ilerleme hedeflerimizi yakalamada önemli bir etken olacaktır” şeklinde konuştu.
Konya sanayisinin ilerleyişinin daha üst seviyelere çıkması için Lojistik Merkez çalışması ve Üniversite-Sanayi iş birliğinin önemine değinen Şimşek, “Lojistik merkezin şehrimizde aktif hale gelmesi sanayicimizin ihracatına önemli bir etkisi olacaktır. Bu aşamada Lojistik Merkez çalışmalarını önemsiyoruz ve bir an evvel tamamlanmasını arzu ediyoruz. Şehrimizin liman merkezi olan Mersin’e şu anda daha çok karayolu ile ulaşım sağlamaktayız. Bu da gerek maliyet, gerekse zaman yönünden sanayicilerimize yük getirmekte. Ama Lojistik Merkez ve Konya-Karaman-Mersin arasındaki yük ve yolcu taşımacılığına uygun yeni tren hattı sayesinde sanayicilerimiz hem ciddi bir nakliye yükünü azaltacak, hem de zaman olarak ciddi bir kazanım sağlayacak. Bunun için Lojistik Merkez önemli. Diğer taraftan Üniversite- Sanayi işbirliği sayesinde özellikle AR-GE çalışmalarının daha ileri safhalara geçmesi gerektiğine inanıyoruz. Dünya’da artık nitelikli ve teknolojik ürünlerin değeri artıyor. Bunun için AR-GE çalışmaları ülkemizin sanayisine değer katacaktır. Tabi ki nitelikli insan kaynakları ihtiyacının karşılanmasında da bu işbirliğinin önemi ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.
Özellikle son dönemdeki teşvikler sayesinde Anadolu’nun sanayi kuruluşları için cazip hale getirilmeye çalışıldığını hatırlatan Lütfi Şimşek, “Konya teşvik sisteminde istediği yerde olmamasına rağmen gerek konum, gerekse de iş gücü sayesinde bu zamana kadar Anadolu’nun parlayan yıldızı olmuştur. Son dönemde şehrimizde önemli yatırımların yer aldığını görmekteyiz. Bundan sonra da bu yatırımların devam edeceğine inanıyoruz. Yabancı sermayenin de bu noktada Konya’ya bir ilgisi mevcut. Bu güvenin devam etmesi şehrimizin yükselişini sürdürmesinin en önemli etkeni. İlerleyen dönemlerde Konya’nın sanayi şehri unvanına yeni başarılar ekleyeceğine tüm kurumlarımızın inancı tamdır” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA