• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Sanayi Odası Meclisi Referanduma Evet dedi
27 Ağustos 2010 Cuma 17:08

Konya Sanayi Odası Meclisi Referanduma 'Evet' dedi

Konya Sanayi Odası Ağustos ayı Olağan Meclis Toplantısında 12 Eylülde yapılacak Referandum konusunu gündem dışı görüşülerek, Referandumdan sonucun evet çıkmasının ülkede demokrasinin güçlenmesi ve

Konya Sanayi Odası Ağustos ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda 12 Eylül’de yapılacak Referandum konusunu gündem dışı görüşülerek, Referandumdan sonucun ‘evet’ çıkmasının ülkede demokrasinin güçlenmesi ve sanayicilerin önünün açılması açısından önemli olduğu vurgulandı.

 
Konya Sanayi Odası Meclis Başkanı Ahmet Şekeroğlu, olağan üstü koşullarda oluşturulmuş mevcut Anayasa’nın artık toplumun ihtiyaçlarını karşılamadığını, Türkiye’nin daha çağdaş ve demokratik bir Sivil Anayasaya ihtiyacı olduğunu ifade ederek, “Türkiye’de siyasi, ekonomik, toplumsal ve kültürel anlamda köklü bir değişim ve dönüşüm süreci yaşanmaktadır. Başta ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyanın pek çok ülkesi küresel mali krizin yarattığı ağır sosyal ve ekonomik sorunları aşmak için uğraşırken, ülkemizin ekonomik kalkınma, demokratikleşme, yakın çevresiyle diplomatik ve ticari ilişkilerini geliştirme alanında sergilediği yüksek performans, tüm dünya tarafından ilgi ve dikkatle takip edilmektedir. Bu çerçevede, bizler de Konya Sanayicileri olarak halkımızın beklentileri doğrultusunda, Türkiye’nin daha özgür, daha istikrarlı, daha güvenli ve daha müreffeh bir ülke haline gelmesi için atılan adımları her zaman destekliyoruz” şeklinde konuştu. 
 
KSO Meclis Başkanı Ahmet Şekeroğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:  “Hızlı bir ekonomik gelişmenin ön şartı, güçlü, şeffaf ve adil işleyen bir hukuk devletinin oluşturulmasına bağlıdır. Referandumda oylanacak mevcut Anayasa değişim paketinin yeterli olmamakla birlikte, ülkemizde hukuk devletinin bütün kurumlarıyla yerleşmesinde çok önemli bir adımdır. Bu anlayış çerçevesinde tüm siyasi aktörlerin, medyanın sivil toplum kuruluşlarının Anayasa değişim sürecindeki tartışmalarda sorumluluk bilinci içinde hareket etmeleri gerekmektedir. Anayasa değişikliği ile ilgili Referandumun siyasallaştırılması, içeriğinin yeterince tartışılmaması, toplumun ihtiyaçlarından uzak popülist yaklaşımlarla değerlendirilmesi, iş dünyası olarak bizleri fazlasıyla rahatsız etmektedir. Anayasa gibi hayati bir konunun siyaset malzemesi yapılmasının da, Türkiye’ye hiçbir değer katmayacağı inancındayız. Bireysel özgürlükler, ekonomik ve sosyal haklar ve yargı konularında tam demokrasiye geçiş için köklü reformlar içeren Anayasa Değişiklik Paketi oylamasına halkımızın tam bir demokratik katılım içerisinde iştirak etmesini temenni eder, referandumdan çıkacak sonucun ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dileriz” 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA