• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya rekor kırdı
27 Temmuz 2011 Çarşamba 21:08

Konya rekor kırdı

Konya'da özel bir sağlıklı yaşam merkezi sahibi Ahmet Gürapaydın, en fazla obez insanın Konya'da yaşıyor olmasının kendilerini derinden üzdüğünü belirterek, ''Kültür, sanat, spor gibi alanlarda değil
Konya'da özel bir sağlıklı yaşam merkezi sahibi Ahmet Gürapaydın, en fazla obez insanın Konya'da yaşıyor olmasının kendilerini derinden üzdüğünü belirterek, ''Kültür, sanat, spor gibi alanlarda değil, obezite alanında şehir olarak kazandığımız bu birincilik bizlere yakışmıyor'' dedi.
    
Diyamer Sağlıklı Yaşam Merkezi Sahibi diyetisyen Ahmet Gürapaydın, merkez binasında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de en fazla obez insanın Konya'da yaşıyor olmasının kendilerini derinden üzdüğünü belirtti.
    
Obezitenin toplum sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir halk sağlık sorunu olduğunu hatırlatan Gürapaydın, ''Obezite başta kalp damar sağlığı olmak üzere tüm hayati fonksiyonlarımızı olumsuz yönde etkiler. Genellikle geri kalmış toplumlarda görülen obezite, hızla gelişen teknolojiye karşı insanoğlunun bir nevi ayak uyduramaması sonucu ortaya çıkar. Besin sanayinde oluşan hızlı gelişim, artan besin çeşitliliği insan oğlunun hareketsiz yaşantısı ile birleşerek obeziteyi doğurmaktadır'' dedi.
    
''Görüldüğü üzere obezite, geri kalmışlığın, eğitimsizliğin ve sağlıksız olmanın bir ölçüsüdür'' ifadelerini kullanan Gürapaydın, zayıflama okulunu kurduklarını ve eğitimlerini verdiklerini, bu okuldaki eğitimleri yakın tarihte daha geniş halk kitleleri ile sürdüreceklerini vurguladı.
    
     -''BU SAĞLIKSIZ BİRİNCİLİĞİ ORTADAN KALDIRMAK İÇİN YILMADAN ÇALIŞACAĞIM''-
    
     İnsanları diyet listeleri ile değil sağlıklı beslenmeyi öğreterek zayıflattıklarını savunan Gürapaydın, şunları kaydetti:
    
''Konya İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan son açıklamada en fazla obez insanın şehrimizde yaşıyor olması bizi derinden üzdü. Kültür, sanat, spor gibi alanlarda değil, obezite alanında şehir olarak kazandığımız bu birincilik bizlere yakışmıyor. Şahsım olarak böyle bir başarıyı kabul etmiyorum. Bu sağlıksız birinciliği ortadan kaldırmak için elimden gelen tüm gayreti göstermeye kararlıyım ve yılmadan çalışacağım.''
    
Obezitenin gücünü insanların dengesiz ve düzensiz beslenme alışkanlığından ve insanların beslenme alanındaki eğitimsizliğinde aldığına dikkati çeken Gürapaydın, ''İnsanımız düzensiz beslendikçe fazla miktarda yemekte, dengesiz beslendikçe de hazır gıdalara yönelmekteler. Bunun sonucunda seyreden hareketsiz yaşam tarzımız vücutta yağ dokusu olarak yani obezite olarak kendini göstermektedir'' diye konuştu.
    
     -''OBEZİTENİN MUCİZE ÇÖZÜMÜ YOKTUR''-
    
     Ana sebebi yanlış besin seçimi olan obezitenin çaresi olarak insanlara sunulan ilaç ve bitki karışımları, obezite sorununu çözmek bir yana bu sorunu dahada arttırdığını anımsatan Gürapaydın, şöyle devam etti:
    
''Halkımız şunu asla unutmasın; 'Obezitenin mucize çözümü' yoktur. Obezite dengeli ve düzenli beslenmeyi öğrenmeden kalıcı olarak tedavi edilemez. Obezitenin çözümü olarak sunulan ilaçların bilinçsiz kullanımı ve bu kullanımın Konya'mız da daha da bilinçsiz ve kulaktan dolma bilgilerle olması, şehrimizde yaşayan obez sayısını arttırmıştır, buna inanıyoruz.''
    
Gürapaydın, yetkililere obezite sorununun daha fazla ilerlemeden durdurulması için şu önerilerde bulundu:
    
''Medya kilo vermenin mucize yollarını değil, doğru yolu olan dengeli ve düzenli beslenme alışkanlığı hakkında haberler yapmalıdır. Aşırı yağlı ve şekerli gıdaların üzerine dikkat yüksek kalori içerir ibaresi yazılmalıdır. Okullarda besleme dersi zorunlu hale getirilmeli çocuklar aileleri ile birlikte bu dersleri almalıdır. Belediyeler nezdinde obezite okulları kurularak halkımız ailece süratle dengeli ve düzenli beslenme eğitimlerine alınmalıdır. Kilo verme yöntemleri çok sıkı takip edilmeli, medyada yer alan beslenme eğitimi dışındaki zayıflama yöntemlerinin reklamları yasaklanmalıdır. Medya aşırı zayıf insanları yücelten değil, dengeli ve sağlıklı beslenen insanları öven tarzda haberler yapmalıdır.''
    
Gürapaydın, beslenme eğitimlerini verirken sürekli kişinin yaşadığı sosyal çevreyi de eğitmeyi amaç edindiklerini sözlerine ekledi.
    
Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, Konya'da her 10 kişiden 7'sinin şişman olduğunun tespit edildiğini belirtmiş, Türkiye'deki illerin kilo ortalamasının 86,66 olduğunu, Konya'nın 95,33 kilo ortalaması ile birinci sırada yer aldığını açıklamıştı.
YORUMLAR
sevgili ahmet bey
sezen ak
yılmadan mücadelenizi nasıl yapacaksınız,ben bir öneride bulunayım,muayene ve kontrol ücretlerinizi biraz indirin..siz de biz de mutlu olalım...
212.156.62.126
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da sabah işe giden genç kadına dehşeti yaşattı!
  • Ereğli POMEM’de mezuniyet coşkusu yaşandı
  • Selçuk’ta “Umuda Giden Yolculuk” konferansı gerçekleştirildi
  • Beyşehir’de, 17 kuruluştan doğa koruma projesine destek
  • Bir annenin feryadı: “Çocuğum nakil olmazsa gözümün önünde ölecek”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA