• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya protokolünden kandil mesajları
03 Şubat 2012 Cuma 11:32

Konya protokolünden kandil mesajları

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek mübarek Mevlid Kandili nedeniyle bir mesaj yayımlayarak Konya halkının ve İslam aleminin kandilini tebrik etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, mübarek Mevlid Kandili nedeniyle bir mesaj yayımlayarak Konya halkının ve İslam aleminin kandilini tebrik etti. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in Mevlid Kandili mesajı şöyledir:

“Alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimizin (sav) hicri takvime göre doğumu vesilesiyle kutladığımız Mevlid Kandili’ni bir kez daha idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Peygamber Efendimizin doğumu karanlıkları aydınlığa çevirirken insanlığa rahmet ve güzellikler sunmuştur. Bugün hepimiz Hazreti Peygamberin rehberliğine, engin sevgi ve hoşgörüsüne, izzet ve keremine her zamankinden fazla muhtacız. O’nun dünyaya teşriflerini kutlarken, örnek şahsiyetini ve güzel ahlakını tanımaya, getirdiği evrensel çağrıyı anlamaya ihtiyacımızı fark etmeliyiz.

Toplum hayatımızda çok özel bir yeri olan kandilleri kutlarken; bu mübarek geceleri Peygamber Efendimizi ve O’nun bütün insanlığa vermiş olduğu mesajı layıkıyla anlamak için önemli bir vesile kabul etmeliyiz. Bu kutlu günlerin, çağımız insanının içinde bulunduğu buhran ve sıkıntıların giderilmesine fırsat olmasını diliyor, hemşehrilerimin ve tüm İslam aleminin mübarek Mevlid Kandili’ni tebrik ediyorum.”
 
Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) doğum yıldönümü olan mübarek Mevlit Kandili’nin tüm İslam Alemi için hayırlara vesile olmasını diledi.
Hançerli, Mevlit Kandili’nin bugün idrak edileceğini ve İslam dünyası için önemli bir gün olduğunu söyledi. İnsanlığın her zaman ve mekanda Hz. Peygamber'in tebliğ ettiği ilahi mesaja ve bu mesajın hayata geçirilmiş şekli olan onun sünnetine ihtiyacı olduğunu dile getiren Başkan Hançerli, "Hz. Peygamber'i sevmek ve onu örnek almak demek; onun, insanlığın huzuru ve kalıcı mutluluğu için yaptığı çağrıyı günümüze taşıyarak hayatımıza yansıtmak, davranışlarımızı onun örnek ahlakına, emir ve tavsiyelerine göre şekillendirebilmek demektir. Çünkü onun örnek hayat çizgisi, söz ve davranışlarının temsil ettiği değerler bütünü bizler için her zaman yaşanabilir ve uygulanabilir özelliktedir. Bu düşüncelerle, Mevlid Kandili'nin Peygamberimizi daha iyi tanımaya ve anlamaya vesile olmasını diler, tüm insanlığın barış, huzur, güven ve muhabbetini kuvvetlendirmesini temenni ederim" dedi.
 
Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, Mevlit Kandili dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
 
Tüm İslam aleminin kandilini kutladığı mesajında Başkan Sorgun, şu ifadeleri kullandı; “İslam, inanç ve ahlâkı birbirine bağlamış ve en güzel ahlâk sahibi olarak da Peygamberimizi takdim etmiştir. Peygamber Efendimiz de her defasında yüksek ahlakı tamamlamak için gönderildiğini ifade etmiştir. Hazreti Peygamberin yaşamında davetini en çok kolaylaştıran etken kendi örnek hayatı olmuştur.  İnanç, kültür ve medeniyet hayatımızın örnek şahsiyeti Hazreti Peygamberi daha yakından tanımalıyız. Onu ve getirdiği evrensel mesajı gençlerimize tanıtarak özümsemelerini sağlamalıyız. 3 Şubat Cuma akşamı ihya edeceğimiz Mevlid Kandili münasebetiyle başta Konyalı hemşehrilerimiz olmak üzere tüm İslam aleminin Mevlit Kandili’ni tebrik eder; ilimize, ülkemize, İslam alemine ve tüm insanlığa sevgi, barış, mutluluk getirmesini Cenab-ı Allah’tan dilerim.”
 
Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, mesajında şunları söyledi: “Peygamber efendimizin dünyaya gelişini Mevlid Kandili olarak kutladığımız kutlu doğum haftası kültürümüzün ayrılmaz bir parçası olarak yer almaktadır. Birbirimizi sevmeyi doğruluğu hoşgörüyü şefkat ve merhameti Peygamber efendimizin sünnetleriyle öğrenerek nesiller boyu devam ettirdik. Takip ettiğimiz geleneğin gücü ve bunun hala milletimizin gönlünde yaşaması, gelecek için bizleri umutlandırmaktadır.
İslam dünyasının ve toplumların içinde bulunduğu problemlerin temelinde; peygamberimizin, evrensel boyutu bulunan ve temelinde insanlığın huzur ve mutluluğunu esas alan düşüncesinin anlaşılamaması yatmaktadır. Çocuklarımızın kalbine Peygamberimizin sevgisini iyi örneklerle nakşetmeliyiz ki, bu sevgi onu daha iyi tanımaya ve anlamaya kapı aralasın. Bu duygularla, hemşehrilerimizin ve tüm İslam aleminin Mevlid Kandilini tebrik eder, Cenab-ı Hak’tan Peygamberimizi bizlere de şefaatçi kılmasını dilerim.”
 
AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, yayınladığı kandil mesajında şunları söyledi: “Peygamberimizin doğum gecesi ve aynı zamanda Hicri Rebiül-evvel ayının 12. Gecesi kutlanan Mevlid Kandili’ni idrak ediyoruz. Peygamberimiz her konuda kusursuz bir örnek, “ben insanım” diyen herkes için mükemmel bir ölçüdür.
Kendisinin dünyayı şereflendirmesi Yüce Allah’ın insana dünya ve ahirette mutluluk verecek olan doğru yolları göstermesi için gerçekleşmiş, insanlık tarihinin en önemli olaylarından biridir. Düşmanları tarafından bile takdir edilecek kadar dürüst olan, affedici ve bağışlayıcı kimliği ile tüm Müslümanlara örnek olan yüce peygamberimiz tüm yönleri ile incelenmesi ve örnek alınması gereken bir şahsiyettir. Peygamber efendimize selam ve salat olsun. Türk- İslam âleminin Mevlid kandilini tebrik eder, bu değerli gecenin hayırlara vesile olmasını temenni ederim.”
 


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA