• Konya3 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya polisi çok oluyor artık!

23 Ocak 2007 Salı 17:39
Geçtiğimiz pazartesi “On yıl sonra gelen intikamı lamba aydınlattı” manşetiyle çıktı Yeni Şafak. Daha önce işlenen ve 5 yıllık bir takibin sonucu iki kız çocuğunu öldüren sapığın yakalanmasına atıf yapılarak Konya polisinin cinayet başarıları, bu manşetle Türkiye gündemine taşınmış oldu.

Gece yarısı ise, bir kadının ziynetleri için öldürüldüğü haberi düştü ajanslara. Haberi okuduğumda, bu cinayeti kim işlediyse en çok 48 saat içinde yakalanır, yakında konunun detaylarını öğreniriz diye içimden geçirdim. Konya polisine de 48 saat süre tanıyarak kendimce start verdim, yani çarşamba akşam 22.00’de verdiğim süre dolacaktı.

Salı sabah saat 11.00 gibi akşamki cinayetin zanlısının yakalandığı haberleri tüm haber sitelerinde vardı.Tahmin ettiğim süreden çok önce katilin yakalanmasını doğrusu beklemiyordum. Hızımızla övünen biz gazeteciler bile bu defa polisin hızına yetişememiştik. 

Bu iki hadise geçen hafta Konya’da gerçekleşmiş cinayet olaylarının küçük bir anatomisi. Yabancı dedektiflik hikâyeleriyle büyütülmüş bir ülkenin gençleri olarak, yanı başımızda bulunan, bizden birilerin bu gerçek başarıları hakikaten göğsünüzü kabartıyor.

Konya Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği 2004 yılından bu yana 89 cinayet olayını sonuçlandırmış. Bu süre içinde Konya’da faili meçhul bir olay da kalmadı ne mutlu ki. 

Konya ve cinayet ikilisinden çıkarılacak basit bir sonuç var.
Ey katil adayları, birilerine kin tutup tenhada kıskıvrak edecekler, o anlık sinirine hâkim olamayıp daha sonra pişmanlık nutukları atacaklar, durun ve dinleyin.
Kardeşim! bundan sonra Konya’da cinayet işlemeyin, kimseyi öldürmeyin.

Adamlar, bu işi çok biliyorlar en fazla 3 günde enselenirsiniz. Siz bence ufak ufak bu işi unutun. Vazgeçin. Aklınıza bile getirmeyin. Hani, hasmımı öldürür paşalar gibi de yatar, bahara da çıkarım diyorsanız, siz bilirsiniz.

Ancak bir şey söyleyeyim. Bundan sonra ömür boyu yatarsınız. Çünkü Rahşan Hanım’ın tekrar Türkiye’de iktidar olması, Konya polisinin katilleri bulamayacak olması gibi bir şey. Sanırım maruzatımı anlamışınızdır.

Şehirler kalabalıklaştıkça bu tür basit gerekçeli cinayet haberlerini sıklıkla duyacak gibiyiz. Katilleri bulmak polisin görevi, onlar işlerini yapıyorlar da asıl sorunumuz katiller. Nasıl bir toplum olduk ki, herkes bir birine düşman haset besliyor. Küçük menfaatler için canlara kıyılıyor. Korkarım ki sonumuz felakete gidiyor.

Nerede eğitimciler, sosyal bilimciler, diyanetçiler. Bu ülke gün be gün şiddetin içine gömülüyor. Bir şeyler yapmak için neyi bekliyoruz.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA