• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Ovasında sevindiren haber
23 Nisan 2010 Cuma 11:58

Konya Ovası'nda sevindiren haber

Türkiye'nin ''tahıl ambarı'' olarak bilinen Konya'da bu yıl yağışların iyi olması, buğdayda yüksek rekolte beklentisini artırdı.

Türkiye'nin ''tahıl ambarı'' olarak bilinen Konya'da bu yıl yağışların iyi olması, buğdayda yüksek rekolte beklentisini artırdı.
    

Konya Ticaret Borsası Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, Konya'nın büyük bir tarım potansiyeline sahip olduğunu, 2.27 milyon hektar alanda tarım yapıldığını söyledi.
    

Konya Ovası arazilerinin sulamaya elverişlilik yönünden Türkiye'de ilk sırada yer aldığını ifade eden Kaleli, ''Kuru ve sulu olarak buğday, arpa, nohut, şeker pancarı, mısır, patates, kuru fasulye, yonca Konya'da yetiştirilen önemli tarla bitkileridir. Konya, Türkiye buğday üretiminin yaklaşık yüzde 11'ini, arpa üretiminin yüzde 14'ünü, şeker pancarı üretiminin yüzde 25'ini karşılamaktadır'' dedi.
    

Konya Ovası'nda mısır üretiminin de her yıl yaygınlaştığını dile getiren Kaleli, Konya'nın yaptığı üretimle ülke genelinde stratejik öneme sahip olduğunu bildirdi.
 
-BUĞDAY REKOLTESİNDE ARTIŞ BEKLENİYOR-
 
Kaleli, hububat ekiminin yapıldığı 2009 Eylül ayından bugüne kadar yağış değerlerinin uzun yıllar ortalamasının yüzde 6 üzerinde gerçekleştiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: ''Meteorolojinin uzun dönem tahminlerine göre yağış miktarı geçen sezonun biraz üzerine çıkacak. Dolayısıyla yağışların iyi gitmesi, Konya Ovası'nda hububat rekoltesini olumlu yönde etkiledi. 2009 yılında 2 milyon 867 bin 437 bin ton buğday üretiminin yapıldığı Konya'da rekoltenin bu yıl 3 milyon ton olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Konya, bu yıl kar yağışsız bir kış geçirdi. Kar yağışsız kışlarda havalar soğuk gidip donlar olabilirdi ancak bu yıl kış mevsim normallerinin üzerinde sıcak geçtiği için donlar olmadı ve buğdayda ciddi bir zarar şu ana kadar gerçekleşmedi.''
    
Kaleli, bu sene hava koşullarının iyi olması nedeniyle Türkiye tarım sektöründe yüzde 7 oranında büyüme beklendiğini belirterek, bu oranda bir büyüme gerçekleştiği takdirde tarımın, genel ekonomik büyümeye destek sağlayacağını vurguladı.
 
-8,5 MİLYON PARAZİTOİT SALINACAK-
 
Konya'da buğdayın kalitesini ve verimini etkileyen en önemli etkenlerden birinin süne olduğunu anlatan Kaleli, ''Borsamız tarafından Tarım İl Müdürlüğü bünyesinde kurulan ve 2004 yılından beri çalışmalarını sürdüren Biyolojik Mücadele Laboratuvarı'nda üretilen 6,5 milyon adet süne yumurta parazitoidinin mayıs ayı içerisinde doğaya salımları yapılacak. Ayrıca Adana Zirai Mücadele Kurumu'ndan da 2 milyon süne parazitoidi temin edilerek doğaya salınacak. Bu sayede buğdayda kalite ve rekoltenin daha da yükseltileceğine inanıyoruz'' diye konuştu.
    

Kaleli, KTB'nin salon satışının yapıldığı ender borsalardan biri olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:''Bizler burada her gün çiftçimizle, tüccarımızla ve sanayicimizle beraberiz. Buğday alımlarında artık dünya standardı olan kaliteyi ön plana çıkarmalıyız. Biz Borsa olarak artık alımlarımızda, kırmızı-beyaz buğday uygulamasıyla proteini ön plana çıkaran alım kriterlerini uygulamaya başladık. TMO da bundan sonraki alımlarında, ofislerde protein ölçme cihazları kullanmaya başlayacak. Bu uygulama ile dünya standardı olan 'kaliteye prim' sistemi ile ülke ekonomisi de büyük kazanç sağlayacaktır.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA