• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Ovasında ilk arpa hasadı yapıldı
13 Haziran 2011 Pazartesi 13:44

Konya Ovasında ilk arpa hasadı yapıldı

Türkiye'nin tahıl ambarı konumundaki Konya Ovası'nda yılın ilk mahsul arpa, Konya Ticaret Borsasına geldi.

Konya'da 2011hasat sezonunun ilk mahsul arpa satışı Konya Ticaret Borsası'nda düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Konya Ticaret Borsası Elektronik satış Salonu’nda gerçekleşen satış ile ilk mahsul olmasından dolayı arpanın kilosu 5 TL’ye satılırken, yılın ilk mahsul arpasını satın alan tüccara ve satan çiftçiye hediyeler verildi.

Ova’nın ilk mahsul arpasını borsaya getiren Memiş Bağcı’yı tebrik eden Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, bu sene yağışların düzgün düşmesi ve havaların iyi gitmesinden dolayı ekinlerin durumunun geçen seneye göre iyi durumda olduğunu belirterek, “Ülkemizin her yerinde bu olumlu gelişme yaşanmaktadır. İnşaallah böyle devam eder.Yeni hasat sezonu ile birlikte üretim ve kalitede bir artış beklenmekteyiz.Yapılan ilk arpa hasadı ile de ilimiz hasat sezonuna girdiğinin müjdesi olmuştur.Yeni hasat sezonunun çitçilerimize, tüccarlarımıza, sanayicilerimize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek çitçilerin hasadı geciktirmemelerini hatırlattı.

2011 yılının ilk arpasını Borsaya getirmekten çok mutlu olduğunu belirten Güneysınır İlçesi’nden üretici Memiş Bağcı, “ İlk mahsul ürünü Konya Ticaret Borsası’na getirmek için çitçilerimiz tatlı bir yarışma içinde olurlar. Bu sene bana nasip oldu. Son derece mutluyum. Bu sene havaların iyi gitmesi ve yaptığımız zirai mücadele neticesinde verimde bir artış bekliyoruz." dedi.

Yağışlı bir yıl geçiren Konya Ovası'nda üretilen hububat alımına başlayan Konya Ticaret Borsası, ilk mahsulün satışını Elektronik Satış Salonu’nda açık artırma usulü ile gerçekleştirdi. KTB Elektronik Satış Salonu’nda gerçekleşen satışta ilk mahsulü satın almak isteyenler arasında kıran kırana bir rekabet yaşandı. Yılın ilk mahsul arpasını, değerinin çok üzerinde bir fiyatla satın Matlı A.Ş.’ni ve yılın ilk mahsul arpasını satan Güneysınır İlçesi’nden Memiş Bağcı’yı tebrik eden KTB Meclis Katip Üyesi Bayram Akan, yeni hasat sezonunun bölgeye ve ülkeye hayırlı olması dileklerini iletti.

Sezonun ilk mahsul arpasını satan alan Matlı Yem Sanayi A.Ş. Satınalma Uzmanı Ayet Uçar, Konya Ovası’nda ilk mahsul arpanın kendileri tarafından alınmış olmasından büyük sevinç duyduklarını belirterek, yeni hasat sezonunun Konya’ya ve ülkemize hayırlı olmasını diledi

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA