• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Ovası su israfından kurtulacak
13 Mayıs 2010 Perşembe 10:15

Konya Ovası su israfından kurtulacak

Konya'da çiftçilere su eğitimi verilecek.

WWF-Türkiye tarafından hazırlanan bir proje çerçevesinde, sulak alanların yüzde 65'inin kuruduğu ve gelecek yıllarda yağışların azalacağı tespit edilen Konya'da, çiftçilere verilecek eğitimle yılda 2.4 milyar metreküp su tasarrufunun sağlanması hedefleniyor.
    

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Doğa Koruma Direktör Yardımcısı Buket Bahar Dıvrak, WWF-Türkiye olarak, 2003 yılından bu yana Konya Kapalı Havzası'nda kısıtlı olan su kaynaklarının etkin kullanımı konusunda, ilgili tüm kurumlarla işbirliği ve iletişim içerisinde çalıştıklarını anımsattı.
    

Bu çerçevede, ETİ-Burçak işbirliğiyle ocak 2009'dan bu yana çalışmaları devam eden ''Türkiye'nin Yarınları Projesi''nin sonuçlandığını ifade eden Dıvrak, projeyle küresel iklim değişikliğinin ülke genelinde ve Konya Kapalı Havzası özelindeki etkileri ve bu değişimler sonucunda havzadaki tarım sektörünün nasıl etkileneceğinin bilimsel veriler ile ortaya konulduğunu belirtti.
    

Dıvrak, proje ile tespit edilen verilerin rapor haline getirildiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:''Bu rapora göre Ege, Akdeniz ve iç kesimlerde yağışlarda önümüzdeki yıllarda azalma olacağı tespit edildi. Sıcaklıklarda da yüzde 4-6 oranında artışlar olacağı öngörüldü. Konya'da şu anda yer altı sularının aşırı kullanımı olduğunu tespit ettik. Her yıl yer altı su rezerv miktarları giderek azalıyor. Havzadaki yer altı su kuyularının yüzde 70'i kaçak. Sulak alanların yüzde 65'i kurumuş durumda. 2010-2030 yılları arasında yağışlardaki azalmaya bağlı ciddi su sıkıntıları çekileceği tespit edildi. Tüm bu veriler ışığında bölgede kuraklığa karşı acil önlemlerin alınması ve bunların konunun tarafı olan çiftçi ve vatandaşlara anlatılması gerektiğini düşündük.''
   

Ortaya çıkan bu sonuçların, başta Konya Havzası'nda yaşayan çiftçiler ve tarım sektörü temsilcileri olmak üzere, ilgili tüm taraflara anlatılması amacıyla da ETİ-Burçak desteğiyle ''Türkiye'nin Yarınları İçin İklime Uyum Seferberliği Projesi''ni hazırladıklarını anlatan Dıvrak, proje çerçevesinde ''tahıl ambarı'' olarak tabir edilen Konya kent merkezi ile tarımın yoğun olarak yapıldığı Beyşehir, Çumra, Ereğli, Karapınar ve Altınekin'de çiftçilere yönelik eğitim toplantıları düzenleyeceklerini bildirdi.
    
     -MODERN SULAMA VE ÜRÜN DESENİ-
 
Dıvrak, öte yandan bu bölgelerde ilgili kurum ve kuruluşlara kuraklık ile ilgili hazırladıkları broşür ve afişleri dağıtacaklarını dile getirerek, şöyle devam etti:''Yaptığımız çalışmada Konya'da şu anda mevcut ürün deseni ve sulama yöntemleriyle her yıl 4,2 milyar metreküp su tüketiliyor. Bu su ihtiyacı modern sulama ve alternatif ürün desenlerine geçilmesi halinde 1,8 metreküpe düşecek. Amacımız, çiftçilerin tarımda modern sulamaya geçmesi ve ürün deseninin değiştirilmesine teşvik ederek Konya Havzası'nda her yıl 2.4 milyar metreküp su tasarrufu elde edilmesidir.''
    

Bölgede 20 yıl, 50 yıl sonra da tarım yapılması isteniyorsa bazı alışkanlıkların değişmesi gerektiğini anlatan Dıvrak, ''İnsanların da değişmesini, harekete geçmesini, geleneksel alışkanlıkları bırakmasını, suyuna sahip çıkmasını istiyoruz. Bunun için çiftçilere vahşi sulamanın zararlarını anlatacağız. Modern sulamaya geçiş için devletin verdiği teşvikleri anlatacağız, önerilerimizi sunacağız'' diye konuştu.
    

Dıvrak, Beyşehir'de yaptıkları toplantı ile başlayan çalışmalarda bölgedeki tüm çiftçilere, vatandaşlara ulaşmayı hedeflediklerini, bu eğitim çalışmalarında dinledikleri çiftçilerin sorun ve önerilerini de daha sonra rapor halinde Başbakanlığa sunacaklarını sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı
  • Başkan Altay BÜSAN Sanayi Camii’nde Esnafla Buluştu
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA