• Konya8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya otizm günleri sona erdi
01 Aralık 2013 Pazar 18:16

Konya otizm günleri sona erdi

Konya Valiliği, Selçuklu Belediyesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesinin katkıları ile düzenlenen Konya Otizm Günleri sona erdi.
Konya Valiliği, Selçuklu Belediyesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin katkıları ile düzenlenen “Konya Otizm Günleri” sona erdi.
 
Sempozyumun 3. gününde otizmli çocukların ailelerin sorunlarını uzman doktorlarla konuşabilecekleri “Aile Toplantıları” gerçekleştirilirken, halkın otizme dikkatini çekmek amacıyla Kültürpark’tan başlayıp Gedavet Parkı’nda son bulan “Konya Otizm Farkındalık Yürüyüşü” gerçekleştirildi. Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Erol Güngör Konferans Salonu’nda gerçekleşen aile toplantılarının ilk bölümü olan “Uzmanlarla Buluşma” programında uzmanlar, otizmli çocukların ailelerinden gelen soruları yanıtladılar. Toplantının ikinci yarısında ise otizmli ailelerin sosyal yaşamda yaşadıkları sorunlar konuşuldu. Türkiye’nin otizm ile ilgili faaliyet gösteren önemli vakıf ve derneklerinden olan Otizm Vakfı, Otizm Platformu ve ODER yöneticileri otizmli insanların sosyal hakları ile dernek ve vakıfların faaliyetleri hakkında bilgilendirme yaptılar. Halkın otizm konusunda daha duyarlı olması ve destek vermesi amacıyla gerçekleşen Otizm Farkındalık Yürüyüşü’ne Konya Valisi Muammer Erol, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Akış, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Otizm Sempozyumu Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Sabri Hergüner, doktorlar, çocuk ve ergen psikiyatrisi alanında eğitim alan öğrenciler, otizmli çocukları aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Merkezi ve mahalli idarelerin hem engelliyi, hem de engelli ailelerini hedef alan hizmetlerinin bugün ileri bir seviyede olduğunu söyleyen Vali Muammer Erol, “Bu durum problemlerin çözümü adına da olumlu bir tablo. Bu tabloya verilebilecek en güzel katkı engelliler ve engelli ailelerimizin dışındaki vatandaşlarımızın da engellilerin problemlerinden haberdar olmaları. Onlarla empati yaparak bu yönde davranışlarını düzenlemeleri sorunun çözümü için önemli bir boyut” dedi.
 
Gerçekleşen otizm etkinliğinde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Akış ise, “Otizm aileler için erken tanı ile beraber üstesinden gelinebilecek bir problem. Devletimiz bundan 10 yıl öncesine nazaran otizm ve benzeri problemlerle ilgili mücadelede çok farklı bir noktada ve yerel yönetimlerimiz Konya’da çok güzel işler yapıyorlar. Selçuklu Belediyemiz Otistik Yaşam Merkezi’nin birkaç gün önce ihalesini yaptı. Türkiye çapında çok ciddi bir proje. Bugün buraya katılan herkese teşekkür ediyorum. İnşallah otizm bundan 30- 40 yıl sonra Türkiye’de konuşulan bir problem olmaktan çıkacak” şeklinde konuştu.
Otizm günleri için yurt içi ve yurt dışından birçok bilim insanının Konya’ya geldiğini söyleyen Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da, “Ayrıca bilimsel toplantıların yanında ailelerin eğitimi ile de ilgili bir organizasyon oldu. Bilgilerini ailelerle paylaştılar. Bugün de sayın Valimizin, Vekilimizin, hocalarımızın ve ailelerin katılımı ile otizm yürüyüşü yaptık. Burada maksadımız insanlara bu konuda bir farkındalık oluşturmak, meraklarını uyandırmak ve bilgi sahibi olmalarını sağlamak. Selçuklu Belediyesi olarak bu konuda ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Otizm Yaşam Merkezi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi ile birlikte Otizm Erken Tanı Merkezi en kısa sürede inşa edilmiş
olacak. Umut ediyorum ki Konya bu manada sınırlarını aşıyor ve örnek illerden bir tanesi haline gelecek. Katılan herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
 
28 Kasım Perşembe günü başlayan Konya Otizm Günleri’nin bugün düzenlenen otizm yürüyüşü ile sona erdiğini söyleyen Otizm Sempozyumu Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Sabri Hergüner ise, “Bugünkü yürüyüşümüz ile inanıyorum ki Konya’da otizmle ilgili farkındalığı arttırdık. Sayın valimize, milletvekilimize ve belediye başkanımıza ve tüm Konya halkına gösterdikleri destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Konya’da bugünden sonra otizmle ilgili bilinç daha da artacaktır” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA