• Konya17 °C

Kazım Öztoklu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya, Orta Anadolu'nun Kongre Merkezi Olma Yolunda

16 Eylül 2011 16:33
Tarih ve Kültür hazinesi Türkiye, heyecan verici imkânlar âleminin kapısı durumundadır. Avrupa ve Asya'nın birleştiği yerde, Türkiye toplantı, insentiv ve kongrelere şahane mekân konumundadır. 
Türkiye birinci sınıf otel konaklama ve konferans tesisi zenginliği, dünyanın belli başlı şehirlerine kolayca ulaşım, güzel dekorlar ve eşsiz manzara cazibesi sunmaktadır. Bütün bunlara, mükemmel bir iklim ve alternatif destinasyonlara göre çok daha düşük maliyet avantajı eklenmektedir. 
Türkiye’de kongre turizminin önemi yakın zamanda anlaşılmış ve Türkiye’nin sahip olduğu doğal ve kültürel çekiciliklerin zenginliğine rağmen kongre turizminden yeteri kadar pay alamadığı saptanmıştır. Toplam turizm gelirleri içinde kongre turizmi payının %25-30 civarında olması gerekirken halen bu potansiyelin onda birinden bile azı elde edilebilmektedir.
Kongre turizmi ile ilgili yönetim ve pazarlama stratejilerinin tek elden oluşturulması ve özellikle tanıtım ve pazarlama alanındaki çatışmaların ve dağınıklığın önlenebilmesi için çeşitli ülkelerde bağımsız ve kar amacı gütmeyen kongre ve ziyaretçi bürolarının kurulduğu ve kongre turizmi ile ilgili yönetim, tanıtım ve pazarlama stratejilerinin belirlenmesi ve uygulanmasından sorumlu tutuldukları görülmektedir.
Türkiye’de de bugün gelinen noktada kongre turizminin geliştirilmesi ile ilgili çalışmaları destinasyon bazında etkin şekilde planlayacak, tek elden yönetecek ve performans değerlendirmelerini yapacak bir otoritenin varlığına ihtiyaç duyulmaktadır. 
Son yıllarda ticaret ve turizmde ciddi bir büyüme kaydeden illerin başında Konya geliyor. Özellikle zincir otellerin şehirde açılmasının yanı sıra, Konya’daki otel yatırımları da aynı hızla artıyor. Konya’nın uzun vadedeki hedefleri hem şehri, hem de ekonomiyi canlandıracak nitelikte. 
Konya’da otel yatırımlarının artmasının en büyük sebebinin hızla büyüyen Konya sanayisinin bir dünya markası haline gelmesi ve bu bağlamda, çok fazla yerli - yabancı tüketici ve yatırımcının Konya’ya akın etmesi kongre turizminin de bölge için büyük önem taşıdığına dikkat çekiyor. Konya kongre turizmi için gerekli alt yapıya beş yıldızlı oteller ile kavuşmuştur. 

Türkiye’nin büyük şehirlerinden biri olan Konya; üniversiteleri, dinamik genç nüfusu, sanayisi,canlı ekonomisi, alışveriş merkezleri, modern ve planlı şehirleşmesi ile ciddi anlamda göç alan ve yerli yabancı yatırımcıların dikkatini çeken bir kent haline geldi. Bütün bunlar da Konya Kent turizmini olumlu yönde etkileyen faktörler.

Konya’yı uluslararası arenaya taşıyarak, bölgesinin kalkınmasına yardımcı olmak. Özellikle gelişmiş iller fuar ve kongre turizm’inin ne kadar büyük potansiyele sahip olduğunu keşfetti.Kültür ve Turizm Bakanlığında kongre turizmi potansiyeli yüksek olan 8 ilden biri seçilen Konya, uluslararası organizasyonların düzenlenebileceği kapsamlı bir kongre merkezine ihtiyaç duyuyor. Kültür turizminde önde gelen şehirlerin başında yer alan Konya, turizmde hedef büyüttü. Konya, kültür turizmiyle dikkat çeken şehirlerin başında yer alıyor. Mevlana\'nın 800. doğum yıldönümü dolayısıyla UNESCO\'nun 2007’yi Mevlana yılı ilan etmesinin de etkisiyle Konya, kültür turizm 

Başta Tarım,Ayakkabı,Gıda,Metal,Yapı Malzemeleri,Mobilya,Ambalaj,Yan Sanayi gibi fuarlara ev sahipliği yapana Konya en geç 5 yıl sonra yeni kazanılacak oteller ile kongre turizminde çok daha önemli noktalara gelecek. Bununla ilgili altyapı eksikliğinin giderilmesi için tüm kategorilerde çalışmalar sürüyor. Kongre turizmi için Konya tercih edilmeye başlandığında, bölgemizin cazibesi daha çok artacak.
Yıl içinde kentin tarihi ve doğal güzelliklerini görme fırsatı bulan yüz binlerce yerli ve yabancı turist, bunun yanı sıra Hazreti Mevlana ve O\'nun hoşgörü anlayışı ile ilgili bilgi edinme fırsatı buldu.
İnanç turizmi’nin de merkezlerinden olan eski Selçuklu başkenti Konya, bölgesindeki doğal güzellikleri ve tarihi mekanlarıyla her geçen yıl biraz daha turizme kazandırılan önemli bir potansiyeli barındırıyor. Konya\'da, Anadolu Selçuklu devletine başkentlik yapması nedeniyle çok sayıda İslami eser bulunuyor.
Selçuklu\'dan kalma han, kervansaray, cami, medrese ve kümbetlerle yaşayan bir tarihin sahibi olan kent, bugün de dünyaca ünlü düşünce adamı Mevlana\'nın "kim olursan ol gel"çağrısına cevap verenlerin uğrak yeri...
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • "Konya'dan geldik defineciyiz" dediler, sonra da dolandırdılar
  • İHH 105 ülkede Ramazan’ı yaşatacak
  • 15 Temmuz kahramanlarını resmetti
  • MÜSİAD Konya ile İTÜ-KKTC arasında işbirliği protokolü
  • Pema Koleji Bahar Şenlikleri coşkuyla kutlandı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA