• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya, önemli güneş enerjisi kaynağına sahip
23 Kasım 2009 Pazartesi 12:06

Konya, önemli güneş enerjisi kaynağına sahip

Güneşten elektrik üretim teknolojilerinin tarihi gelişimi, bugünkü durumu ve geleceği" konulu konferans düzenlendi
Konya Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi ile Konya Sanayi Odası işbirliğinde "Güneşten elektrik üretim teknolojilerinin tarihi gelişimi, bugünkü durumu ve geleceği" konulu konferans düzenlendi.

Konferansa güneş enerjisi sektöründe çalışmalarıyla bilinen Solopower Firması'nın yetkilileri de katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ersöz, güneşin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir enerji kaynağı olduğuna dikkat çekti.

Yapılan araştırmalar neticesinde Konya'da güneş enerjisinin verimliliği ve yoğunluğu bakımından çok önemli bir potansiyel bulunduğunu anlatan Ersöz, "Bu enerji kaynağından yeteri kadar yararlanmamız için bu alandaki yenilikleri de yakından takip etmemiz gerekir. İşte bu konferans bize güneş enerjisinden yararlanma konusundaki yenilikler hakkında bilgi verecek." dedi.

Güneş enerjisi alanında faaliyetleriyle bilinen Solopower Firması'nın Başkan Yardımcısı Dr. Bülent Başol da son yıllarda güneş enerjisinden yararlanma yöntemlerinin arttığının altını çizdi.

Bu alandaki çalışmaların büyük bir pazar oluşturduğunu kaydeden Başol, insanoğlunun elindeki en büyük enerji kaynaklarından birinin de güneş enerjisi olduğuna vurgu yaptı.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin alternatif enerji kaynaklarından olan güneş enerjisine çok önem vermeye başladıklarını bildiren Bülent Başol, "Güneş enerjisi sektörü son 10 yıl içerisinde para kazandıran bir sektör haline geldi. Bugün itibarıyla 25-30 milyar dolarlık bir pazar alanına sahip. Avrupa yüzde 31, Japonya yüzde 22, Amerika yüzde 7 ile üretimi elinde bulunduruyor. En çok güneş enerjisi tüketimi ise, Almanya ve İspanya ülkelerinde olmaktadır. Ülkemizde de güneş enerjisinden yararlanma yöntemi her geçen gün artmaktadır. Ülkemiz özellikle bulunduğu konum nedeniyle güneş enerjisinden en çok yararlanması gereken ülkelerin başında gelmektedir. Bu alandaki çalışmaların da gelecek yıllarda daha da artacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Programa Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şefik Bilir, Konya Sanayi Odası Başkan Vekili Tahir Şahin, Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ersöz, öğretim üyeleri, öğrenciler ve Konyalı sanayiciler katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA