• Konya21 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya öğretiyor!

02 Kasım 2010 18:23
        Kimileri için tatile çıkmak bahanedir. Başka mazeretlere peşinen çözüm bulmaktır. Hem çocuklarla daha nitelikli vakit geçirme gerekliliğidir, hem de uzun kış gecelerinde akşamları evde olmamanın bir diyetidir bu.
        Evde akşamları bulunamama diyetini en çok ödemesi gereken kişilerin başında işadamları geliyor. MÜSİAD Konya şubesi de hem aileleri kendi içinde kaynaştırmak hem de bir dizi sosyal etkinlik yapmak için böyle bir organizasyon kararı almış.

İçinde bulunduğumuz bu programda temel bir konu öne çıktı. Konyalı girişimciler kendilerini aşıyor ve belli konularda en iyi olabiliyor. Bununla ilgili bu hafta sonu yaşadığımız iki örnek yeterli sanırım. İlki dinlenmek üzere gittiğimiz Bera Alanya Hotel’in işletmecilik başarısı. İkincisi de Konyalı bir avukat olan Ümit Olgun’un Konaklı’da muz yetiştirmede devrim yapması.

Her ne kadar tatil amacıyla gidilmiş olsa da Bera Otel’de sosyal aktiviteler çok daha etkileyiciydi. İlahiyatçı Saffet Köse’nin “Kuran ve Sünnet göre aile modeli” ve “Günümüz ibadet anlayışı” sohbetleri gerçekten ilgiyle dinlendi. Aile seminerinde çocukların rol modelliği konusu çok önemliydi mesela. Çocuklarınızın çok dürüst ve güvenilir olmasını istiyorsanız sizinde hiç yalan söylememeniz gerekiyor. İkinci günkü ibadet semineri ise biraz da insanların kendisini ölçeceği türdendi. İbadeti şekilcilikten çıkarıp ruhuna sahip olmak gerekiyor. Spot cümleler şunlar; Hacca giden dönünce hacılığın vakarını yerine getirmiyorsa hac onun için bir turistik seyahat olmuştur. Gerçekten oruç tutan ise hiçbir zaman haram yiyemez.

Saffet Hoca’nın Namaz ve Kuran konusunda ise İsviçre’den gelip Konya’da Kuran öğrenen Mahmut Amca’yı örneklemesi ise gözleri dolduracak kadar etkileyiciydi.

Bera Otel’de etkileyici başka bir görüntüde Cuma namazında otelin mescidiydi. İmam’ın hutbede cemaatin anlaması için “Felak” süresini üfürükçülerle örneklemesi güzeldi mesela. 500 kişilik mescidinin tamamının dolu olması da çok güzeldi. Demek ki kimse kendini seferi görmemişti. Oysa Ramazan ayında otel fiyatları yüzde 70 indirip, nasılsa iftar ve sahur yemekleri ile zarar etmeyiz düşüncesine, gelenlerin %80’i “biz seferiyiz” sürprizi yapmışta, otel beş öğün yemekle baya bir zarara uğramış!

İşletmecilik bağlamında bölgesinin en iyi hizmet veren, en nitelikli personelle çalışan  ve yılı en yüksek dolulukla geçiren Bera Alanya Otel, Konya’dan gidip otelciliğin nasıl zirveye taşınacağını bu işin ustalarına göstermiş.

Konya’dan Konaklı’ya gidip önemli başarı yakalayan biri de Ümit Olgun. Asıl işi avukatlık. Ancak kendisini anacağımız iş muz yetiştiriciliği. O’nu bölge “Muz Devrimi” yapmakla tanıyor. Cumartesi günü 25 bin m2’lik muz serasını görünce ekipteki 20 kişi gerçekten bu iş gerçek bir başarı hikayesidir dedik.

Muz yetiştiriciliğine kısa bir süre önce başlayan Ümit Olgun, kendisinin geliştirdiği özel yöntemlerle hem şuan bölgenin en kaliteli muzunu yetiştiriyor, hem de birim alandan en yüksek verimi alıyor. Bu yıl 150 tonluk muz üretimi hedefini duyan sanayiciler, cıvata, pistonla uğraşmak yerine muz yetiştirmeyi deneyeceklerini söylediler!

İşin gerçeği şu; Türkiye’nin toprakları çok verimli, çalışkan insanlarla her yerde müthiş bir üretim patlaması yaşanır. Bu sanayide böyledir, tarımda da. Önemli olan çalışmak ve doğru yolla üretmek. Bu organizasyonları yapacak kişiler Türkiye’nin kurtuluş reçetesini de yazanlar olacaklar.

Bu kısa tatilde iki önemli konuyu öğrendik; Konya her konuda müteşebbis yetiştiriyor. Otel işletmeciliğini de en iyi yapıyor, muz yetiştiriciliğini de. Kısaca Konya öğretiyor!

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da borç kavgasında tabancayla öldürüldü! 3 kişi gözaltında
  • Konya’daki bu meslek lisesi, Türkiye’de parmakla gösteriliyor
  • Konyalı genç kendini denemek için girdiği YKS'de birinci oldu!
  • Meram’da Köyceğiz Caddesi yenilendi
  • Konya ovasında kuraklık tehlikesi! Buğday rekoltesinde büyük düşüş
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA