• Konya20 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya Oda seçimlerini kim alır?

07 Mayıs 2013 11:05

Dönem artık seçim dönemi. Hafta sonu yapılan Konya Ticaret Borsası seçimleri ile başlayan süreç gelecek yıl mart ayında yapılacak yerel seçimlere kadar devam edecek.

Konya Sanayi Odası için Memiş Kütükçü ismi belli olduktan sonra geriye heyecanla beklenen Konya  Ticaret Odası’nın bu hafta sonu yapılacak seçimi kaldı.

Aslına bakarsanız sadece geride kalan 18 ayda başkanlık yapan KTO Başkanı Selçuk Öztürk için hiç düşünmeden makamı tekrar vermek gerekir diye düşünüyorum. Gördüğüm kadarıyla Konya’nın kahir ekseriyetinin kanaati de bu yönde. Ancak kendisinin tabiriyle “Bu bir seçim, sandık açılıncaya kadar bir şey diyemeyiz”

Şehrin sadece ticaretle uğraşan kesimi değil, diğer herkes üzerinde olumlu bir havası var Selçuk Öztürk’ün. Oldukça olumlu bir intiba bırakmış hemen herkeste. Katıldığı programlarda gösterdiği özgüven ve ortaya koyduğu farklı düşünceler hemen dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz hafta ziyaretimize gelen bir arkadaşta bunu sordu bize. KTO’ya kim başkan olacak diye. Cevabım şuydu; “Ekonomiyi benden iyi bilen biri olmalı.”  Günde onlarca ekonomi haberi okuyan bizler, zaten genel durumu biliyoruz. Benim görmediğim bir bakış açısına sahip olacak, Konya’yı pek çok alanda yakın illerle kıyaslayacak, önümüzdeki 10 yılın tahlilini iyi analiz edip, şehre o yönde ivme kazandıracak, biri olmalı KTO Başkanı.

Bu konuda Selçuk Öztürk’ün iyi bir donanıma sahip olduğunu çok rahat söyleyebiliriz. Mesela İstanbul’un kontrolsüz büyümesi ve hemen her şeyin merkezi olması dolayısıyla oluşan aksaklıklara çözüm için Anadolu’da yeni merkezler oluşturma fikrini ısrarla O savunuyor.

Türkiye için yeni dönemde Orta Asya pazarının dikkate alınması ve oradaki imkanları fırsata çevirme düşüncesi.

Meslek okulları konusunda, yeniden yapılandırma yeniden toplumla barışık hale getirme noktasında çabaları, Konya ekonomisini her ay anlaşılır bir bültenle paylaşması gibi düşüncelerini kısaca söyleyebiliriz.

Tabi her kesimle önkoşulsuz iletişim kurma ve barışık olması ciddi bir artısı. Bu dönemde en çok ihtiyaç olan şey; önkoşulsuz iletişim.

Bu kısa dönemde, Konya’daki pek çok sektörü dünyada kendi alanında en iyi olan şehirlere götürülmesini sağalması da Konyalı işadamları için ciddi bir tecrübe kazanımı oldu. Konyalı işadamları şunu gördü; Biz çalışınca bunu da yaparız daha iyisini de. Bu özgüveni kazandılar.

Önümüzde hafta yapılacak seçim için söylenecek fazla bir söz yok.. Belki seçim sonrası için Selçuk Öztürk’ten beklenen Konya’nın her kesiminin yer aldığı, çok dinamik, üretken, farklı iş kollarında, gelişime açık yeni bir yönetim kurulu.

Ve 2023 hedefleri için Konya’ya çalışma zamanı. Çünkü yapılacak çok iş var.

KTB seçimleri yapıldı. Komiteler M.Uğur Kaleli isminde yeniden birleşti. Uğur Başkan Borsa için yeni dönemde tekrar başkan olacak. Konya için tarım çok önemli. Uğur Kaleli ve ekibi bu önemin farkında, bu dönemde Konya tarımda da farklı projeler göreceğiz inşallah.

25 Mayıs’ta yapılacak KSO seçimleri için ise Konya iş çevreleri bir aday üzerinde mutabakat sağladı. Memiş Kütükçü. Her türlü seçimi gergin geçiren bir ülkede tüm kesimlerin mutabakat sağladığı isim bulmak çok zordur. Memiş Kütükçü bu anlamda önemli bir yerde duruyor. Bu tercih herkes için hayırlı olsun.

 

 

 

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA