• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Numuneden sigara bıraktırma polikliniği
26 Ocak 2012 Perşembe 16:20

Konya Numune'den sigara bıraktırma polikliniği

Konya Numune Hastanesi, bir firmanın talebi üzerine iş yerinde geçici sigara bıraktırma polikliniği oluşturdu. Bir çok firmanın talepte bulunduğu polikliniğin gezici olarak hizmet vermesi amaçlanıyor.
Konya Numune Hastanesi, bir firmanın talebi üzerine iş yerinde geçici sigara bıraktırma polikliniği oluşturdu. Bir çok firmanın talepte bulunduğu polikliniğin gezici olarak hizmet vermesi amaçlanıyor.
     Konya Numune Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Halil İbrahim Topatan, Sağlık Bakanlığının 2009 yılında kapalı yerlerde sigara içme yasağıyla başlattığı ''Dumansız hava sahası'' projesinin, resmi kurumlardan özel sektöre kadar herkesin sahiplendiği sosyal bir proje haline geldiğini söyledi.
     Birçok firmanın, yeni eleman alırken sigara içmeyeni tercih ettiğine dikkati çeken Topatan, ''Biz sağlıkçılara düşen en büyük görev sigarayı bırakmak isteyenlere bu dönemlerinde yardımcı olmaktır'' dedi.
     Fabrikanın sürekli çalışması gerekliliği nedeniyle personelini hastaneye ulaştıramayan firmaların kendilerinden yardım istediğini belirten Topatan, ''Firmalar, bizden sigara bıraktırma hizmeti almak istediklerinde biz bu duyarlılığa kayıtsız kalamazdık. Numune Hastanesi olarak bizler de sigara bıraktırma polikliniğini onların çalıştığı yere taşıdık. İş yerlerinde hem muayenelerini yaptık hem de sigara bırakma testlerini uyguladık'' ifadelerini kullandı.
     Çalışmalarının en başında çalışanların bırakma kararlılıklarını ölçtüklerini vurgulayan Topatan, şunları kaydetti:
     ''Numune Hastanesi içinde yaptığımız çalışmalarla İl Sağlık Müdürlüğü ve iş yerlerinin izniyle iş yerlerinde, sigaranın bırakılabilirliğini anlattık. İnsanlar gerçekten inandı ve sigaranın bırakılabilirliğini onlar da gördü. Bu firmada sigarayı bıraktırma çalışmalarımıza 60 kişi katıldı ve yüzde 50 gibi bir oranla yaklaşık 30 kişi sigarayı bıraktı, 10 kişi de sigara içme sayılarını azaltmış durumda. Onların da tamamen bu tehlikeli durumdan kurtulmalarını ümit ediyoruz. Bu gurur verici bir başarıdır, ama yeterli değildir. Diğer firmaların da dumansız hava sahasını destekleyip, sigarasız iş yeri mücadelesi vermesini ümit ediyorum.''
     Kayahan İç ve Dış Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Alptekin Aydın da bu projenin gerçekleşmesindeki en büyük katkının, çalışanların sigarayı bırakma konusundaki istekleri olduğunu ifade etti.
     İş yerindeki çalışan ustaların projeye büyük katkısı olduğunu vurgulayan Aydın, şöyle devam etti:
     ''Sigara içerek çocuklarımızdan, eşlerimizden çaldığımız para, işin ekonomik kısmı. Bir de bunun sağlık boyutu var. Birçok zararlı maddenin etkisini ciğerlerimize çekiyoruz. Ustalarımızın sigarayı bırakma konusundaki olumlu katkısıyla gencecik çıraklarımız sigarayı bırakmaya başladı. Dilerim diğer arkadaşlar da etkilenir ve sigaradan kurtulur. Umarım bu çalışmamız diğer firmalara da örnek olur. Arkadaşlarımızı teşvik ettik, ilaç almalarına yardımcı olduk ve istirahat saatlerinde iş yerimize yakın poliklinik açılmasını sağlayarak en az iş kaybı ile arkadaşlarımıza yardımcı olduk. Diğer iş yerlerinde de böyle sosyal sorumluluk projelerini ele almalarını tavsiye ederim.''
     Çalışan işçilerden Timur Yıldırım da 17 yıldır sigara içtiğini doktorlar ve iş verenlerin desteğiyle sigarayı bıraktığını ve 1 haftadır da hiç içmediğini söyledi.
     Hüseyin Kılınç ise (23) 13 yıldır günde 1 paket sigara içtiğini bu projeyle ilaç tedavisi gördüğünü ve sigarayı bıraktığını belirtti. Diğer arkadaşlarına da sigarayı bırakmalarını tavsiye eden Kılınç, ''Nefes almakta zorlanır hale gelmiştim. doktorlar ilaç getirdi kullandım ve sigaradan kurtuldum. Herkese sigarayı bırakmalarını tavsiye ediyorum'' dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA