• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya nın ilk Göz bankası açıldı
22 Ekim 2009 Perşembe 13:53

Konya' nın ilk Göz bankası açıldı

Konya Numune Hastanesi bünyesinde kurulan Konya'nın ilk ve tek Göz Bankası olma özelliğini taşıyan merkez açıldı.
Konya Numune Hastanesi bünyesinde kurulan Konya'nın ilk ve tek Göz Bankası olma özelliğini taşıyan merkez açıldı.

Merkezle ilgili basın toplantısı düzenleyen Konya Numune Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Osman Yılmaz, Göz Bankası'nın Ekim ayı itibariyle hizmete başladığını belirterek, "Merkezimizin hizmete açılmasının ardından iki başarılı ameliyatla iki hastamıza kornea nakli gerçekleştirdik. Ülkemizde 10 bin civarında kornea nakli bekleyen hasta varken, Türkiye genelinde bu tür 17 adet merkez bulunmakta ve yılda en fazla bin kornea bağışı gerçekleşmektedir. Yani nakil bekleyen hasta sayısı ciddi boyutlardadır. Halkımızın bu konuda bilinçlendirilmesi ve kornea nakline teşvik edilmesi şarttır. Merkezimizin açılması ile Konya dışında bu tür ameliyatları olmak zorunda kalan hastalar, merkezimizde ameliyat olabileceklerdir" dedi.
HALKIMIZIN KORNEA NAKLİ HAKKINDA ÖN YARGILARI VAR
Merkezin sorumlusu Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Fethi Erergin ise vatandaşlar arasında kornea nakli ile ilgili yanlış ön yargılar bulunduğunu ifade ederek, "Kornea naklinde gözün ön kısmında bulunan 0.6 milimetre kalınlığındaki saydam tabakayı alıyoruz. Yani gözün tamamını almıyoruz. Görsel açıdan cenazede hiçbir sorun olmuyor. Vatandaşlarımız bu ön yargıyla olaya yaklaştığı için kornea bağışında çok gerilerdeyiz. Bu aldığımız tabakayı, tabakasında sorun olan ve görme sorunu yaşayan hastalara ameliyatla naklediyoruz. Bunun için kan veya doku uyumu aranmıyor. Nakil yapılan hastalar ise tedavi sürecinin ardından normal hayatlarına kolaylıkla dönebiliyor" şeklinde konuştu.
Kornea nakli yapılan iki hastadan birisi olan emekli Emniyet Müdürü Ömer Güneş, 1994 yılından beri görme sorunu yaşadığını ve birçok hastanede tedavi gördüğünü anlatarak, "Görme bozukluğum nedeniyle emekli olmak zorunda kaldım. Konya'da bu merkezin açıldığını duyunca geldim ve şimdi gayet sağlıklı görebiliyorum. Artık diğer insanlar gibi normal hayatımı sorunsuz yaşayabiliyorum" dedi.
Kornea nakli yapılan diğer hasta Muammer Küçükçerezci ise ameliyat sonrası hiçbir sıkıntı yaşamadığını, kendisini yeniden doğmuş gibi hissettiğini kaydetti.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA