• Konya-2 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya-Multan kardeş şehir oldu
26 Ağustos 2009 Çarşamba 16:10

Konya-Multan kardeş şehir oldu

Konya ile Pakistanın Multan şehri arasındaki kardeş şehir protokolü düzenlenen törenle imzalandı.

Konya ile Pakistan’ın Multan şehri arasındaki kardeş şehir protokolü düzenlenen törenle imzalandı. Törene; Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Multan Belediye Başkanı Faisal Ahmed Mukhtar ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen imza töreninde konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya açısından önemli bir protokole imza attıklarını belirterek, programın düzenlenmesinde katkısı bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’na teşekkür etti. Konya’da her yıl yapılan Şeb-i Arus törenlerine onbinlerce kişinin katıldığını hatırlatan Başkan Akyürek, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ve Multan Belediye Başkanı Faisal Ahmed Mukhtar’ı bu yılki törenlere davet etti.

Multan’ın da Konya gibi yaşayan tarihi bir şehir olduğunu belirten Multan Belediye Başkanı Faisal Ahmed Mukhtar, iki şehir arasındaki dostluk ilişkilerinin artmasından memnun olduklarını söyledi. Hem iki ülke, hem de iki şehir için tarihi bir gün yaşandığını belirten Mukhtar, Bakan Davutoğlu ve Başkan Akyürek’i Multan’a davet etti.

 

İKİ ÜLKE GÜÇLÜ BAĞLARLA BİRBİRİNE BAĞLI

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile Pakistan arasındaki dostluk bağlarının tarihten geldiğini vurgulayarak, her Türk’ün her Pakistanlı ile kardeş olduğunu ifade etti. İki ülke insanları arasındaki kardeşliğin şehirler arasındaki kardeşliğe dönüştüğünü kaydeden Bakan Davutoğlu, “Bugün bu tarihi bağı manevi bir bağ ile irtibatlandırıyoruz. Hazreti Mevlana ile İkbal arasındaki sevgi bağı bugün şehirlerimiz arasında yeniden inşa ediliyor. O kadar güçlü bir bağ ile şehirlerimizi birbirimize bağlıyoruz ki; hiçbir güç bunu bozamayacaktır. İki bakan olarak belediye başkanlarımıza çok önemli bir emaneti armağan ediyoruz. Bu anlaşmanın ülkelerimiz, halklarımız ve iki şehirdeki kardeşlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

TÜRK-PAKİSTAN DOSTLUĞU SONSUZA KADAR SÜRSÜN

 

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ise, iki ülkenin tarihi ve kültürel bağlarla birbirine bağlı olduğunu kaydederek, ailesinin geçmişten gelen Türkiye sevgisi olduğunu vurguladı. Konya’da bulunmaktan, Mevlana ve Şems-i Tebrizi’yi ziyaret etmekten mutlu olduğunu belirten Kureyşi, şunları söyledi: “Multan ve Konya’nın kardeş şehirler olmasını ilan eden anlaşmayı imzalamaktan mutluyum. İki şehir arasında büyük benzerlikler ver. Her ikisi de manevi özellikler taşıyan tarihi şehirler. Multan da Konya gibi köklü bir tasavvufi geleneğe sahiptir. Babam Mevlana’nın kitaplarını çok okurdu ve bana da tavsiye ederdi. Burada olmaktan çok mutluyum. Konya’yı gezerken sadece tarihi bir şehri değil, manevi derinliği olan bir şehri de gezmiş oldum. Aramızdaki bu köklü bağlar nesilleri aşan bağlardır. Konya’da gördüğüm ilgi ve kardeşlik hislerine teşekkür ediyorum. Türk-Pakistan dostluğu ebediyete kadar sürsün.”

Konuşmaların ardından Konya ile Multan arasındaki kardeş şehir protokolü Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve Multan Belediye Başkanı Faisal Ahmed Mukhtar tarafından imzalandı.

İmza töreninin ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ve beraberlerindeki heyet Mevlana Kültür Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA