• Konya14 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya mitinginin yorumları

31 Ağustos 2010 11:39

Cumartesi günü Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Konya’da ki mitinginin yansımaları sürüyor. Bizde bu mitinge hem şekil! hem de esas! açısından bir bakalım.

Böyle mitinglerde katılımcı sayısının genel havayı yansıttığını söyler, tecrübeli siyasetçiler. O gün miting alanında 25-30 bin kişi civarında katılımcı vardı. O sıcakta gölge için ara sokaklara ve ağaç altlarına geçenleri de bu sayıya ekleyebiliriz. Sayı daha da yukarılara çıkar böylece.

Bu haliyle Hükümet Meydanı’nın seçimi, miting alanının tefrişi, yoğun sıcak için düşünülmüş tüm meydanı kapsayan soğutma düzeneği, kargaşasız dağıtılan bayrak ve şapkalar, taşradan gelenler için hazırlanan kumanya ile AK Parti il teşkilatı bu mitingde sıfır hataya yakın bir iş becerdi. Özetle miting şekil itibariyle neredeyse kusursuzdu.

Mitingin esası da Başbakan Erdoğan’ın konuşmasıydı.

Son 10 gündür Başbakan Erdoğan’ın mitinglerini TV’ler izlemeye çalışıyorum. Açıkçası Başbakan Erdoğan’ın en mütebessim, en çok espri yaptığı, halkla teması en açık görünen mitinginin Konya’da olanı diye düşünüyorum. Bunu o gece yakınındakilerde fark etmiş.

Bu bağlamda Konya’nın Başbakan Erdoğan için, gerçekten ayrı bir önemi olduğu anlaşılıyor. Konuşmasının çoğunluğunda anayasa değişikliği ve dolaysıyla muhalefete yüklenen Başbakan Erdoğan’ın, hitabında ki ana unsurlardan önemli kısmı da Konya ile ilgili cümlelerdi.

Başbakan konuşmasının başında Konya’nın tüm ilçelerini selamlaması bu mitingde de sürdü. Üstelik Altınekin ve Hadim’in telaffuzlarının düzeltilmiş olması da güzel bir ayrıntıydı.

Konya’yı “Kardeşliğin, paylaşmanın, dayanışmanın özellikle merkezi, şehri Konya” diye tarif ederken şehirde yaşayanlar olarak bundan gururlanmakta mümkün, dayanışma tamam ancak, kardeşlik ve paylaşmakta bu iltifata layık mıyız diye düşünmekte mümkün. Dayanışmayla ilgili de Pakistan’a en çok yardımı gönderen yerlerden biri Konya olmasına rağmen Başbakan Erdoğan bunun daha da artmasını bekliyor. Şimdiye dek Konya’dan Pakistan’a 3 trilyon lira toplanmış. Bunun en az 10 trilyon liraya çıkması gerekiyor.

Başbakan Erdoğan’ın Konya ile ilgili söylediği en etkileyici, şehir sakinlerini mutlu edici cümleler şunlardı; Konya büyük bir şehir, Konya bir ulu şehir. Konya kudretiyle dünyayı titretmiş, adaletiyle dünyaya hükmetmiş Selçuklu'nun Başşehri. Konya, Sadrettin Konevi'nin, Şeyh Edebali'nin, Ahi Evran'ın, Şemsi Tebrizi'nin, elbette Hazreti Mevlana'nın şehri.” Kudret ve adaletin başşehri olarak anılmak bu çağda iyi geliyor insana, kim ne derse desin.  

O uzun hitabın arasında belki gözlerden kaçtı ancak Başbakan Erdoğan’ın siyaseten değil gerçek anlamda söylediği “Konya her zaman bizim yanımızda oldu, her zaman” cümleleri de hem kayıtlara geçecek, hem de Konya’nın değeri açısından unutulmaması gereken sözlerdi.

Sonrasında ki “Konya, bu değişikliğe evet diyor mu?” sorusunun aslında gereksiz olduğuna işaret ederek  “Şimdi tabii bana diyorsunuz ki, ya Sayın Başbakan, hiç de yakışıyor mu ya, yani Konya'dan başka bir şey mi bekliyorsun, böyle bir şey diyebilirsiniz. Hayır, ben istiyorum ki bu oran öyle çıksın ki gelsin yüzde 100'lere dayansın, Konya'ya bu yakışır. Konya, 1. olmaya evet mi? Maşallah, Allah nazardan saklasın sizi” Evet Konya’nın o gün miting alanında duruşu nazardan kaçacak kadar netti.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA