• Konya1 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya merkez şehir haline geliyor
17 Mayıs 2009 Pazar 14:54

'Konya merkez şehir haline geliyor'

Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiyenin çevre bölgelerdeki ülkelerde etkili olmak istediğini söyledi.
Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin çevre bölgelerdeki ülkelerde etkili olmak istediğini söyledi.
 
Cumartesi günü gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Konya’ya gelen Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi tarafından Dedeman Otel’de düzenlenen "Türkiye’nin Küresel Güç Olmasında İşadamlarının Rolü”  konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.
 
Konferansın açılışında konuşan MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Türkiye’nin krizlerle kaybettiği kayıp yılların ardından, son yıllarda yapılan yatırımlarla dünyada ön plana çıkan ülkeler arasında olduğunu ifade etti.
 
Vardan, “ Türkiye’nin ekonomide yakaladığı istikrar iç pazar kadar dış pazarda da elini güçlendirmiştir. Artık bölgesel olduğu kadar küresel sorunlara da çözüm üreten bir ülke konumuna geldik. İşadamları olarak dış pazarlardan gelen talepleri iyi değerlendirmeliyiz. Dış pazarlara göre yatırım yapmalıyız. Devletimizde dış pazara açılmak isteyen işadamlarına yardımcı olmalıdır. Artık Türk ihracatçısı her türlü pazara adapte olabilmektedir. İhracat ve ihracat kalitesindeki artış firmaların kurumsallaşmasını da arttırmıştır. O yüzden dış pazarda etkili olabilecek çalışmalara önem vermeliyiz” dedi.
 
Daha sonra kürsüye gelen Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin geçmiş yıllara göre ne kadar geliştiğini örneklerle anlatarak, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyanın Allah’ın bir nimeti olduğunu kaydetti.
 
Bakan Davutoğlu,”Türkiye ana kıtanın kalbi durumundadır. Başka ülkelerin bu coğrafyada uygulayacağı stratejiler Türkiye hesap edilemeden yapılamaz ve bu stratejilerin akışı hep Türkiye üzerinden olur. Bu coğrafya Allah’ın bize verdiği en büyük nimetlerdendir. Bu coğrafya üzerinde oturanlar diken üzerinde oturduklarını da düşünebilirler, bir hazinenin üstünde oturduklarını da düşünebilirler. Çevremizdeki bütün coğrafyalara da karşı mesuliyetlerimiz vardır. Bunun hakkını da vermeliyiz. Bu mesuliyetlerin hakkını vermek için bütün toplumun, farklı düşüncelere sahip olabiliriz, farklı kanaatleri, farkı iş ve ekonomi stratejilerini benimseyebiliriz ama hepimizin bu tarihin ve bu coğrafya'nın hakkını verme konusunda bir yerde birleşmemiz bütünleşmemiz gerekir. Onun için iş adamları bir anlamda her hangi bir stratejinin öncü güçleridir” diye konuştu.
 
Bir ülkenin ayakta kalabilmesi için ekonomisinin sağlam olması gerektiğinin altını çizen Davutoğlu, “ Türkiye’yi de dünyada ayakta tutacak tek güç ekonomidir. Barışı sağlamanın en sağlam yolu da iki ülke arasındaki karşılıklı ekonomik bağlılıktır. Ülkeler ekonomi olarak iç içe geçmişse, devlet adamları savaş kararı almış dahi olsa ekonomide rol alan aktörler bu savaşı engeller. O yüzden ekonomi çok önemlidir. Koşu ülkelerimizle toplam ticaretimiz yüzde 8 den yüzde 37’ye çıktı. Çevre bölgelerde etkili olmak istiyoruz. Çevre bölgelerde etkili olmak demek, o bölgelerin ekonomi akışlarını etkileyebilme gücüne sahip olabilmek demektir. Ülke olarak çok güçlü bir ekonomik alt yapımız var. Bütün kriz ve sorunlara rağmen girişimci ve özgün fikirlere sahip iş adamlarımız var. Ülke menfaatlerini ön planda tutan iş adamlarımız biz için en önemli güçtür. İşadamlarımızın bu gücü çok iyi kullanacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.
 
Ayrıca Ahmet Davutoğlu, Konya’nın Türkiye’de merkez bir şehir haline gelmeye başladığını belirterek, “ Konya ekonomisi Türkiye’nin ana odak ekonomilerinden biridir. Son 20 senede değişen sosyal dokuya baktığımızda Konya, Türkiye’nin en dinamik havzalarından biri haline gelmiştir. Konya gibi merkez bir şehirden çıkacak merkez işadamlarının Türkiye’de ve dünyada güzel işler yapacağına inancımız tamdır” ifadelerini kullandı.
 
Bakan Davutoğlu, ekonomik açılım yapılan bütün ülkelere Türk Hava Yolları'nın uçuş düzenleyerek işadamlarının oraya ulaşmasını sağlayacağını sözlerine ekledi.
 
Konferansın sonunda MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz tarafından Bakan Davutoğlu'na günün anısına çini tabak ve vazo hediye edildi.

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA