• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Lojistik Merkezi İstişare toplantısı yapıldı
03 Nisan 2012 Salı 12:06

Konya Lojistik Merkezi İstişare toplantısı yapıldı

Konya Lojistik Merkezi İstişare Toplantısı, Konya Gelişim Grubu tarafından gerçekleştirildi.
Konya Lojistik Merkezi İstişare Toplantısı, Konya Gelişim Grubu tarafından gerçekleştirildi.
MÜSİAD Konya Şubesi'nde düzenlenen toplantıya Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya milletvekilleri Kerim Özkul, Mustafa Kabakcı, sivil toplum kuruluşları ile yerel ve ulusal medya temsilcileri katıldı.
    
MÜSİAD Konya Şube Başkanı Aslan Korkmaz, açılışta yaptığı konuşmada, MÜSİAD Konya Şubesi olarak düzenledikleri Konya Gelişim Grubu Toplantıları'nın kendilerini çok heyecanlandırdığını ifade etti. Konya için bir şeyler yapmak isteyen herkesin Gelişim Grubu'nun üyesi olduğunu vurgulayan Korkmaz, KOP, Mavi Tünel ve Tarım Raporu konularında yapılan toplantılardan alınan neticelerin toplantıların önemini artırdığını söyledi. Korkmaz, MÜSİAD'ın lojistik köy kurulmasında taraflı tarafsız herkesten destek aldığını, Konya Lojistik Merkezi'nin Konya ekonomisine çok büyük katkı sağlayacağını dile getirdi.
Program daha sonra MÜSİAD Konya Şubesi Gelişim Grubu Başkanı Lütfi Şimşek'in moderatörlüğünde devam etti.
    
Programda Karayolları 3. Bölge Müdürü Mahmut Yıldız, TCDD Yük Dairesi Başkanı İbrahim Çelik ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şenol Aydın tarafından lojistik merkezle ilgili sunumlar yaptı.  Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise Konya-Karaman-Taşucu hattıyla ilgili bir sunum yaptı. Doğan, Türkiye'nin Çin'den sonra en yüksek büyüme hızına erişmiş bir ülke olduğunu, 2011'de Türkiye'nin yüzde 8,5 oranında büyüdüğünü belirtti.
    
2023 hedefleri düşünüldüğünde yakalanan rakamların çok önemli olduğunu vurgulayan Doğan, yapılan konuşmalarda genelde Konya üzerinden konuşulduğunu, kendisinin dünya genelinden bahsetmek istediğini aktardı. Yapılan olumlu çalışmalar nedeniyle Konya Gelişim Grubu'nu kutlayan Doğan, şunları kaydetti:
  
   ''Bu toplantı ekonomik anlamda bölgemizin gelişmesini sağlayan bir toplantı. Konuşmacılar lojistikle ilgili sadece karayolu ve demiryolundan bahsetti. Halbuki dünya ticaretine entegre olmak istiyorsak denizyolunu da konuşmamız gerekiyor. Ben bu konuda Konya'nın avantajlı olduğunu dile getirmek istiyorum. Mersin Limanı her yıl bir kaç kat daha fazla yük alımı ile karşı karşıya. Ancak Taşucu Limanı ise tam donanımlı olmasa da daha düşük kapasite ile kullanılıyor. Konya için Mersin limanı bir hayli uzak kalıyor. Oysa ki Taşucu Limanı bize yakın ve bizim için daha az maliyetli olabilir.'' Doğan, Konya'yı bir sanayi şehrine dönüştürmek için Konya'nın mutlaka Taşucu Limanı'na ihtiyacı olduğunu dile getirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA