• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya ile Ankara kendiliğinden birleşecek
01 Mayıs 2011 Pazar 12:44

Konya ile Ankara kendiliğinden birleşecek

Ak Parti Konya 1. Sıra milletvekili adayı ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu seçim çalışmaları için geldiği Konyada bu sabah basın mensupları ile kahvaltı yaptı.

Ak Parti Konya 1. Sıra milletvekili adayı ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu seçim çalışmaları için geldiği Konyada bu sabah basın mensupları ile kahvaltı yaptı.

Ak Parti Konya 1. Sıra milletvekili adayı ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu seçim çalışmaları için geldiği Konya’da bu sabah basın mensupları ile kahvaltı yaptı.

Türkiye, Dünya ve Konya ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Davutoğlu son 8 yılda son 150-200 yılın en önemli gelişmelerinin yaşandığını ve dünya ekonomisinin, dünya siyasetinin yeniden yapılandığını söyledi.

Türkiye’nin dünyadaki tüm gelişmelerin merkezinde olduğunun altını çizen Davutoğlu “Dünyanın gündeminde 10 konu varsa 9’u Türkiye’yi ilgilendiriyor. Başkaları karar alsın biz de kabullenelim demek bize yakışmaz. Gelişmeleri doğru okuyup ülkemizi geleceğe hazırlıyoruz” dedi.

“3 tür siyasi yönetim vardır; birincisi siyaseti anlamaya çalışan değişimi yönlendirenler, ikincisi değişimi idare etmek yerine zaman kazanmaya çalışan arkadan gelenler, üçüncüsü ise değişime karşı çıkanlardır. Arkadan gelenler zaman kazandık zannediyorlar ama yanılıyorlar ve hemen tasfiye oluyorlar”

Türkiye’yi yeniden inşa etmeye çalıştıklarını ve en önemli illerden birinin Konya olduğunu söyleyen Davutoğlu “Bütün şehirlerin üzerine düşen görevi yerine getirmesi lazım. Yeniden inşa sürecinde en önemli il Konya’dır. Zaten Konya’nın anlamı çok fazla, tarihi bir anlamı var Selçuklu devletine başkentlik yapmış bir şehir, burası boş bir yer değil burada medeniyet kuruldu” dedi ve herkesin kendisini Konyalı akdettiğini, Konya’nın merkez olmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

ULUSLAR ARASI KÜLTÜR MERKEZİ

“Konya 11-14. Asırlarda büyük bir medeniyetin doğuşuna merkezlik yapmıştır ve hiçbir zaman öneminden birşey kaybetmemiştir amacımız Konya’yı uluslar arası kültür merkezi yapmak” diyen Davutoğlu sadece Konya merkezinin değil ilçelerinin de gerektiği öneme kavuşacağını  söyledi.

KONYA İLE ANKARA KENDİLİĞİNDEN BİRLEŞECEK
 
Konya’nın Coğrafi olarak İç Anadolu’nun kalbi olduğunu ve çevre illerle daha sıkı bağlar kurulması gerektiğini söyleyen Davutoğlu hızlı tren sayesinde Konya-Ankara arası bağların kuvvetleneceğini ve yakın zamanda Konya ile Ankara’nın doğal yollarla birleşeceğini söyleyen Davutoğlu uluslar arası organizasyonları, siyasi toplantılarının Konya’da gerçekleştirilmesinin yakın olduğunu Konya’yı ikinci İstanbul yapmaya kararlı olduklarını sözlerine ekledi.

Konya’nın Antalya’nın turizm potansiyelini Mersin’in limanını Kayseri’nin sanayisini daha iyi değerlendirmesi gerektiğini, Konya’nın merkez şehir haline gelmesi için ulaşım problemlerinin ortadan kaldırmaya çalıştıklarını söyleyen Davutoğlu “ İstanbul ve Ankara birer merkez, bu iki şehri birbirine bağlamak için hızlı tren çalışmaları yaptık, mutlaka arada duraklar olacaktır gelişmiş-gelişmeye açık kentlerimiz var. Konya İstanbul ve Ankara’nın mevki olarak arasında değil ve biz buraya da hızlı tren getirdik çünkü Konya’nın önemini biliyoruz” dedi.

TAHIL AMBARI KONYA
Konuşması sırasında maziye küçük bir dönüş yapan Davutoğlu doğduğu yer Taşkent’teki bahçelerin eskiden çok verimli çok çeşitli ürünler verdiğini şimdi bu ürün çeşitliliğinin kalmadığını bu durumdan duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve “Benim öğrenim yıllarımda hep Konya’dan ‘Tahıl Ambarı’ diye bahsedilirdi Konya Ovası bir çok ülkeden daha büyük bir alana sahiptir Konya’da tarım ve hayvancılığı tekrar geliştirmeye yönelik yeni projelerimiz olacak. Mavi Tünel’in amacı da buydu, kaybolan türler Konya’da tekrar hayat bulacak” dedi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA