• Konya28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya İl Hıfzıssıhha Kurulu açıkladı: 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için karar!
22 Mayıs 2020 Cuma 00:57

Konya İl Hıfzıssıhha Kurulu açıkladı: 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için karar!

Konya İl Hıfzıssıhha Kurulu 65 yaş ve üzeri vatandaşların seyahatlerine ilişkin alınan kararları açıkladı. Kararlarda ayrıca hafta sonu yapılacak duruşmalarda avukatların yasaktan muaf olacağı belirtildi.

İl Hıfzıssıhha Kurulunun 21.05.2020 tarih ve 48 sayılı kararı şöyle:
    
Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir. 


Alınan tedbirler kapsamında, risk grubunda yer alan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımızın sağlığını korumak amacıyla ilgi İçişleri Bakanlığının İlgi a) Genelgeleri ile sokağa çıkma ve ikametten ayrılma kısıtlaması getirilmiş, 22.03.2020 tarihinden itibaren vatandaşlarımız tarafından söz konusu yasağa 60 gün boyunca son derece sabırlı bir biçimde riayet edilmiş ve bu sayede salgınla mücadelede önemli bir mesafe kat edilmiştir. 


Gelinen aşamada virüsün yayılma ve bulaşma hızının azalması, vaka artış hızının düşüşe geçmesi ve havaların ısınması nedeniyle uzun bir süredir sokağa çıkma ve ikametten ayrılma kısıtlamasına tabi olan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımıza Bilim Kurulunun önerisi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda 21.05.2020 tarihinden itibaren en az bir ay boyunca dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidiş izni verilmiştir.

İçişleri Bakanlığının İlgi b). 20.05.2020 tarih ve E.8206 sayılı Genelgelerine istinaden; İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca aşağıdaki tedbirlerin alınması gerekmektedir.

     Bu kapsamda;  
1-     22.03.2020 tarih ve 5762 sayılı Genelge ile sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız (son üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebilecektir. 
2-     65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecektir.

3-     65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız Seyahat İzin Belgesi almak üzere; elektronik ortamda e-devlet, İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi ve Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden 21.05.2020 Perşembe günü, saat 09.00’dan itibaren talepte bulunabileceklerdir. 
4-     Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin; Covid-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanacaktır. 
5-     Vatandaşlarımızın belge almak için herhangi bir sağlık kuruluşuna ya da Valilik/Kaymakamlıklara gitmelerine gerek bulunmamaktadır. Seyahat İzin Belgesi başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacaktır. 
6-     İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup ayrıca e-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecektir. 
7-     Düzenlenen “Seyahat İzin Belgesi” tek yön geçerli olacak ve seyahat izin belgesi olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın en az 30 gün boyunca gittikleri yerleşim yerinde kalmaları esas olacaktır. (65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde refakat eden kişiler 72 saat içinde geri dönebileceklerdir.) 
8-     İzin belgesi kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecektir. Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacaktır. 
9-     65 yaş ve üzeri olan vatandaşlarımız gidecekleri yerlerde de İçişleri Bakanlığının İlgi a) 22.03.2020 tarih ve 5762 sayılı Genelgeleri kapsamında sokağa çıkma kısıtlamalarına tabi olacaklardır.

Seyahat izin belgesi alan ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edecek olan vatandaşlarımızın otogarlarda oluşturabileceği yoğunluk göz önüne alınarak toplu ulaşımlarına ilişkin tedbirlerin planlanmasına, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmamasına,

Ayrıca; İçişleri Bakanlığının 19.05.2020 tarihli ve 8184 sayılı Genelgelerine istinaden alınan İl Hıfzıssıhha Kurulunun 2020/47 sayılı  kararlarına ek olarak İçişleri Bakanlığının talimatları ile aşağıda belirtilen kararlar alınmıştır. (Madde-10-11)

10-    İl genelinde unlu mamül üreticileri kapsamında bulunan “yufkacılara” da Ramazan Bayramı Arifesi 23 Mayıs 2020 Cumartesi günü 10:00-17:00 saatleri arasında faaliyet izni verilmesine,
11-    İl genelinde Ramazan Bayramı ve arifesinde yani 23,24,25 ve 26 Mayıs 2020 tarihlerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan günlerde CMK'ya göre Barolar tarafından görevlendirilen veya ifade ve duruşma için çağrılan avukatların sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulmalarına,

Yukarıda alınan kararlara uymayan vatandaşlarımıza Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Diş Tedavisinde Gelinen Son Nokta
  • Hiç gitmediği İstanbul'dan hatalı park cezası geldi
  • Kademeli umre dönemi başlıyor
  • Çumra'da musluklardan memba suyu akıyor
  • Einvestment Fonu ile 2020'de Yatırım İçin Güvenli Sektörler

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA