• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya İl Genel Meclisinde yeni komisyon
05 Nisan 2010 Pazartesi 16:52

Konya İl Genel Meclisi'nde yeni komisyon

İl Genel Meclisi, Nisan ayı ilk birleşiminde 5 maddeyi görüşerek karara bağladı.
İl Genel Meclisi, Nisan ayı ilk birleşiminde 5 maddeyi görüşerek karara bağladı. Gündemin en önemli konusu ise Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu’nun görüşülmesi oldu.
 
Konya İl Genel Meclisi 20. Seçim Döneminin 2. Çalışma Dönemi 14. Toplantısına dün başladı. Açılış ve yoklama ile başlayan toplantıda konuşan İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, Nisan ayı toplantılarının ilk birleşimde alınacak kararların, Meclis’e ve Konya’ya hayırlı olmasını temenni etti. Toplantıların ilk gününe damgayı İçişleri Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Dairesi Başkanlığı’nın genelgesi ile kurulması gündeme gelen Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu damgasını vurdu.
 
İkinci yılına Nisan ayının ilk toplantısıyla başlayan Meclis’in, önümüzdeki bir yıl boyunca da yatırım planı ve bütçe çalışmalarıyla 31 ilçenin bütün kasaba ve köylerinde hizmet açığının önemli ölçüde kapanması için çalışmalarına devam edeceğini dile getiren Selvi, “Bütün arkadaşlarımızın azami takibi bu yıl da devam edecektir. Meclis üyelerimizin, şehrimiz için önemli kararları almayı sürdürerek, örnek Meclis olmaya devam edeceğine inancımız sonsuzdur. Bütün arkadaşlarımızın aldığı görev ve sorumluluklarından dolayı kendilerine teşekkür ediyor, bundan sonra da gayretlerinin devam edeceğine inanıyorum. Vatandaşlarımız Meclisimizi izlesinler. İnşallah alınan kararlar uygulamaya konacaktır” dedi.
 
Gündemin ikinci maddesinde köylere götürülen hizmetlere yönelik raporu, Köye Yönelik Proje Değerlendirme ve Destekleme Komisyonu adına Mustafa Özkan okudu. Özkan, Akşehir, Doğanhisar, Ilgın, Sarayönü, Kadınhanı ilçe ve köylerine yapılan yatırım ve çalışmaları Meclis üyelerine aktardı. Raporun okunmasının ardından ilgili ilçelerin meclis üyeleri, çalışmalar ile ilgili görüş bildirdi.
 
Gündemin üçüncü maddesinde içme suyu ihtiyacı nedeniyle 7 adet ünitenin 2010 yılı sondaj programına alınması ile ilgili makamdan gelen teklif okundu. Teklifte Ilgın, Karatay Divanlar grubu, Karapınar Oymalı, Kulu Kırkkuyu, Seydişehir Kavak, Tuzlukçu Koraşçı Selevir mahallesindeki içme suyu sondaj çalışmalarının başlaması görüşüldü. Belirlenen köylerde içme suyuna yönelik sondaj yapılması için yapılan oylamada karar, oy birliğiyle kabul edildi.
Gündemin dördüncü maddesinde İl Genel Meclisi’nin 2009 yılı performans programına alınan, ancak yapılamayan 100 kilometrelik malzemeli bakım ve yapım işinin 2010 yılı performans programına alınmasına yönelik makamdan gelen yazı okundu. Çumra, Güneysınır, Ilgın, Selçuklu İlçesi Tepeköy, Kadınhanı, Hüyük, Cihanbeyli, Derbent, Emirgazi, Hadim ve Karatay ilçe, köy ve yayla yollarının stabilize kaplama yapım işinin yapılması için temel malzeme temini ve onarım ile yolların standartlara getirilmesi, malzemeli bakımın 2010 çalışma programına alınması teklif edildi. Söz konusu yolların malzemeli bakım çalışmalarının 2010 yılı performans programına alınması için yapılan oylamada da teklif oy birliğiyle kabul edildi.
 
Nisan ayının ilk birleşiminin son maddesinde, İçişleri Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Daire Başkanlığı’nın genelgesi kapsamında Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu’nun kurulması ile ilgili makamdan gelen teklif okundu. Kadınların ve kız çocuklarının insan haklarının konu edildiği teklif, oy birliği ile kabul edildi.
 
İl Genel Meclisi Nisan ayı oturumunun ikinci birleşimini bugün saat 10.00’da gerçekleştirecek.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA