• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya İl Genel Meclisi toplandı
03 Nisan 2012 Salı 15:28

Konya İl Genel Meclisi toplandı

Konya İl Genel Meclisi Nisan ayı toplantılarında, sanayilerin arsa sorunu ve sanayilerdeki çarpık yapılaşmayı ele aldı.
Konya İl Genel Meclisi Nisan ayı toplantılarında, sanayilerin arsa sorunu ve sanayilerdeki çarpık yapılaşmayı ele aldı. Nisan toplantılarının ikinci birleşiminde gündem dışı söz alan İl Genel Meclisi Üyesi Erol Küçükbakırcı, Konya sanayisinin ivme kazanması için bu sorunların çözülmesi gerektiğini vurguladı.
Konya İl Genel Meclisi, ihtisas komisyonlarının raporlarının görüşülmeye devam ettiği toplantılarında, sanayilerin sorunlarını da gündemine taşıdı. İl Genel Meclisi Karatay Üyesi Küçükbakırcı, gündem dışı söz alarak, organize sanayi bölgeleri, Büsan Sanayi ve diğer sanayi bölgelerindeki sorunlar hakkında Meclis üyelerini bilgilendirdi. Özellikle Organize ve Büsan sanayilerinde görülen çarpık yapılaşmanın ülke ekonomisine önemli katma değer sağlayan Konya’ya yakışmadığına dikkat çeken Küçükbakırcı, “Sanayi bölgelerindeki arsalar spekülatörlerin elinde. Bu arsalar fahiş fiyatlardan yatırımcıya sunulduğu için Konya yatırım alamıyor. Bu nedenle Hazine arazilerinin bir an önce Konya sanayisine kazandırılması gerekir. Öte yandan eski ve küçük sanayilerden vazgeçmek lazım. Sanayilerdeki eski görünümden kurtulmalıyız. Yeni ve modern sanayi bölgeleri inşa ederek, her sektör için ayrı ayrı organize sanayiler kurmalıyız. Konya’da 4 milyon m2’lik sanayi arsasına 1500-2000 civarında müracaat var. Spekülatörlerin elindeki mevcut arsalar hem pahalı, hem de yetersiz kalıyor. Milyonlarca metrekare arsa varken yatırımcı sıkıntı çekiyor. Konunun tek çözümü ise Hazine arsaları” dedi.
Sanayilerdeki çarpık bölgelerin entegre hale getirilmesi konusunun gündemde olduğunu hatırlatan Konya İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, Küçükbakırcı’nın konuşmasının, sözlü önerge olarak gündeme alınmasını teklif etti. Selvi, oybirliğiyle sözlü önerge olarak kabul edilen ve Sanayi ve Ticaret Komisyonu’na havale edilen konu ile ilgili Sanayi Odası ve Ticaret Odası başkanlarını bilgi vermek üzere Meclis’e davet edeceklerini kaydetti.
Selvi, “Biliyorsunuz, 4 milyon m2’lik bir alanı organize sanayine devretmiştik. Bununla ilgili hayallerimiz vardı. Meclis olarak, ilgili kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerle birlikte üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Sözlü önerge olarak kayıtlarımıza geçen konu, Konya’daki sanayinin belli bir düzen dahilinde planlanması ve sanayideki dağınıklığın giderilmesinde etkili olacaktır. Açıklamayı bu anlamda faydalı görüyor ve konuyu gündeme getiren Karatay Meclis Üyemiz Erol Küçükbakırcı’ya teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Toplantıda daha sonra Basın ve Halkla İlişkiler Komisyonu ile Afet ve Acil Durum Komisyonunun raporları görüşüldü. Konya İl Genel Meclisi, Nisan ayı toplantılarının 3. birleşimini 04 Nisan 2012 Çarşamba günü saat 09.00’da yapacak.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA