• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya için ortak karar
04 Nisan 2009 Cumartesi 12:54

Konya için ortak karar

MÜSİAD Konya Şubesi Cuma toplantılarında bu hafta 29 mart yerel seçim sonuçları masaya yatırıldı.
MÜSİAD Konya Şubesi Cuma toplantılarında bu hafta 29 mart yerel seçim sonuçları masaya yatırıldı. Konyalı yerel gazetecilerin konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, Yeni Şafak Gazetesi Orta Anadolu Bölge Müdürü Lokman Koyuncuoğlu, Merhaba Gazetesi sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Arslan, Kontv Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Bay ve Konya Postası Gazetesi sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Ömer Kara yerel seçim sonuçlarını değerlendirdi.
 
Konferansın yöneticiliğini de yapan Yeni Şafak Gazetesi Bölge MüdürüLokman Koyuncuoğlu, sonuçlanmış olan seçimin ülkemiz ve Konya’mız için hayırlı olmasını dileyerek; “ülkemiz halk iradesini ortaya koyarak bir yerel seçimi daha atlatmıştır. Bu seçimden ders almak isteyenler için önemli mesajlar vardır” dedi.
Koyuncuoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu seçimlerde görülmüştür ki halkımız bir seçimde hangi partiye nasıl bir mesaj vermek istiyorsa bunu çok iyi yapmış bu tavrını sandığa yansıtmıştır. Bir kez daha görülmüştür ki halk kendi hür iradesi ile istediği zaman istediği partiye destek verip, istediği zaman desteğini geri çekmektedir. Konya şehir merkezinde hem belediye başkanlığında hem de il genel meclisinde Türkiye ortalamasının çok üzerinde merkezi hükümete destek verilmiştir. Örneğin; Ak parti; Türkiye geneli belediye başkanlıklarından %40 oy alırken Konya’da bu %67 olmuş, Ak parti il genel Meclisinde Türkiye geneli; % 38,5 iken bu rakam nerdeyse iki kat farkla Konya’da % 71’e ulaşmıştır. Bu tablodan çıkarılacak önemli sonuç; Konya, Türkiye’den çok farklı olarak Ak Parti’ye açık verdiği desteğin karşılığını mutlaka almalıdır. Bununla ilgili de Konya ortak hareket ederek hükümette temsil problemini çözmelidir.”
 
Ak Parti hükümet dönemleri ile Adnan Menderes, Turgut Özal ve Süleyman Demirel hükümet dönemleri arasında büyük benzerlikler olduğunun altını çizen Mustafa Arslan ise, Ak Parti’nin seçimlerde aldığı oy oranlarının o dönemlerde benzerlik gösterdiğini ifade etti.
Başbakan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan itibaren başlattığı ekip çalışmasını, bu seçimlerde tek kişiye indirgeyerek yürüttüğüne vurgu yapan Mustafa Arslan, “ Bu seçimlerde MHP ve CHP atağa geçiren Başbakan Erdoğan’ın mitinglerdeki agresif tavırlarıdır. Bu tavırlar seçmen üzerinde olumsuz bir etki yaratmıştır. Seçmen Ak Parti ile Saadet Partisi arsında da çok fark görmüyor. Bu seçimler bunu da göstermiştir. Ak Parti bugün avantajlı gibi görünse de yarın dezavantaja düşebilir. Taşrada Ak Parti’nin aldığı belediyeler hovardaca harcandı. Konya merkezde ise Ak Parti ciddi bir oy aldı. Bu oy oranı, Konya’ya temsil hakkı kazandıracak mı? Sorusunun yanıtını da zamanla göreceğiz” diye konuştu.
 
Kontv Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Bay da Ak Parti oylarının düşüş nedeni olarak, yaşanan ekonomik krize ve Ak Parti’nin seçime mağdur olarak girmemesine bağladı.
Nurettin Bay, “ Ak Parti’nin kaybettiği oylar, Ak Parti düşüncesine yakın partilere gitmiştir. Genel anlamıyla iktidar partisi yıpranıyor. Bu dünyanın her yerinde böyledir. İktidar partileri yıpranır. Keşke anayasamızda bir değişiklik olsa da iktidar partileri en fazla iki dönem bu görevi yürütseler. Hiç değilse yıpranmadan görevi bırakmış olurlar. Seçimlere giren parti sayısı da azaltılmalı. Görüşleri birbirine yakın partiler birleşerek siyasi hayatlarına devam etmeli. Bu seçimlerde Başbakan Deniz Baykal’ın oyununa gelerek, seçim üslubunu uygun olmayan şekilde kullanmıştır. Başbakan icraatlardan çok şahıslar üzerinde durmuştur. Buda seçmenin hoşuna gitmemiştir. Ak Parti bu seçimlerde aday seçimlerinde büyük yanlışlar yaptı ve iyi organize olmadı. Konya sonuçları ise beni şaşırtmadı. Ak Parti’nin Konya seçim beyannamelerinde ki projelerin hayata geçmesi için elimizden geleni yapmalıyız ve bu projelerin takipçisi olmalıyız” şeklinde konuştu.
 
Seçimlerden sonra partilerin yanlışları ve doğrularını iyi değerlendirmeleri gerektiğinin altını çize Ömer Kara ise, Ak Parti’nin bu seçimlerden sonra durağan bir döneme girdiğini kaydetti.
 
Kara, “ Ak Parti’nin oy kaybediş nedenleri olarak, aday belirlemedeki yanlışlar ve taraflı davranmalar, Başbakan’ın meydanlardaki sert konuşmaları, seçimin yerel seçim olmasına rağmen genel seçim havasında geçmesi. Ak Parti afişlerinde adaylar yerine Başbakan’ın ön plana çıkması gibi nedenleri sayabiliriz. Konya ise, Ak Parti’nin merkez ilçelerdeki söylemlerinde “Büyükşehir ile ilçeler el ele çalışacak” söylemi seçmen üzerinde olum etki yaratmıştır. Konya halkı olarak şehrimizi ve Tahir Akyürek’i marka yapmamız gerek. Çünkü Tahir Akyürek Konya’nın Ankara’daki temsilcisi oldu. Başbakan Konya için bir karar alacaksa bundan sonra ilk Akyürek’e danışacağını düşünüyorum. Umut ediyorum ki Konya’ya bir temsil hakkı verilerek, Konya’nın sesi Türkiye’de rahatça duyulacak. Konyalı seçmen aslında iyi bir mesaj verdi. Taşra belediye seçimlerinde oyları başka partiye vermesine rağmen, İl Genel Meclis oylarını Ak Parti’ye verdi. Bu da vatandaşın tek partili hükümetten memnun olduğunu gösteriyor” ifadelerine yer verdi. 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA