• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya için mavi zafer
02 Kasım 2011 Çarşamba 16:23

Konya için mavi zafer

Tüm dünyanın en stratejik konularından olan suyun tasarruflu kullanımına dikkat çekmek üzere Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Mavi Bayrak uygulaması, su bilincini

Tüm dünyanın en stratejik konularından olan suyun tasarruflu kullanımına dikkat çekmek üzere Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Mavi Bayrak uygulaması, su bilincinin oluşturulmasına büyük katkı sağlıyor.

KOSKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, kaçak kuyular, tarımda uygulanan yanlış sulama teknikleri ve bilinçsiz tüketilen su kullanımları neticesinde her yıl yeraltı su seviyesinin önemli ölçüde düştüğü belirtilerek, Konya şehir merkezinde içme-kullanma ve endüstri su ihtiyacının yüzde 80’inin yeraltı su kaynaklarından karşılandığı hatırlatıldı.

Yeraltı su seviyesindeki bu düşüşün önlenmesi ve havzanın korunması için KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından suyun bilinçli kullanılmasına yönelik eğitim faaliyetleri yapıldığı kaydedilen açıklamada, şehirde yaşayan insanlara suyun akılcı kullanımını özendirmek ve tasarruflu su tüketimini toplumun her kesimine yaymak amacıyla 2007 yılında çalışmaların başlatıldığı ifade edildi.

13 OKULA MAVİ BAYRAK VERİLDİ

Bu kapsamda İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte okullarda öğrencilere su tasarrufu konusunda bilinçlendirme eğitimlerinin yapılmasına karar verildiği belirtilen açıklamada, “Bu konuda yapılacak çalışmaların bir proje çerçevesinde yürütülmesi uygun görülmüş ve Mavi Bayrak Projesi ortaya konmuştur. Bu proje çerçevesinde şimdiye kadar 13 okula su tasarrufu konusundaki çalışmalarından dolayı Mavi Bayrak verilmiştir” denildi.

MAVİ BAYRAK TESCİLLENDİ

Su tasarrufu konusunda başarının simgesi olan “Mavi Bayrak”ın tescili için Türk Patent Enstitüsü’ne müracaat edildiği ve tescilin olumlu sonuçlandığı vurgulanan açıklamada, Türkiye’de uygulaması tek olan su tasarrufu konusunda bilinçlendirme çalışmalarında yer alan “Mavi Bayrak”ın artık Konya ve Türkiye için bir marka haline geldiği açıklandı.

 

 

 

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA