• Konya-4 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Konya her zaman rehber olur

10 Nisan 2012 16:35
Geçtiğimiz pazartesi günü başlamıştı Konya’nın tempolu gündemi. Konya Lojistik Merkez istişare toplantısı o gece MÜSİAD Konya Şubesinde yapıldı. Çok detaya girmeden şunu söylemeliyiz; Konya’nın problemlerini dert edinen çok önemli bir kitle oradaydı. Lojistik Merkez’de Konya önemli bir mesafe aldı. Lojistik Merkez’de MÜSİAD pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da lokomotif görevi görüyor.        
Perşembe günü ise yeni teşvik paketi açıklandı. Önceki teşvik paketinde 3. bölgede yer alan Konya bu teşvik paketinde 2. bölgede yer aldı. Konya açısından bu konu çok daha uzun yazılmalı ancak biz ilk göze çarpan konuları dile getirelim.
Konya’nın ihracat ve sanayi gelişmişlik konusunda rekabet ettiği üç il, Gaziantep, Mersin ve Manisa üçüncü bölgede yer alıyor. Bu üç il ihracat rakamlarında Konya’nın üzerinde.Hal böyleyken bu şehirler 3, Konya 2. bölgede.
Diğer taraftan Organize Sanayi Bölgelerine (OSB) yatırımda bir alt bölge esas alınacağı için, Konya OSB yatırımı için 3. bölge statüsünde değerlendirilecek. Yeni teşvik paketinde, 3. ve 4. bölge arasında çok büyük fark yok.
Başka bir konuda Konya’nın geniş coğrafi alanının tek merkez gibi algılanmış olması. Konya’nın şehir merkezi gelişmişliği ile kırsalı arasında çok büyük farklar var. Bu değerlendirmede Türkiye’de en çok yanılgı Konya için oluyor. Şehir merkezinde de kırsalında da nerdeyse birer milyon insan yaşayan Konya’nın, sadece merkezi esas alınarak değerlendirme yapılmaması gerekiyordu.
Konya kamuoyu da ilk tepkiyi bu konuda verdi. Bu ölçüm hangi kritere göre yapıldı ki, Konya 2. bölgede yer aldı. Sanırım Konya’nın sadece Selçuklu'dan ibaret olmadığını, Taşkent, Hadim, Çeltik, Hüyük gibi ilçelerinin de varlığını, bu ilçelerin gelir düzeyinin Türkiye ortalamasının çok altında olduğunu DPT’ye hatırlatmak gerekecek. Aksi halde Konya’nın merkez gelişmişliği ile taşra geri kalmışlığı farkı her geçen gün artacak.
Yeni teşvik kanunu yasalaşmadan müdahale etmek gerekiyorsa, bunu yapması gereken en önemli il Konya olmalı.
Her şeye rağmen, stratejik yatırıma her bölgede aynı teşvik verileceği için, Konya’nın çok önce dile getirdiği cari açık veren kalemlere yatırım yapma performansını ivedilikle hayata geçirmesi gerekir.
Cumartesi günü ise Konya’da, Ak Parti İl Başkanlığı 4. olağan genel kurulu gündemi vardı. Tabiî ki, konu sadece seçim değil, Başbakan R.Tayyip Erdoğan ve önemli bakanların Konya’ya gelmesiydi.
Aslına bakarsanız bir gün önce yengesi vefat eden Başbakan Erdoğan’ın, yine de Konya’ya gelmesi önemli. Bu konuda, Çin gezisine de katılan Başbakan'a yakın bir gazeteci büyüğümüz, Konya’ya gelme ihtimallerin azaldığını direk İstanbul’dan uçabileceklerini söylemişti.
Konya, Başbakan Erdoğan için bu anlamda önemli. 300 kişilik uçak önce İstanbul’dan Türkiye’ye yön veren 60 gazeteciyi alıyor, sonra 200 kişilik işadamı heyetini de Ankara’dan alıyor, en sonunda akşam 18.00’de Konya’ya ulaşıyorlar. Ve Çin’e Konya’dan uçuyorlar.
Başbakan Erdoğan’ın Konya İl Kongresinde yaptığı konuşma ortada. Yine çok etkileyici, yine Konya’yı gururlandıran ve onurlandıran bir içerik var. Konya’nın alimlerini rehber edindik söylemi, yola birlikte çıktık ifadesi, gönül okşayan cümleler.
Selçuklu Belediyesi Bina açılışındaki konuşması ve sevinci de önemli Başbakan Erdoğan’ın. Sanırım, Türkiye’deki tüm belediyeler böyle özgün ve estetik harikası bir binaya kavuşsunlar diye temenni etmiştir. Başkan Uğur İbrahim Altay’ın gururu gerçekten tüm Selçuklunun gurudur.
Akşam heyet Çin’e uçmadan havaalanındayız. Türkiye ve Konya’nın en önemli isimleri orada. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile orada ayaküstü görüşüyoruz. “Anadolu Jet Konya’ya uçmuyor artık” diyorum, “Doldurmuyorsunuzdur” diyor. "Biz doldurduk ama onlar daha karlı uçuşları tercih ettiler diyorum", bir şey demiyor. Yeni apronla ilgili ise daha büyütülmesi ve eski apronla birleştirilmesi için genel müdüre orada talimat veriyor. Sonra da burayı görmesek, haberimiz olmayacaktı, diyor.
Üç yüz kişilik heyet Konya’dan Çin’e havalandıklarında, Urumçi hasretle onları bekliyordu.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Akşehir'de trafik kazası: 1 yaralı
  • Konya'da trafik kazası: 9 yaralı
  • Kızılay, Yunak'ta 113 ünite kan topladı
  • Konya’da işçi otobüsü tıra çarptı: 5 yaralı
  • Karla mücadele çalışmalarına devam ediyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA