• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya, her alanda güçlü bir şehirdir
03 Kasım 2010 Çarşamba 10:37

'Konya, her alanda güçlü bir şehirdir'

'Gelişen Kentler Zirvesi'nin ikinci oturumunda 'Konyanın Yeni Vizyonu ve Yatırım Fırsatları konuşuldu. Oturumda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, dünyada Konya ve Mevlana kadar birbiriyle...
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya BüyükşehirBelediyesi ile Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafındandüzenlenen “Gelişen Kentler Zirvesi”nin ikinci oturumuna konuşmacıolarak katıldı.
 


Toplantıda, “Konya’nın Yeni Vizyonu ve Yatırım Fırsatları” konusununişlendiği ikinci oturumun başkanlığını GYODER Yönetim Kurulu BaşkanıTurgay Tanes yaptı. Oturuma konuşmacı olarak Konya Büyükşehir BelediyeBaşkanı Tahir Akyürek ile birlikte Şehir Plancısı A. Faruk Göksu,Ekonomi Strateji Danışmanlık Hizmetleri Başkanı Dr. Can Fuat Gürlesel veAtlas Proje Başkanı Tavit Köletavitoğlu katıldı.


Oturumda ilk olarak Dr. Can Fuat Gürlesel, Konya için hazırladığı “KonyaGayrimenkul Sektörü Değerlendirme ve Öngörüler 2015” isimli araştırmaraporunu paylaştı.


Şehir Plancısı A. Faruk Göksu, Konya’nın da içinde bulunduğu Anadolu’dangelişen 8 şehri G8’ler olarak adlandırdıklarını belirterek, buşehirlerin kendi aralarında ittifaklar kurarak birikim vepotansiyellerini geliştirmeleri gerektiğini vurguladı.


ŞEHİRLERİN YENİDEN DOĞUŞU 
Atlas Proje Başkanı Tavit Köletavitoğlu, şehirleri geliştirmenin, şehirüzerinde planlama disiplini ile mümkün olacağını dile getirerek, bununda imar planları ile yapılabileceğini söyledi. Kentsel Rönesans dadenilen şehirlerin yeniden doğuşuna dikkat çeken Köletavitoğlu,Konya’nın uzun vadede lider bir şehir olmak için dönüşümünü buna uygunşekilde yapması gerektiğini ifade etti.

ANADOLU’NUN GELECEĞİNİ OLUŞTURUYORUZ


Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, tarihteki birçokşehrin günümüzde var olmadığını hatırlatarak, Konya gibi şehirlerinAnadolu’nun geleceğini oluşturduğunu söyledi. 
Konya’nın dünyaya sunduğu mesajın, Mevlana ile bütünleşen sevgi ve barışkenti mesajı olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, “Her insan için sevgi vebarışın bir anlamı vardır. Konya’nın tüm dünyada Hazreti Mevlanaismiyle tanındığını görüyoruz. Yeryüzündeki en önemli kültürel mirasımızMevlana’dır. Dünyada Konya ve Mevlana kadar birbiriyle bütünleşen şehirsayısı çok azdır” dedi.

Konya’nın en önemli özelliğinin çeşitliliği ve her alanda güçlü birşehir olması olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, tarihten gelen özelliğinedeniyle de Konya’nın tek bir kalıba konulamayacağını ifade etti.


Konya’nın tarım, sanayi, eğitim, kültür, ulaşım alanındaki fırsatlarınıanlatan Başkan Akyürek, Konya’nın 2023 yılında dünyanın sayılışehirlerinden biri olması için çalıştıklarını da sözlerine ekledi. 
Zirvenin ikinci günü, “Yatırımcı Gözüyle Gelişen Kentler: Konya”oturumu, gala resepsiyonu ve sema gösterisi ile sona erdi. Zirve,Büyükşehir Belediyesi’nin yatırım alanlarında yapılacak teknik gezi veSille gezisi ile sona erecek
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Yolcu otobüsü devrildi: 3 ölü, 20 yaralı
  • Ekmek fırınında patlama paniğe neden oldu
  • Yüzmek için girdikleri gölette boğuldular!
  • Seydişehir-Antalya Karayolunda Trafik Yoğunluğu
  • Konya’da Amatör Spor Kulüplerine destek

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA