• Konya24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya hayranı turistler Selçukluda
14 Ocak 2009 Çarşamba 13:20

Konya hayranı turistler Selçuklu'da

Türk Kültürünü öğrenmek ve tanımak için gelen Güney Koreli turistler, Selçuklu Belediye Başkanı Doç. Dr. Adem Eseni ziyaret etti.Konya’ya gerçekleştirdikleri gezi kapsamında Selçuklu Belediyesini de ziyaret eden Güney Koreli grup, Selçuklu Belediye Başkanı Doç. Dr. Adem Esen tarafından encümen salonunda kabul edildi. Selçuklu Belediyesi hizmet ve çalışmaları hakkında Başkan Esen’den bilgi alan turistler başta Mevlana Müzesi olmak üzere, Sille’yi de gezdiklerini ve çok beğendiklerini ifade ettiler.

Selçuklu Belediyesi tarafından Sille’de yapılan restorasyon ve düzenleme çalışmalarını gezen Güney Koreli grup, Sille’nin günümüze kadar ulaşan ve bozulmayan tarihi dokusuna hayran kaldıklarını söyledi. Mezar yaka Camii, Karataş Cami, Sille Hamamı, Sille Kültür Evi gibi önemli yapıların restore edilmesi ile sokak ve cephe iyileştirmelerinin kentin tarihi yapısına büyük destek olduğunu dile getiren grup, Sille’de yer alan tarihi Aya Eleni kilisesinin de restorasyon kapsamına alınmasının sevindirici olduğunu dile getirdiler.

Güney Kore’nin Yeongwol şehri ile Selçuklu arasında kardeş şehir anlaşmasının yapılacağını belirten Selçuklu Belediye Başkanı Doç. Dr. Adem Esen ise, Kore ile geçmişe dayanan tarihi bağların bulunduğunun altını çizdi.

Konya’nın Selçuklu Devletine Başkentlik yaptığını ifade eden Başkan Esen “Konya tarihi değerleri ile ön plandadır. Konya bir medeniyete başkentlik yapmıştır ve bu medeniyetin izlerini bu şehirde görebilirsiniz. Selçuklu Belediyesi olarak, atalarımızdan kalan bu eserleri bizden sonraki nesillere taşımak mutluluk vericidir. Bu doğrultuda yapılan restorasyon çalışmalarının Sille’nin tarihi mekanlarının gün yüzüne çıkarılması ve turizme kazandırılması için çaba harcıyoruz. Mezaryaka, Karataş Camii ve hamamın ardından kiliseyi de aslına uygun olarak restore etme çalışmalarımız sürüyor. Çalışmalar tamamlandıktan sonra kilise turistik amaçlı olarak hizmete açılacak” dedi.

Güney Koreli misafirleri Selçuklu’da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirten Selçuklu Belediye Başkanı Doç. Dr. Adem Esen daha sonra Güney Koreli gruba Konya ve Selçuklu’yu tanıtıcı eser ve hediyeler takdim etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA