• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya hayal ettiği Mevlana Enstitüsüne kavuşuyor
25 Ağustos 2010 Çarşamba 14:21

Konya hayal ettiği Mevlana Enstitüsü'ne kavuşuyor

Konyada yaklaşık 60 yıldır açılması planlanan ve önceki gün Bakanlar Kurulu kararı ile kuruluşu onaylanan Mevlana Araştırma Enstitüsüne ilişkin, SÜ Rektörü Süleyman Okudan ve Mevlana Araştırma

Konya’da yaklaşık 60 yıldır açılması planlanan ve önceki gün  Bakanlar Kurulu kararı ile kuruluşu onaylanan ‘’Mevlana Araştırma Enstitüsü’ne’’ ilişkin, SÜ Rektörü Süleyman Okudan  ve Mevlana Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Nuri Şimşekler basın toplantısı düzenlediler.

 
2 gün önce Resmi Gazetede Mevlana  Enstitüsü’nün kararının çıktığını ifade eden,  SÜ Rektörü Süleyman Okudan, Türkiye’nin resmi ilk Araştırma Merkezi’nin Selçuk Üniversitesi’nde kurulduğunu söyledi. Okudan konuşmasına şöyle devam etti; ‘’ İlk defa 2 gün önce Resmi Gazetede Enstitü kararı çıktı. Tabii bunun altyapısını oluşturmak için çok çalıştık. Bu işte emeği geçen öncelikle çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Biz Atatürk’ün Çağdaş Türkiye’siyle,  Mevlana’nın mistik yapısını birleştirerek görev yapmaya çalışık. Görev anlayışımızda Mevlana’nın hoşgörüsünü temel felsefemiz olarak ele aldık. Geçmişe dönüp baktığımızda  1953 yılında bir makalenin konusu Mevlana Enstitüsü  idi.  Bu şehrin eskiden beri hayaliydi  Mevlana Enstitüsü.  Bir devlet Üniversitesi olarak bu Enstitü bize yakışır.  Bakanlar Kurulu’na ve Tayip Erdoğan’a  samimiyetle teşekkür ediyorum. Çünkü bugüne kadar kolay kolay Enstitü kararı insanlarla alakalı  çıkmıyordu. Tabii ki kararı onaylayan Cumhurbaşkanımıza da teşekkür ediyoruz. Şimdi bunun altyapısını oluşturmaya başlayacağız. Bizim idealimiz Mevlana’nın  bir müessese  tarafından tanıtılması. Şimdi de sayın Valimiz ve Belediye Başkanımızla konuşup uluslar arası bir Enstitü kurmak istiyoruz. Amacımız Mevlana’yı bilimsel konularda inceleyen Lisans ve Yüksek Lisanslı öğrenciler yetiştirmek. Öyle bir Enstitü kurmak istiyoruz ki yurtdışından her  uluslar arası  kişileri kuruluşumuza çekmek istiyoruz. Bu konuda herkesin görüşünü almak istiyoruz.’’ dedi.  
 
 YÖK Başkanına, bu işe özel ilgi gösteren YÖK Başkan Vekili’ne, YÖK Genel Kurulu Üyelerine  içtenlikle teşekkür ettiğini belirten Okudan,  bu Mevlana merkezi’nin Mevlana’ya yakışır şekilde olmasını temennisinde bulundu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA