• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya havası en kaliteli iller arasında
17 Ekim 2011 Pazartesi 21:45

Konya 'havası en kaliteli' iller arasında

Bir dönem Konya, havası en kirli şehirlerin başında geliyordu; öyle ki kentte dışarıya çıkma yasağı bile konuşulur olmuştu. Konya, hava kalitesi ile yeniden gündemde ama bu kez sevindirici bir...

Geçtiğimiz yıllarda Konya’da hava kirliği konusu sürekli gündemdeydi. Kentte son yıllarda yaşanan olumlu gelişmeler, Türkiye İstatistik Kurumu’nun hazırladığı Hava Kalitesi verilerine de yansıdı.
 
KONYA HAVASI EN KALİTELİ 5. İL
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2010 yılında Türkiye’nin kükürtdioksit yönünden en temiz ilk 5 kentini açıkladı. Verilere göre Gaziantep havası en temiz il olurken, onu Ankara, Kırklareli, İzmir ve Konya izledi.

KİRLİLİK 24 SAAT BOYUNCA TAKİP EDİLİYOR

Son 10 yılın hava kirliliği verileri incelendiğinde kirlilik sınıflandırmasında en ön sıralarda yer alan Konya, 2006 yılından bu yana ciddi bir ivme kat etti. Havası büyük oranda temizlenen Konya, artık hava kirliliğiyle anılan iller sınıflandırmasından çıkmış oldu. Kükürtdioksit bazında yaşanan bu olumlu gelişme partikül madde konsantrasyonlarına da yansıdı. Son iki yılda 131 mikrogram/metreküp ölçülen partikül madde kaynaklı kirlilik yüzde 44 oranında düşüş göstererek 73,8 mikrogram/metreküpe geriledi. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Karatay ve Selçuklu ilçelerinde 2 adet sabit tip hava kirliliği ölçüm istasyonundaki cihazlardan anlık ve 24 saat boyunca alınan verilerde Konya’daki kirlilik değerlerinin bu yıl da düşük seviyelerde seyrettiği tespit edildi.
 
KALİTENİN KORUNMASI İÇİN DENETİMLER ARTTIRILACAK
 
Konya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı yaz sonu itibariyle kentteki kömür depoları ile kaloriferli apartmanlara gerçekleştirdiği denetimlerini de arttırdı. Yıl boyunca 2’si akşam olmak üzere 4 adet devriye ekibi ile düzenli olarak gerçekleştirilen denetimlerde, yakıt kalitesinden baca ve kazan temizliklerine, yakma saatlerine uyulmasından kaloriferlerin eğitimli kişilerce yakılmasına kadar pek çok konuda çalışmalar yürütüldü. Hava kalitesinde yaşanan olumlu gelişmelerin devam etmesi için yapılan yoğun çalışmaların aynı kararlılık ve süreklilikle devam edeceği belirtildi.
 
konhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA