• Konya26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya halkı cömertliğini gösterdi
28 Aralık 2012 Cuma 13:18

Konya halkı cömertliğini gösterdi

Suriye'deki savaştan kaçarak Konya'ya gelen Suriyeler, günlük yaşamlarını sorunsuzca sürdürebilmeleri için belediyenin açtığı hızlandırılmış Türkçe kursuna devam ediyor.
Suriye'deki savaştan kaçarak Konya'ya gelen Suriyeler, günlük yaşamlarını sorunsuzca sürdürebilmeleri için belediyenin açtığı hızlandırılmış Türkçe kursuna devam ediyor.
     Doğup büyüdükleri toprakları savaş nedeniyle terk etmek zorunda kalan ve Türkiye'ye kaçan binlerce Suriyeli, ülkelerinde huzur ortamı sağlanıncaya kadar aileleriyle birlikte barınabileceği bir yer arıyor.
 
 
Konya gibi, Anadolu'nun iç kısımlarındaki kentlerde tanıdıkları olanlar, eşleri ve çocuklarıyla birlikte bu kentlere gelerek yerleşiyor.
     Konya'ya gelen Suriyeli sığınmacıların sayısı, kadınlar ve çocuklar dahil olmak üzere 300'den fazla... Tamamına yakını, kent merkezinde kiraladıkları evlerde kalan Suriyelilerden isteyenler, günlük yaşamlarını sorunsuzca sürdürebilmeleri için Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) bünyesinde açılan hızlandırılmış Türkçe kurslarına katılıyor.
 
 
Bu kurslarda görev yapanlardan birisi de Suriyeli Türkçe öğretmeni Abdülhamit Kubbani... Daha önceden Konya Büyükşehir Belediyesi'nde görev yaptığını, savaşın çıkmasıyla birlikte ailesini de Konya'ya getirdiğini söyleyen Kubbani, ''Belediye, Suriyeliler için günlük yaşamlarını idame ettirecek kadar Türkçe bilmeleri gerektiğini düşünerek, bu kursu açtı. Öncelikle, günlük hayatta ihtiyaç duydukları cümleleri öğretiyoruz. Şu anda 70'a yakın öğrencimiz var. Türkçe'yi hızlı şekilde kapıyorlar, bunun sebebi de zorunlu oldukları için... Öğrenmek mecburiyetindeler'' dedi.
 
 
 -Konya halkı cömertliğini gösterdi-
    
     Kubbani, Suriye'den buraya gelenlerin, Konyalılar'dan bireysel olarak da maddi ve manevi destek aldıklarını belirterek, ''Konya halkından çok memnunlar, hatta 'cömertlik ve yardım etmede bizim halkımız da Konya halkı seviyesinde olsaydı' diyorlar'' şeklinde konuştu.
 
 
 
 Genç sığınmacılardan Nurcan Ahmed, ailesiyle birlikte Şam'dan Konya'ya 2 ay önce geldiklerini belirterek, ''Konya çok güzel bir yer. Şam'da çok savaş var, burası çok iyi. Bu kursun çok faydasını görüyoruz. Şehrin belediye başkanına, halkına teşekkür ediyorum'' dedi.
     Şimdiden Mevlana'nın 7 öğüdünü ezberlemiş olan Safa Hashas ise ''Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkürler. Bütün Suriye halkı Recep Tayyip Erdoğan'ı çok seviyor'' ifadelerini kullandı.
 

    
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA