• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya gelecekte de ilim irfan merkezi olacak
18 Aralık 2010 Cumartesi 16:27

'Konya gelecekte de ilim irfan merkezi olacak'

Hazreti Mevlananın 737nci Vuslat Yıldönümü Anma Etkinleri Şeb-i Arus törenleri coşkulu sema gösterileriyle son buldu.
RUHU DİNLENDİRİYORLAR
 
 Hazreti Mevlana’nın 737’nci Vuslat Yıldönümü Anma Etkinleri Şeb-i Arus törenleri coşkulu sema gösterileriyle son buldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, Mevlana’nın gel çağrısına uyarak dünyanın dört bir yanından her yıl yüz binlerce insanın Konya’ya geldiğini, buradan feyz alarak ruhunu dinlendirdiğini söyledi.
 
DÜNYA MARKASI OLDU
 
 Belediye Başkanı Akyürek, Şeb-i Arus’un dünyada bir marka haline geldiğini söylerken, Bakan Davutoğlu da "Konya gelecekte, geçmişte olduğu gibi ilmin ve irfanın merkezi olacaktır.  Konya hızlı trenin de gelmesiyle, artık sadece manevi yolların kesiştiği bir merkez değil, maddi yolların da kesiştiği bir merkez konumuna gelmiştir” dedi.
 
Hazreti Mevlana’nın 737’nci Vuslat Yıldönümü Anma Etkinleri Şeb-i Arus töreni ile sona erdi. Törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şeb-i Arus’un sadece Konya’da değil, doğudan batıya dünyanın pek çok köşesinde giderek artan bir alakayla idrak edildiğini söyledi.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu eşliğinde Ahmet Özhan’ın verdiği tasavvuf müziği konseri ile başlayan programda konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’nın bu yıl da dünyanın birçok ülkesinden on binlerce misafiri ağırladığını söyledi.
 
Şeb-i Arus’un artık dünyada bir marka haline geldiğini vurgulayan Başkan Akyürek, “Bu noktaya gelmemizde Sayın Başbakanımızın ve hükümetimizin büyük katkısı olmuştur. İçinde bulunduğumuz dünyanın en büyük sema salonunun yapımında ve her yıl programlara katılarak tanıtımda katkı yapan Konya’ya yapılan yatırımlar ve test sürüşlerine başlanan hızlı tren nedeniyle Başbakanımıza teşekkür ediyorum” dedi.
 
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, insanoğlunun karşılaştığı problemlerin karmaşık olmasının endişeye yol açmaması gerektiğini belirterek, durum ne kadar karmaşık olursa olsun çözümün insanlıkta olduğunu ifade etti. Ülkenin her noktasında olduğu gibi Konya’da önemli gelişmeler yaşandığını kaydeden  Doğan, Konya’ya hiçbir zaman desteğini esirgemeyen Başbakan ve hükümet üyelerine teşekkür etti.
 
MADDİ VE MANEVİ YOLLARIN KESİŞTİĞİ MERKEZ
 
Konya Şeb-i Arus bereketini yaşadığını söyleyerek konuşmasına başlayan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Şeb-i Arus’un gönülleri açan, insanı bir anlamda uhrevi geleceğe hazırlayan bir gün olduğunu kaydetti. Her Şeb-i Arus’ta açılışı yapılan yatırımlarla ülkenin geleceğe hazırlandığını vurgulayan Davutoğlu, “Açılışını yaptığımız yatırımlar aynı zamanda Konya’ya biçtiğimiz geleceğin de göstergesidir. Bugün çok sayıda eserin ve eğitim kurumunun açılışı yapılıyor. Konya gelecekte, geçmişte olduğu gibi ilmin ve irfanın merkezi olacaktır. Hızlı trenin de gelmesiyle Konya artık sadece manevi yolların kesiştiği bir merkez değil, maddi yolların da kesiştiği bir merkez konumuna gelmiştir” dedi.
 
RUHU DİNLEDİRİP FEYZ ALIYORLAR
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, Mevlana’nın gel çağrısına uyarak dünyanın dört bir yanından her yıl yüz binlerce insanın Konya’ya geldiğini, buradan feyz alarak ruhunu dinlendirdiğini söyledi. Şeb-i Arus’un sadece Konya’da değil doğudan batıya dünyanın pek çok köşesinde giderek artan bir alakayla idrak edildiğine işaret eden Başbakan Erdoğan, “Konya Büyükşehir Belediye Başkanımıza şahsım ve milletim adına ayrıca teşekkür ediyorum. Mesnevi’yi şu ana kadar 20 dile tercüme ettirdiler. 21’inci dil Yunanca olarak hazırlanıyor. Bu, dünyaya Mevlana’yı ulaştırmaktır. Temenni ediyorum ki dünya da Mevlana ile insanlığa ulaşsın. Mevlana ve Şems diyarından tüm insanlığa selam olsun” dedi

737’nci Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Müdürü Ömer Tuğrul İnançer’in Mesnevi Sohbeti’nin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu’nun sema gösterisi ile sona erdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA