• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konya Gazeteciler Cemiyeti 62 yaşında
31 Temmuz 2012 Salı 15:52

Konya Gazeteciler Cemiyeti 62 yaşında

Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Adem Alemdar, Cemiyetin kuruluşunun 62. yıldönümü münasebetiyle bir basın açıklaması yayımladı.
Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Adem Alemdar, Cemiyet’in kuruluşunun 62. yıldönümü münasebetiyle bir basın açıklaması yayımladı. Açıklama şöyle:
"Türkiye’de gazetecilerin dernek kurma çalışmaları, Meşrutiyetin yeniden ilan edilmesinden sonra 24 Temmuz 1908 tarihinde başlar. İstanbul’da 50 kadar gazeteci Cemiyeti Matbuatı Osmaniye adlı derneği kurar, ancak bu dernek uzun ömürlü olmaz. Gazetecilerin ikinci dernek kurma girişimi 25 Haziran 1917’de Osmanlı Matbuat Cemiyeti’nin kurulmasıyla sonuçlanmıştır. Cemiyetin adı 1920’de Türk Matbuat Cemiyeti, 1923’te Matbuat Cemiyeti, 1930’da İstanbul Matbuat Cemiyeti, 1935’te de Atatürk’ün isteğiyle Basın Kurumu olmuştur. 1938 yılı Haziran ayında çıkarılan bir yasayla belirlenen beş bölgede (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Trabzon) Basın Birliği kurulmuştur. Dünyada ve Türkiye'de meydana gelen değişiklikler ve gelişmeler sonucunda, Basın Birliği, 30 Mayıs 1946'da TBMM'de kabul edilen bir cümlelik kanunla kaldırılmıştır. Basın Birliği'nin kapatılmasıyla da gazetecilerin kendi istekleriyle örgütlenmesinin önü açılmış, altyapıları hazır olduğu için10 Haziran 1946'da evvela İstanbul Gazeteciler Cemiyeti kurulmuş, daha sonra da Ankara, İzmir, Adana ve Trabzon'da gazeteciler cemiyetleri faaliyete geçirilmiştir.
Konyalı gazetecilerin bir dernek çatısı altında toplanmaları da bu çalışmalardan dört yıl sonra 1950 yılında gerçekleşebilmiştir. II. Meşrutiyetle birlikte çok sayıda gazetenin yayın hayatına başladığı Konya'da gazetecilerin örgütlenmesinin bu kadar gecikmesinin en önemli sebebi, gazete çalışanlarının çoğunluğunu devlet memurlarının oluşturmasıdır. Bunlar gazeteciliği meslek olarak yapmayan, amatörce yazan kişilerdir. Profesyonel diyebileceğimiz gazetecilikle uğraşan kişilerin basına girmeleri çok partili hayata geçildiği günlere ve sonrasına rastlar. Bu kişilerin sayıca artması ve diğer şehirlerde gazeteciler cemiyetlerinin kurulması basın çalışanlarının bir dernek çatısı altında toplanmaları fikrinin oluşmasına ve nihayetinde 1 Ağustos 1950 yılında Konya Gazeteciler Cemiyeti'nin kurulmasına neden olmuştur.
Bugün 62. yaşını kutlayan Konya Gazeteciler Cemiyeti, Konya'da gazete çalışanlarının ilk örgütüdür. Cemiyetin kurucu üyeliklerini Gazeteci Ahmet Yavuz, Avukat-yazarlar Suad Abanazır ve Fakih Özfakih, yazar Feyzi Halıcı, tarihçi-yazar Mehmet Önder, öğretmen-yazarlar Sabit Günbay ve Namık Ayas üstlenmiş, ilk toplantıda başkanlığa Namık Ayas, yönetim kurulu üyeliklerine Sofu Tuğrul, Celalettin Kişmir, Besim Ergun ve İbrahim Karayılmaz seçilmiştir.
Cemiyetin kurulması, dönemin Konya gazetelerinden Yeni Konya ve Selçuk gazetelerinde olumlu karşılanırken, 3 Ağustos 1950’de Babalık gazetesi ve özellikle de Afif Evren'den ağır eleştiri almış ve Babalık gazetesi, ‘Konya Gazeteciler Cemiyeti ile Alâkamız Yok!’ manşeti ile çıkmıştır. Aradan geçen 62 seneye rağmen bugün hala bazı gazetelerin Cemiyet’le alakalarının olmadığını söylemesi değişen bir şeyin olmadığını göstermektedir.
Konya Gazeteciler Cemiyeti, yaşının verdiği olgunlukla ve bulunduğu şehrin verdiği ağırlıkla hareket etmekte, tüm Konya basınının tek ses haline geldiği günleri beklemektedir. Bu günler de yakındır.
Bu vesileyle üyelerimizin ve tüm gazeteci dostlarımızın desteğini yanımızda hissediyor, yarınlarda daha güzel günler yaşamayı temenni ediyorum."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA